×
Mobilā versija
+12°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. aprīlis, 2015
Drukāt

Hilarija Klintone sāk kampaņu (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Former US Secretary of State Hillary Clinton during a discussion on "our nation's urban centers," and "challenges from housing and transportation to education and workforce accessibility" at the Center for American Progress (CAP) in Washington, DC. Hillary Clinton is expected to finally announce her candidacy for US president on April 12, 2015, ending prolonged speculation that she once again seeks to become the first woman elected to the White House. Seven years after her bitter nomination defeat to Barack Obama, the former secretary of state and one-time first lady would enter the race as the Democratic Party's overwhelming favorite, as Clinton and her rivals gird for a bruising, 18-month campaign slog.

Bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone vakar oficiāli paziņoja par nodomu panākt savas kandidatūras izvirzīšanu prezidenta amatam no Demokrātu partijas. Pēc šā paziņojuma Klintone paredzējusi doties uz Aiovas un Ņūhempšīras pavalstīm, kur nākamā gada sākumā tradicionāli notiks pirmās priekšvēlēšanas, izvērtējot prezidenta kandidātu popularitāti, ziņo aģentūra “Reuters”, atsaucoties uz avotu Demokrātu partijas aprindās. Priekšvēlēšanu maratons beigsies nākamā gada vidū, kad partiju nacionālajās konferencēs tiks izraudzīti oficiālie kandidāti, kuru atbilstība valsts galvas amatam vēl tiks pārbaudīta vairākās publiskās televīzijas debatēs, galavārdu sakot vēlētājiem 2016. gada 8. novembrī.

Apzinās atbildību par pasauli

2008. gada kampaņā Hilarija Klintone priekšvēlēšanās piekāpās pašreizējam prezidentam Barakam Obamam, kurš prasmīgi izmantoja sociālos medijus savas kandidatūras popularizēšanai un spēja savākt lielas summas no nelieliem ziedojumiem. Tagad 67 gadus vecā bijusī pirmā lēdija sociālajos medijos aktīvi cenšas uzrunāt gados jaunus vēlētājus, lai mēģinātu kļūt par pirmo sievieti ASV prezidenta amatā. Dažas dienas pirms Klintones paziņojuma par savas kandidatūras izvirzīšanu klajā nāca viņas atmiņu grāmatas “Grūtās izvēles” papildināts izdevums, kurā viņa apraksta pēdējās nedēļas valsts sekretāres amatā un savas izjūtas, kļūstot par vecmāmiņu. Sabiedrisko attiecību eksperti saskata saikni starp Klintones paziņojumu un viņas meitas Čelsijas vienlaicīgu plašu interviju žurnālam “Elle”, lai veidotu prezidenta kandidātes pievilcīgāku tēlu ierindas amerikāņu acīs. “Kļuvusi par vecmāmiņu, es vēl dziļāk apzinos atbildību, kāda mums visiem ir par pasauli, ko esam mantojuši un kādu dienu nodosim tālāk. Tā vietā, lai pamudinātu mani piebremzēt, tas man licis darboties straujāk,” viņa raksta.

Netieši kritizē pašreizējo prezidentu

Hilarijas Klintones priekšvēlēšanu kampaņas centrā būs ekonomiskās stabilitātes veicināšana vidusšķirai un iespēju paplašināšana strādājošo ģimenēm, izteikušies viņas padomnieki, popularizējot bijušo senatori un valsts sekretāri kā “neatlaidīgu cīnītāju par taustāmiem rezultātiem”, ziņo agentūra “Associated Press”. Prezidents Baraks Obama atbalstījis viņas kandidatūru: “Manuprāt, viņa būtu lieliska prezidente.” Analītiķi uzskata, ka Klintones kampaņā varētu tikt atkārtoti vairāki Obamas 2012. gada kampaņas saukļi, piemēram, uzsverot, ka vēlētājiem jāizvēlas starp demokrātiem, kas iestājas par vidusšķiru, un republikāņiem, kas sliecas aizstāvēt turīgos un kuru politika varētu novest pie 2008. gada saimnieciskās krīzes atkārtošanās. Klintones padomnieki atzīmē, ka viņai ir labākas izredzes uz sadarbību ar Kongresu, uzņēmēju aprindām un pasaules līderiem. Šādu attieksmi var uzskatīt par pašreizējā prezidenta Obamas kritiku, kurš bija Klintones sāncensis 2008. gada vēlēšanās. Obamam nav izdevies izpildīt solījumu izbeigt partiju savstarpējās ķildas Kongresā, kas īpaši apgrūtina viņa otro prezidentūru, jo republikāņu likumdevējiem ir vairākums abās palātās. Republikāņu Nacionālās komitejas pārstāvis paziņojis, ka “viss, ko piedāvā Hilarija Klintone, ir turpinājums tām pašām idejām par lielu valdību Vašingtonā, nevis rūpēm par vidusšķiru”. “Vēlētāji grib jaunu vadību un jaunu virzienu, nevis vēl četrus gadus Obamas neveiksmīgo politiku,” uzskata Republikāņu partijas vadība. Demokrātu partijas rindās Hilarijai Klintonei šobrīd nav vērā ņemamu konkurentu, bet republikāņu pretendentu ir jau vairāk nekā ducis, no kuriem favorīts ir bijušais Floridas gubernators Džebs Bušs.

Bils Klintons “aizkulišu padomnieka” lomā

Pēc paziņojuma par savas kandidatūras izvirzīšanu Hilarija Klintone ieplānojusi tikšanās ar vēlētājiem koledžās, aprūpes centros, kā arī privātas sarunas ar iedzīvotājiem viņu mājās. Aptuveni pēc mēneša viņa paredzējusi uzstāties ar plašāku runu, izklāstot savas priekšvēlēšanu programmas detaļas. Klintones dzīvesbiedrs Bils un meita Čelsija nav paredzējuši iesaistīties priekšvēlēšanu kampaņā tās sākumposmā. Bils Klintons, kurš aizvadīja Baltajā namā divus prezidentūras termiņus no 1993. līdz 2001. gadam, intervijā aģentūrai “Associated Press” izteicies, ka gribētu uzņemties “aizkulišu padomnieka” lomu savas sievas kampaņā, kuras pirmos soļus viņi jau esot apsprieduši. Gatavojoties priekšvēlēšanu kampaņai, Hilarija Klintone jau vairākus mēnešus regulāri apspriežas ar ekonomikas ekspertiem, īpaši analizējot nevienlīdzības problēmas un gados vecāku cilvēku palikšanu darba tirgū. Klintones arvien pieaugošā priekšvēlēšanu komanda kopš pagājušās nedēļas strādā jaunā mītnē Bruklinas rajonā Ņujorkā. Viņas kampaņas vadītājs Robijs Muks uzsvēris, ka komandai jādarbojas saliedēti, disciplinēti un ar cieņu vienam pret otru, jo “kampaņa nav par Hilariju Klintoni un nav par mums, bet ir par ierindas amerikāņiem, kas cenšas veidot labāku dzīvi sev un savām ģimenēm”, ziņo tīmekļa izdevums “Politico”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+