×
Mobilā versija
+12.4°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2012
Drukāt

Horvāti izlemj pievienoties ES

Foto - AFPFoto - AFP

Horvātijā vakar notikušajā referendumā valsts pievienošanos Eiropas Savienībai atbalstījuši vairāk nekā 66 procenti vēlētāju, lai gan kopumā vēlētāju aktivitāte nav bijusi liela, liecina provizoriskie rezultāti.

“Horvātija nolēma, ka tā būs Eiropas Savienības locekle. Tas ir vēsturisks lēmums, potenciālais pagrieziena punkts mūsu vēsturē,” pēc pirmo provizorisko rezultātu publiskošanas paziņoja Horvātijas premjerministrs Zorans Milanovičs.

Vēlētāju balsis saskaitītas gandrīz 99 procentos vēlēšanu iecirkņu, un rezultāti liecina, ka referendumā piedalījušies 54,32 procenti balstiesīgo vēlētāju. Referendumā nebija noteikts nepieciešamais kvorums un, lai valsts dalība ES tiktu atbalstīta, par to bija jānobalso vairāk nekā 50 procentiem vēlētāju. Milanovičs, kurš premjera krēslā sēdās pēc uzvaras 4. decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās, atzina, ka zemā vēlētāju aktivitāte acīmredzot liecina par tautas vilšanos un atzīmēja, ka uztver to kā vēstījumu savai valdībai.

Iestāšanos ES atbalsta visas lielākās Horvātijas politiskās partijas un amatpersonas atzīst, ka tas bijis valsts stratēģiskais mērķis jau kopš neatkarības izcīnīšanas pēc 1991.-1995.gada kara. Ar referenduma rezultātiem Horvātiju jau apsveicis ES prezidents Hermans van Rompejs un Eiropas Komisijas prezidents Žozē Barrozu.

Līgums par iestāšanos ES jau ir parakstīts un plānots, ka Horvātija ES oficiāli tiks uzņemta 2013. gada 1. jūlijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+