×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
17. marts, 2015
Drukāt

Hodorkovskis apmeklē Rīgu (4)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Vairākas dienas Rīgā uzturējās Krievijas prezidenta Putina politiskais pretinieks Mihails Hodorkovskis, kurš šobrīd dzīvo Šveicē. Zināms, ka viņš ticies ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu.

“Pēc ilga pārtraukuma esmu atkal Rīgā. Skaista un ļoti krievvalodīga pilsēta. Iepazinos ar mēru. Patīkams puisis. Daudz tikšanos ar kolēģiem,” interneta vietnē “Twitter” ierakstījis M. Hodorkovskis. Interesanti, ka šajās dienās Latvijā bija ieradies arī Krievijas radiostacijas “Eho Moskvi” galvenais redaktors Aleksejs Venediktovs. Šis radio pazīstams kā viens no opozīcijas medijiem. Arī Venediktovs ticies ar Ušakovu. Aģentūrai LETA N. Ušakovs sacījis, ka tās bijušas privātas tikšanās ar dažiem “draugiem un viesiem no Maskavas”, kuru laikā “runājuši par aktualitātēm”.

Vairāki Putina opozicionāri pēdējā gada laikā pametuši Krieviju, un daži ar medijiem saistīti cilvēki apmetušies uz dzīvi Latvijā. Latvijas Universitātes profesors politiskajā komunikācijā Ojārs Skudra uzskata, ka Hodorkovska vizīte varētu būt saistīta tieši ar šiem projektiem, piemēram, Latvijā bāzēto interneta portālu “Meduza”. “Hodorkovskim interesanta varētu būt Rīga un arī Tallina, jo tās ir pateicīgas vietas, kur viņam veidot eiropeisku “krievu pasaules” konceptu,” saka O. Skudra.

Viņaprāt, A. Venediktovs un M. Hodorkovskis izvēlējušies tikties ar N. Ušakovu, jo viņš piedalījies opozīcijas politiķa Borisa Ņemcova bērēs.

Latvijā bāzētā Krievijas opozīcijas medija “Spektr” galvenais redaktors Antons Lisenkovs man sacīja, ka viņš neesot ticies ar Hodorkovski, taču viņam esot patīkami, ka pazīstamais opozīcijas aktīvists apmeklējis Rīgu. A. Lisenkovs Krievijas opozīcijas aktīvista tikšanos ar N. Ušakovu sauc par “intelektuālu apmaiņu”. Savukārt “Eiropas krievu iniciatīvas” vadītājam Igoram Vatoļinam tas šķiet dīvaini, jo līdz šim Rīgas mēra un “Saskaņas” pozīcija attiecībā uz Krievijas opozicionāriem bijusi izvairīga. “Interesanti, vai Ušakovs, Venediktovs un Hodorkovskis sprieduši par Putinu un notikumiem Ukrainā? Mani izbrīna, ka nav ziņu par to, vai Hodorkovskis ticies ar kādu no varas partiju pārstāvjiem, piemēram, no “Vienotības”,” saka I. Vatoļins, kurš kā eiropeiski noskaņots krievs arī vēlētos tikties ar M. Hodorkovski un uzsākt sadarbību ar viņu.

UZZIŅA

Mihails Hodorkovskis

* Dzimis 1963. gada 26. jūnijā.

* No 1997. līdz 2004. gadam naftas uzņēmuma “JUKOS” vadītājs.

* Prezidenta Borisa Jeļcina laikā bijis naftas un degvielas viceministrs.

* 2004. gadā atzīts par Krievijas bagātāko cilvēku. Īpašumu vērtība tolaik veido ap 15 miljardiem ASV dolāru. Pauž vēlmi iesaistīties politikā, kritizē Putinu.

* 2005. gadā viņam piespriež cietumsodu par naudas līdzekļu piesavināšanos, nodokļu nemaksāšanu un naudas atmazgāšanu. Daļa Krievijas sabiedrības spriedumu uztvēra kā taisnīgu, bet citi vērtē kā politiski motivētu.

* 2013. gadā viņš lūdz apžēlošanu Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Tā paša gada 20. decembrī viņš tiek apžēlots un šajā dienā dodas uz Berlīni. Vēlāk viņš ar ģimeni apmetas Šveicē, kur uz viņa vārda reģistrēti vairāki uzņēmumi. 2014. gadā savu bagātību viņš novērtējis 100 miljonu ASV dolāru apmērā.

* Fonda “Atvērtā Krievija” vadītājs.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Nav man ticības šādiem opozicionāriem. Kāpēc gan tikties ar Ušakovu, kurš ir dedzīgs Kremļa kursa atbalstītājs?
    Tas vairāk izskatās pēc kārtējā Kremļa projekta, lai grautu Latvijas neatkarību no iekšpuses. Rīgas mērs pēkšņi kļuvis tāds “opozicionārs”, ka brauc uz Ņemcova bērēm, fotogrāfējas uz ASV bruņutehnikas fona….Bet pirms īsa brīža saņēma “ordeņus” no kremļa lojāliem baznīcas pārstāvjiem.
    Nav pamata domāt, ka visas šīs darbības ir Latvijas interesēs

  2. Bišķi pasēdēja,bet kā ar naudas konfiskāciju,tā taču visa palika ķešā,kā tā pa fikso pārvācās uz Šveici
    ar visu ,,godīgi” nopelnīto naudiņu.Ko viņam darīt Latvijā,gaisu jaukt? Ja tik ļoti tuva mazā Latvija,tad jau varēja kādu miljoniņu novēlēt kādam bērnu namam,veco ļāužu pansionātam . Tā jau būtu redzamāka un novērtējamāka darbība ….

  3. Tāds pats krievs kā visi citi.

Draugiem Facebook Twitter Google+