×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
24. septembris, 2013
Drukāt

“Hipotēku bankai” nepieciešams valsts aizdevums līdz 37 miljoniem latu

Foto: LETAFoto: LETA

VAS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" Doma laukumā.

VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka” (“Hipotēku banka”) neaktīvo programmu portfeļa tālākai apkalpošanai nepieciešams valsts aizdevums līdz 37 miljoniem latu ar trīs gadu atmaksas termiņu, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Finanšu ministrijā (FM).

Valdība šodien aiz slēgtām durvīm izskatīja FM ziņojumu par nepieciešamajām darbībām bankas reorganizācijā.

FM informēja, ka ir identificēti nepieciešamie grozījumi normatīvajos aktos ar valsts un pašvaldību īpašuma privatizācijas procesa un privatizācijas sertifikātu apriti saistītajā jomā. Grozījumi nepieciešami, ņemot vērā plānoto “Hipotēku bankas” statusa un nosaukuma maiņu. Mainoties šo funkciju īstenošanas mehānismam, banka vairs nesniegs maksājumu pakalpojumus.

“Hipotēku banka”, atsavinot tās komercdaļu atbilstoši pārveides stratēģijai, no komercdarbības ienākumiem vairs nevarēs segt izmaksas, kas radīsies, nodrošinot valsts deleģēto uzdevumu izpildi privatizācijas jomā, kā arī, samazinoties privatizācijas darījumu apjomam, nav iespējams no komisiju maksas ieņēmumiem segt “Hipotēkubankas” izdevumus par šo funkciju uzturēšanu.

Banka, īstenojot valsts atbalsta programmas, darbojoties kredītiestādes statusā, atbilstoši programmu ieviešanas plāniem piesaistīja papildu nepieciešamos līdzekļus finanšu tirgū noguldījumu, sindicēto aizņēmumu un starpbanku aizņēmumu formā. Ņemot vērā Eiropas Komisijas 2009.gada novembra lēmumā “Hipotēku bankas” valsts atbalsta lietā noteikto, “Hipotēku bankas” darbība finanšu tirgos ir ierobežota, tai skaitā valsts atbalsta programmu īstenošanai tā nedrīkst piesaistīt finansējumu finanšu tirgos.

Līdz ar to neaktīvo programmu portfeļa tālākai apkalpošanai nepieciešams valsts aizdevums līdz 37 miljoniem latu ar trīs gadu atmaksas termiņu, jo šis portfelis sākotnēji tika finansēts, piesaistot līdzekļus gan no starptautiskajām attīstības institūcijām, gan no klientiem noguldījumu veidā, gan “Hipotēku bankai” aizņemoties finanšu tirgū, skaidro FM.

“Hipotēku banka” atteiksies no kredītiestādes licences.

Jau ziņots, ka valdība aprīlī atbalstīja vienotās attīstības finanšu institūcijas izveidi kā holdinga sabiedrību, apvienojot “Hipotēku banku”, SIA “Latvijas Garantiju aģentūra”, VAS “Lauku attīstības fonds” un dibinot jaunu holdinga vadošo sabiedrību.

Valdība jau 2009.gadā nolēma, ka līdz 2013.gada beigām tiks pārtraukta “Hipotēku bankas” komercdarbība, lai nākotnē koncentrētos tikai uz attīstības institūcijas uzdevumiem.

Vairākām “Hipotēku bankas” komercdaļām tika atrasti pircēji.

Pērnvasar tika noslēgti līgumi par četru “Hipotēku bankas” komercdaļas pakešu pārdošanu. “Swedbank” iegādājās “Hipotēku bankas” komercdaļas paketes, kurās ir privātpersonu un juridisko personu komercaizdevumi, norēķinu un noguldījumu pakalpojumi. SIA “Swedbank līzings” iegādājās SIA “Hipolīzings”. Savukārt pensiju 2.līmeņa plānu pārvaldīšanas paketi iegādājās “SEB Wealth Management”.

Šogad maijā valdība nolēma “Hipotēku bankas” komercdaļas paketi, kurā ir nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, pārdot AS “Rietumu banka”. Savukārt “Hipotēku bankas nekustamo īpašumu aģentūras” kapitāldaļas par vienu latu pārdotas Privatizācijas aģentūrai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+