×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Māris Antonevičs: Uzturēšanās atļauju tirgošana kā hibrīdbizness (14)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Jūrmalas mērs Gatis Truksnis intervijā “Latvijas radio 4” paziņojis – tas, ka šogad kūrortpilsētā nenotiks “Jaunais vilnis” un vēl daži Krievijas “balagāni”, pilsētas budžetu neietekmēšot. Pēc viņa teiktā – šie izdaudzinātie pasākumi tiešā veidā pilsētas kasē nav nesuši ne santīma. Tas, ka Dzintaros nenotiks ierastās oligarhu ballītes, nenozīmē, ka saviesīgā dzīve ar to izbeigsies. Iespējams, tā vairs nebūs tik dārgi apmaksāta, tāpēc dažiem uzņēmējiem varētu samazināties peļņa, bet apraudāt Jūrmalu nav iemesla. Tieši pretēji – vietējai varai tā ir iespēja attīstīt un popularizēt jaunu pilsētas tēlu, ko līdz šim aizēnoja viens pārspīlēts zīmols. Skatīsimies, kā veiksies!

Tāds nu ir tas bizness – ir tādi, kas vēlas kaut ko pirkt, un ir citi, kas gatavi viņiem to pārdot. Ja pieprasījums ir liels, pieaug cena, veidojas rindas un pārdevējs var diktēt savus noteikumus. Bet ko darīt, ja pieprasījuma nav? Tie, kas bijuši Austrumu zemēs, droši vien atcerēsies gadījumus ar ašajiem tirgoņiem, kuri skrien klāt uz ielas ārzemniekiem, rāda kaut kādus bezjēdzīgus niekus, sauc mistiskas cenas un mēģina iestāstīt, ka tieši tas noteikti tev ir vajadzīgs un bez tā vispār nevarēsi izdzīvot. Pieklājīgi šo sarunu reti ir iespējams pārtraukt, un bieži pircējs beigās kaut ko tiešām nopērk, lai tikai uzmācīgais tips viņam liek mieru. Galu galā tā iznāk tāda kā maksa par labsajūtu. Ja vietējā vara kādu dienu nolemtu šo uzmācīgo tirgoņu metodes nedaudz ierobežot, droši vien atskanētu vaimanas, ka politiķi un ierēdņi grib “iznīcināt biznesu”.

Patiesībā tas vairs nav klasiskais bizness, bet – izmantosim populāru apzīmējumu – kaut kāds hibrīdbizness, un pie tāda pieder arī Latvijā daudz apspriestā termiņuzturēšanās atļauju piešķiršana nekustamā īpašuma pircējiem. Īstā prece, kuru vēlētos pirkt iebraucējs, ir tieši šī uzturēšanās atļauja un iespēja brīvi pārvietoties Eiropas Savienībā, bet, lai pie tās tiktu, vispirms kaut kas jānopērk no “uzmācīgā tipa”. Nē, protams, nekustamais īpašums nav nekāds koka zirdziņš vai māla krelles, un, pat ja nav bijis plāna to iegādāties, ārā jau nemetīsi. Var, piemēram, izīrēt vai atrast kādu citu lietojumu. Taču arī vēlme apiet šo piespiedu posmu ir liela, tāpēc arvien biežāk parādās ziņas par krāpšanas gadījumiem – kāds dokumentos uzrādījis nepareizas summas, kāds nav samaksājis nodokļus…

Pārsteidzošākais ir tas, ka pie mums šāds hibrīdbizness tiek slavēts valstiskā līmenī ar augstu amatpersonu līdzdalību un zīmēts kā visnotaļ vēlama valsts nākotnes ainava. Tas ir – bagātie Krievijas (vai kādas citas valsts) pilsoņi pirks īpašumus, bet latviešiem būs darbs pie to apkalpošanas. Pat nerunājot par citiem riskiem, ko šādi darījumi var radīt pašreizējā politiskajā situācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Nav nekāda tukšvārdība, bet atgādinājums,ka šajos darījumos ir sajaukts kokteilī :alkatība,politika un drošība.Par sūda papīrīšiem tiek pārdota mūsu svētā zeme. Ienaidnieki ap to tin savus plānus, bet kangariem -ka tikai saraust tos papīrīšus.

 2. Šeseram pa purnu Atbildēt

  KAS APTURĒS LATVIJAS IZZADZĒJUS ?

 3. Latvijas vara latviešiem gādā kaklakungus.Neatkarība ir tāda pasaciņa.

 4. Kaut Dievs Tevi reiz sodītu netagriezeniski!

 5. Nauda specigaka par tankiem Atbildēt

  Ta atver durvis uz iekaroto efektigak ka spridzeklis. Nauda, uzturatlaujas ir Trojas zirgs citadeles ienemsanai. Uzturatlaujas ir atslega jaunai kolonizacijai.

 6. No kurienes šis atkal parādījās

 7. Tā Šlesers cīnās pret viņa sludināto cionistu (Sorosa) sazverestību, iztirgojot Latvijas zemi ebrejiem! 🙂

 8. Krievu biznes nekādās shēmās nav aprakstāms. Īsumā to raksturo sekojoša anekdote: “Viens krievs nozadzis kasti šnaba, – pārdevis un naudu nodzēris.”

 9. LA žurnālistiem ļoti patīk Šlesera ģīmis, kurš dažas nedēļas bija pazudis no interneta lapas. Tagad atkal
  uzradies, laikam jau atklāj pavasara sezonu. Protams, ka saistībā ar nekustamiem īpašumiem un termiņuzturēšanās atļauju tirgošanas kampaņām. Nu nekādi neprotam dzīvot bez oligarhu klātbūtnes presē: vai nu Šlesers vai Lembergs, bet obligāti jābūt LA! Interesanti, cik viņi par šo izrādīšanos maksā avīzei?

 10. Krievu kolonizācijas pan’ēmieni ir TŪKSTOŠ GADUS VECI Krievu vēsturnieks Kļučevskis pamācoši 1890. gados apraksta , kā kolonizējamas kaimiņu zemes savā lekciju kopotos rakstos 8. sējumā , kā tikušas iepirktas zemes pie Baltās jūras Krēlijā.. Tas tā notiek arī Latvijā! 1:1!Laika gana , iezemiešus nopirkt par sūda papīri’šiem!

 11. Pēdējie divi piemēri – Zolitūdes traģēdija un iespējamā Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa sabrukšana, ja celtniecība nebūtu laikus apturēta, pierāda, ka celtniecības nozare Latvijā, kur celtniecības organizācija ar vienu desmītu pastāvīgo darbinieku, kuri saviem spēkiem nevarētu sameistarot pat suņu būdu, var gadā nopelnīt vairākus miljonus, būtu aizliedzama ar likumu.

 12. Vai kāds man var pateikt, par ko ir šis raksts ? Nu īsts žurnālista tukšvārdības šedevrs.Un kāds tam sakars ar Trukšņa briļļaino foto ?

Draugiem Facebook Twitter Google+