AFP/LETA

Horvātija un Turcija kvalificējas Eiropas čempionāta finālturnīram futbolā; Nīderlande paliek ārpusē 0

Pēc otrdienas spēlēm Eiropas čempionāta (EČ) kvalifikācijā, finālturnīram kvalificējās Horvātijas futbola izlase kā otrās vietas ieguvēja H grupā un Turcija kā labākā no deviņu grupu trešo vietu ieguvējām, turpretī tāda elites komanda kā Nīderlande zaudēja visas cerības aizbraukt nākamvasar uz Franciju.
Jau ziņots, ka A grupas pēdējā spēlē otrdien Rīgā Latvija ar 0:1 zaudēja Kazahstānai un noslīdēja uz pēdējo vietu grupā. Čehija Amsterdamā ar 3:2 uzvarēja Nīderlandi, liedzot tai kvalificēties finālturnīram. Čehi bija vadībā ar 3:0. Vārtus guva Pāvels Kaderžabeks un Josefs Surals, bet Robins van Persijs raidīja bumbu savos vārtos. Pirmā puslaika beigās pēc Mareka Suhija noraidījuma čehi palika mazākumā. Klāss van Huntelārs un van Persijs otrajā puslaikā divus vārtus atguva.
Mazākumā spēli pabeigusī Turcija Konjā ar 1:0 uzvarēja Islandi, kad 89. minūtē ārkārtīgi svarīgos vārtus iesita Sekuks Inans. A grupas turnīru Čehija noslēdza ar 22 punktiem, Islande ar 20, Turcija ar 18, Nīderlande ar 13, Kazahstāna un Latvija ar pa pieciem.
Horvātija viesos Maltā izcīnīja minimālu uzvaru 1:0, kad vārtus guva Ivans Perisičs. Itālija Romā atspēlējās un ar 2:1 uzvarēja Norvēģiju, kura arī pretendēja uz otro vietu grupā. Pēdējās 17 minūtēs Aleksandro Florenci un Graciano Pelle no 0:1 panāca 2:1.Vēl Bulgārija Sofijā ar 2:0 uzvarēja Azerbaidžānu.
Pēc desmit spēlēm Itālija finišēja ar 24 punktiem, Horvātija ar 20, Norvēģija ar 19, Bulgārija ar 11, Azerbaidžāna ar sešiem un Malta ar diviem punktiem.
B grupā Beļģija Briselē ar 3:1 pārspēja Izraēlu, Velsa Kārdifā ar 2:0 apspēlēja Andoru un Bosnija/Hercegovina viesos Nikozijā ar 3:2 – Kipru. Noslēgumā Beļģija savāca 23 punktus, Velsa 21, bosnija/Hercegovina 17, Izraēla 13, Kipra 12 punktus, bet Andora finišēja bez tiem.
Aģentūra AP ziņo, ka Beļģija nākamajā publicētajā FIFA rangu tabulā ieņems pirmo vietu.
EČ finālturnīrā, kas risināsies Francijā, pirmo reizi ar 24 komandām, bez rīkotājvalsts kvalificējās grupu divas labākās komandas Čehija, Islande, Beļģija, Velsa, Spānija, Slovākija, Vācija, Polija, Anglija, Šveice, Ziemeļīrija, Rumānija, Austrija, Krievija, Itālija, Horvātija, Portugāle, Albānija, kā arī Turcija, kā labākā trešās vietas ieguvēja.
Vēl par četrām vietām finālturnīrā izslēgšanas mačos novembra vidū sacentīsies Bosnija/Hercegovina, Ukraina, Īrija, Slovēnija, Ungārija, Zviedrija, Norvēģija un Dānija.