Hipeastri no Holandes 1

“No firmas “Bakker” saņēmu četrus amariļļu sīpolus. Vai tos var stādīt visus vienā dekoratīvā puķupodā? Kur jāliek pēc iestādīšanas – ēnainā vai saulainā vietā?” 
Guna Olainē

Reklāma
Reklāma

 

 

Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Lasīt citas ziņas

Konsultēja sīpolpuķu audzētājs Ēvalds Paupers.

 

Precizēsim: žurnāla lasītāja iegādājusies hipeastrus, ko daudzviet pasaulē, arī Nīderlandē, jo­projām bieži sauc par amariļļiem. Pasaulē ir simtiem hipeastru šķirņu un hibrīdu, tiem ir neparasta ziedu forma, īpatnēji krāsu toņi, atšķirīgs ziedkātu garums. Pamazām šo bagātību iepazīstam arī Latvijā: ‘Nymph’, ‘White Christmas’, ‘Minerva’, ‘Black Pearl’ un daudzu citu šķirņu sīpolus pie mums galvenokārt ieved Holandes.

CITI ŠOBRĪD LASA

No ārzemēm ievestie sīpoli jau ir sagatavoti uzziedināšanai. Iestādīti tie uzzied aptuveni pēc piecām sešām nedēļām.

Saņemtajiem sīpoliem pirms stādīšanas izgriež atmirušās un bojātās saknes. Tā kā šiem sīpol­augiem ir bagātīga sakņu sistēma, jāstāda pietiekami dziļos podos (vienā podā var ievietot arī vairākus, tad šķirnes attiecīgi sagrupē pēc krāsām). Traukam noteikti jābūt ar caurumu. Sīpols nekad nedrīkst mirkt ūdenī, tāpēc vispirms ieklāj drenāžas kārtu – māla lauskas, sīkus olīšus vai rupju granti. Ļoti svarīgi ir sīpolu pareizi iestādīt: pusei sīpola jāatrodas virs augsnes, otrai pusei – augsnē. Substrātam jābūt irdenam, bagātam ar barības vielām, ūdens un gaisa caurlaidīgam. Hipeastri labi aug kūdras, velēnu, lapu zemes un rupjas grants maisījumā. Pēc iestādīšanas augsni ap sīpoliem aplaista ar siltu ūdeni, liet tieši uz sīpoliem nav ieteicams. Iestādītos sīpolus novieto siltumā (+18…+20 °C), apgaismojums sākumā nav nepieciešams.

Kamēr nav parādījušies ziedpumpuri, hipeastrus nelaista, vienīgi nedaudz samitrina augsni, ja tā stipri iežuvusi. Kad parādās aptuveni 20 cm gari ziedkāti, augi jāizliek gaismā, vislabāk uz palodzes. Tad arī sāk regulāri laistīt ar siltu ūdeni. Laistot ūdens nedrīkst nokļūt uz sīpolu virsmas, lapām un ziediem, lapu žāklēs.

Ļoti siltās telpās (virs +20 °C) hipeastri ātri nozied. Lai pagarinātu ziedēšanas laiku, augus ar nedaudz pavērtiem ziediem labāk novietot vēsākā telpā, kur temperatūra ir +14…+16 °C.

Ja hipeastrs iestādīts trūdvielām bagātā augsnē, ziedēšanas laikā papildmēslojums nav vajadzīgs. Kad augs noziedējis un strauji aug zaļās lapas, ik pēc 7 – 10 dienām dod kādu no kompleksajiem, ūdenī šķīstošajiem mēslojumiem, kuros ir vairāk slāpekļa. Tā mēslo līdz jūlijam, pēc tam līdz septembra sākumam dod fosfora un kālija mēslojumu, kas palīdz attīstīties ziediem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.