×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
5. aprīlis, 2016
Drukāt

Homoseksuāli pāri vēršas Augstākajā tiesā (12)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departamentā saņemtas četru viendzimuma pāru blakus sūdzības par Administratīvās rajona tiesas atteikumu pieņemt šo pāru prasību. Homoseksuālos pārus neapmierina dzimtsarakstu nodaļas rīcība, atsakot reģistrēt viņu laulību.

Administratīvā rajona tiesa nevēlējās komentēt savu rīcību, norādot, ka lietas materiāli ir nosūtīti augstākajai tiesu institūcijai, bet AT informēja, ka šie materiāli nav un netiks publiskoti, jo process ir slēgts. AT iepazīsies ar rajona tiesas argumentiem un izvērtēs, vai tiesai bijis pamats nepieņemt prasību. Ja konstatēs, ka nav bijis juridiska pamatojuma, Administratīvajai rajona tiesai lieta būs jāpieņem un jāizskata.

Satversmes 110. pants noteic, ka “valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp sievieti un vīrieti”, bet 92. pantā ir norādīts, ka “ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumīgās intereses taisnīgā tiesā”. Juristi uzskata, ka tiesiskā valstī nevar būt tāda situācija, ka valsts pārvaldes institūcijas – dzimtsarakstu nodaļas – pieņemto administratīvo aktu vai faktisko rīcību nevar apstrīdēt vai pārsūdzēt. Ņemot vērā citu valstu pieredzi, šādā situācijā prasības iesniedzēji, visticamāk, vērsīšoties ar sūdzību Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT).

Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA) uzsver, ka nevajadzētu jaukt laulību reģistrāciju ar kopdzīves reģistrācijas modeli, kas nav viens un tas pats. Ja kāda valsts ar likumu ievieš kopdzīves reģistrāciju, tad būtu jāparedz iespēja reģistrēt viendzimuma pāru kopdzīvi. Taču, viņaprāt, Latvijā šāds likums nav nepieciešams, jo valsts pamatlikumā ir definēts laulības jēdziens un komisijas priekšsēdētājs nesaskata vajadzību to paplašināt. “Ja runājam par kopdzīves reģistrācijas aspektu, tad šis process jau tagad var notikt bez liekām formalitātēm,” atzīst G. Bērziņš.

“Ja valsts ir aizspriedumaina, tad cilvēki vēršas tiesā. Šajā konkrētajā gadījumā tā doma ir tāda, ka vispirms nepieciešams iziet cauri visām Latvijas tiesām, lai var nonākt ECT, kas ir sākusi virzīties tuvāk un tuvāk viendzimuma pāru laulību atzīšanai. Diemžēl Latvijā joprojām nav izstrādāts kopdzīves likums, kas nepieciešams ļoti daudziem cilvēkiem. Acīmredzot baiļu dēļ, ka juridiskās attiecības būs jāsakārto arī viendzimuma pāriem,” secina žurnālists Kārlis Streips.

Itālija, kur liela ietekme ir katoļu baznīcai, bija pēdējā Rietumeiropas valsts, kura geju kopdzīvi atzina tikai pēc ECT sprieduma. Gan Itālijas Konstitucionālajā tiesā, gan arī ECT vērsās trīs Itālijas homoseksuāli pāri ar sūdzību, ka viņi tiekot diskriminēti, jo valstī pieņemtais kopdzīves likums liedzot reģistrēt viņu civiltiesiskās attiecības. ECT secināja, ka Itālija ir pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 8. pantu, kas garantē tiesības uz privātās un ģimenes dzīves neaizskaramību. Tiesa nolēma, ka Itālijai jāizmaksā sūdzības iesniedzējiem katram 5000 eiro liela kompensācija un jāsedz tiesas izdevumi, kas ir 14 000 eiro.

Lai gan geju un lesbiešu laulības Itālijā joprojām netiks legalizētas, tomēr, ņemot vērā ECT spriedumu, likums tagad ļauj legalizēt viendzimuma pāru civiltiesisko savienību. Homoseksuāļu pāriem ir piešķirtas līdzīgas tiesības kā heteroseksuāliem pāriem, tostarp tiesības apmeklēt partneri slimnīcā vai cietumā, tiesības uz mantojumu un tiesības uz daļu no mirušā partnera pensijas. Lai izmantotu šīs tiesības, homoseksuāļu pāriem būs jāreģistrē kopdzīve pašvaldībā divu liecinieku klātbūtnē. Jāpiebilst, ka likums liedz viendzimuma partneriem adoptēt ­bērnus.

Eiropas Padomes Cilvēktiesību komisārs Nils Muižnieks Itālijas ziņu aģentūrai “Ansa” kritiski izteicās par jauno likumu, kurš “neradīs jaunas tiesības, bet tikai atcels dažas diskriminācijas, kas balstītas uz seksuālo orientāciju”. Komisārs pauda pārliecību, “ja neprecēti heteroseksuāli pāri drīkst adoptēt viens otra bērnus, tad arī viendzimuma pāriem tas būtu jāvar”.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Ne tādiem laulības, ne ģimenes. Svētas lietas neaiztieciet! Domājiet paši, kā savas neķītrības saukt.

 2. tie puikas varetu aizsargat musu zemiti un tiem butu ko darit ierakumos padienu un nakti. butu gatavs pat piemaksat nedaudz, varbut lai nopirktu vazelinu vai lidzekli pret odiem. ka jus domajat/ņirdz/

 3. Jā nu LATVIJĀ ir lietas par kuram jādomā un jārikojās nu geji tie ir pēdējā vietā

 4. Nu pretīgi…..Vienkārši PRETĪGI!!!!!

 5. Nevajag diskriminēt visus normālos apgānot laulības jēdzienu. Ja viņi grib ko reģistrēt lai izdomā jaunu vārdu – pidarasu kopība vai kā pašiem labpatīk. Tāpat no bērniem tie ir jātur pa gabalu lai nesačakarē tos.

 6. Tikai .. Latvija, ipasi jau tie .., kuri darbojas Latviajs politika uzskata ka Latvija nav japienem likums Par viendzimumu paru atttiecibu registresanu.
  Tas tacu ir saprotams, ka sads likums i rnekavejoties japienem, jo tas kalpo kadai dalai Latviajs iedzivotaju kuri velas veidot viendzimumu gimeni.
  Nu ko tad darisim ar viendzimuma cilvekiem? Vai tad tiesam to siznicinasim ka to ierosinaja Skele, Lesinskis- slesere, .. Kastens, Smits??
  Kurs var garantet ka mana tava kad acita cilveka gimene nepiedzims homoseksuals cilveks?
  Vai tapec ka Latvijas politka, valsts amatos ir tik daudz .., egoistu, kompleksiem nomaktu .. ir siem homoseksualiem cilvekiem jadzivo sava dzive pazemojuma un beztiesiskuma kads joprojam Latvija pastav???
  Loti daudzi cilveki, ar nehomoseksuali, tiesi tapec, un ne tikai ekanomiskas nabadzibas del, muk prom no Latvijas, varbut ka sie debilie politiki ari so faktu nav pamanijusi?

 7. Man nav nekadu simpatiju pret gejiem,bet viniem ir tadas pasas tiesibas,ka heteroseksualiem pariem un viniem ir javar registret savu kopdzivi.Ne man,ne maniem berniem,ne mazberniem tas nekadi netrauce.

 8. Ar to tad arī iesākas pasaules gals…….

 9. Šausmīgi riebīgi briesmīgi

 10. Vai tiesneši pēc homiķu vizītēm iet mazgāt rokas?

 11. Nu vienkārši vēmiens uznāca , redzot šo foto Kad šie sex invalīdi beigs reklamēties ???

Draugiem Facebook Twitter Google+