×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. decembris, 2013
Drukāt

Hodorkovskis aicina neboikotēt Soču spēles un sola palīdzēt politieslodzītajiem (4)

hodorkovskis

Bijušais Krievijas naftas kompānijas “Jukos” vadītājs Mihails Hodorkovskis, kurš pēc apžēlošanas piektdien tika atbrīvots no ieslodzījuma un ar privātu lidmašīnu ieradās Vācijā, svētdien preses konferencē Berlīnē aicināja neboikotēt ziemas olimpiskās spēles Sočos un solīja strādāt Krievijas politieslodzīto labā.

Preses konferencē divas dienas pēc savas atbrīvošanas Hodorkovskis uzsvēra, ka nākamgad februārī Krievijas rīkotas olimpiskās spēles Melnās jūras kūrortpilsētā Sočos ir “sporta svinības, ko nevajag sabojāt”.

50 gadus vecais Hodorkovskis uzsvēra, ka viņu nevajadzētu uztvert kā simbolu, ka Krievijā vairs nav politieslodzīto, un viņš solīja, ka darīs “visu, ko varu”, lai palīdzētu panākt pārējo politieslodzīto atbrīvošanu.

Viņš arī pateicās plašsaziņas līdzekļiem, norādot, ka to spiediens ir ietekmējis viņa atbrīvošanu. Tāpat Hodorkovskis pateicās Vācijas kanclerei Angelai Merkelei par viņas palīdzību, lai viņu atbrīvotu no ieslodzījuma.

Hodorkovskis atzina, ka viņam nebija izvēles, kurp doties pēc atbrīvošanas.

“Man šajā atbrīvošanas posmā nebija izvēles,” viņš teica, piebilstot, ka par došanos uz Vāciju, kur ārstējas viņa 79 gadus vecā ar vēzi slimā māte, uzzinājis vien atbrīvošanas brīdī.

Svētdien publiskotā intervijā opozīcijas žurnālam “The New Times” Hodorkovskis atklājis, ka lūgumā pēc apžēlošanas Krievijas prezidentam Valdimiram Putinam solījis neiesaistīties politikā.

“Es rakstīju savos dokumentos to, ko esmu atkārtoti teicis publiski: Es neiesaistīšos politikā un necīnīšos par “Jukos” līdzekļu atgūšanu,” intervijā “The New Times” norādīja Hodorkovskis.

Hodorkovskis lika noprast, ka Maskava vēlējusies dabūt viņu ārā no valsts un paziņoja, ka neatgriezīsies Krievijā līdz nebūs drošs, ka varēs to atkal brīvi pamest.

“Raugoties no objektīva skatupunkta, es atgriezīšos tikai tad, ja būšu pārliecināts, ka varēšu aizbraukt, kad nepieciešamas,” norādīja Hodorkovskis.

Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs sestdien paziņoja, ka Hodorkovskis var “brīvi” atgriezties Krievijā. Peskovs arī atklāja, ka Hodorkovskis Putinam līdz ar lūgumu par apžēlošanu nosūtījis privātu vēstuli.

Jau vēstīts, ka Putins piektdien parakstīja dekrētu par Hodorkovska apžēlošanu, pēc kā Hodorkovskis pameta Krieviju un ieradās Berlīnē, kur jau ticies ar saviem vecākiem un dēlu Pāvelu. Hodorkovska atbrīvošanu palīdzēja nokārtot Vācija.

Intervijā telekanālam “Doždj” Hodorkovskis atklāja, ka Putins vēlējies, lai viņš atzīst vainu, kas viņam nav bijis pieņemami, un tieši bijušais Vācijas ārlietu ministrs Hanss Dītrihs Genšers ierosinājis, lai viņš vēršas pie Putina ar lūgumu pēc apžēlošanas, balstoties humānos apsvērumos, ņemot vērā mātes veselības stāvokli.

2005.gadā Hodorkovskis kopā ar līdzapsūdzēto Platonu Ļebedevu tika notiesāts par izvairīšanos no nodokļiem un krāpšanu. 2010.gada decembrī Hodorkovskis un Ļebedevs tika notiesāti par 200 miljonu tonnu naftas piesavināšanos un iegūtās peļņas legalizēšanu. Bija paredzēts, ka Hodorkovskis varētu iznākt brīvībā 2014.gada augustā.

Novērotāji pieļauj, ka Hodorkovskis apžēlots, pirms februārī gaidāmajām Soču olimpiskajām spēlēm cenšoties mazināt starptautisko kritiku par cilvēktiesību pārkāpumiem Krievijā.

Tikmēr laikraksts “Kommersant” piektdien ziņoja, ka Hodorkovskis apžēlošanu Putinam lūdzis drošības dienestu spiediena ietekmē.

Pats Hodorkovskis atzinis, ka viņa atbrīvošana sarīkota kā laba izrāde.

“Ja kāds vēlētos uzņemt filmu par 1970.gadiem un disidenta deportēšanu, viņam nebūtu izdevies labāk,” intervijā “The New Times” norādīja Hodorkovskis.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Вдвойне зловеще звучит эта фраза, когда вспоминаешь слова русского святого, св. епископа Игнатия Брянчанинова: «Святые отцы Православной Церкви (например, святой Андрей Критский), в толковании на Апокалипсис (гл. 20), предсказывают России необыкновенное гражданское развитие и могущество. Это чувствуют и иностранцы. Недавно один английский государственный человек, в собрании, в котором рассуждали, что бы предпринять против русских, воскликнул: «Оставьте в покое этот народ, над которым особенная рука судьбы, который, после каждого потрясения, способного, по-видимому, погубить его, делается сильнее и сильнее»

  2. Vel viena Putina lakstīgala. Viņš tagad ir aktīvs cīnītāis par krievijas impērijas iekarojumiem. Krievam esot kaut kāda cita kultūra, proti, ne tāda kā Eiropai. Stulbā tauta domā ka viņš par tās interesēm. Ļebedevu, droši vien, kinul. Itkā Ļebedevam bijusi lielāka vaina Putina priekšā.

  3. Preses konferencee Hodorkovskis teica, ka netur ljaunu praatu uz Putinu, jo tas nav vajaajis vinja gjimeni, ka vinsh paliidzeeshot 1000 Jukos darbiniekiem, kas tagad Londonaa un baidaas atgriezties Krievijaa, ka vinjam vairs nav saimnieciibaa jaapelna nauda un ka vinja maate (laikam krieviete?) par vinju esot luugusi Dievu.

  4. kaads mums sakars ar visu sho tirgu???

Draugiem Facebook Twitter Google+