Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Vija Beinerte0

Kas ir skaistāks par skaistu? – Augstsirdība pazemības drānās. /Lavaters/

Grāmata

Veltījums namam, kurā dzīvo daudz stāstu. Mājai pie četru ceļu krustojuma. Mājai, kurā krustojas četri ceļi. Dzīve kā ceļš, un ēka kā dzīve, kur daudz ēnainu kambaru un gaismas pielietu zāļu, un katrai telpai ir durvis, daudz durvju, katrs izvēlas savas, iet cauri virtuvēm un lieveņiem un priekšistabās meklē jaunas durvis, un nevienas no tām nav ne pareizas, ne aplamas, jo ir tikai durvis.

Metafora uz metaforas. Valoda precīza kā duncis prasmīgas vecmātes un āmurs pieredzējuša galdnieka rokā. Un bieza kā viršu smarža rāmā atvasaras pavakarē. Tommi Kinnunens, “Četru ceļu krustojums”. No somu valodas tulkojusi Maima Grīnberga – kā allaž spoži.

Izstāde

Līdz svētdienai, 26. maijam, Liepājas Latviešu biedrības nama Izstāžu galerijā skatāma piecu latviešu gleznotāju – Alises Mediņas, Annas Laicānes, Ilzes Smildziņas, Katrīnas Gailes un Kristīnes Guršpones izstāde “Daba. Objekts. Subjekts”. Vēl var pagūt!

Filma

Dzīve ir gan mīnu, gan puķu lauks. Tā saka viens no filmas “Labās rokās” varoņiem. Smalks, ar dokumentālu precizitāti uzņemts emocionāli niansēts stāsts par sievieti, kas atsakās no tikko dzimuša bērniņa, un par sievieti, kas grib, bet nevar laist pasaulē bērnu, par sociāliem darbiniekiem, kuru misija ir aizsargāt jaundzimušos, un puisīti, kam līdz adopcijas brīdim ir iedots pagaidu vārds Teo.

Filma izvirzīta Cēzara balvai septiņās nominācijās (labākā filma, scenārijs, režija, aktieru darbs, mūzika). Režisore Žanna Erī, galvenajās lomās Sandrīne Kiberlēna, Žils Lelušs, Elodī Bušeza, Olīvija Kota, Klotilde Molē, Žans Fransuā Stēvenēns, Bruno Podalidess un Miu-Miu.

Koncerts

Svētdien, 9. jūnijā, Milānas katedrāles laukumā notiks brīvdabas koncerts, kurā muzicēs La Skālas orķestris ar lielisko Rikardo Šaji pie diriģenta pults. Programmā Antonīna Dvoržāka 9. simfonija “No jaunās pasaules” un Nino Rotas kompozīcijas Federiko Fellīni filmām “Ceļš” un “Orķestra mēģinājums”.

Savukārt sestdien, 15. jūnijā, pulksten 19 kinoteātra “Splendid Palace” Lielajā zālē varēs skatīties un klausīties šā muzikālā notikuma ierakstu.

Laba ziņa ceļotājiem

Nebeigšu daudzināt: esmu neglābjama lokālpatriote. Nacionālā lidsabiedrība “airBaltic” ir mana absolūtā favorīte. Prieks, ka jau vairākus gadus tā tiek atzīta par punktuālāko pasažieru aviopārvadātāju pasaulē. Prieks, ka “Airbus A220-300” lidmašīnās ir ērti sēdekļi un tām ir vismazāk izmešu savā kategorijā. Prieks, ka maršrutu kartē parādās arvien jauni galamērķi. Kopš maija vidus varam lidot uz teiksmām apvīto Kosas salu Grieķijā un Menorkas salu Spānijā, kas abas vilina ar baltām smilšu pludmalēm, gleznainiem līčiem un kristāldzidru ūdeni, bet no 31. maija – arī uz Dublinu. Turklāt, ja notrāpi īsto brīdi, biļešu cenas ir vieglas kā ķiršu ziedi un saldas kā saulē nobriedusi oga. Par Īriju nezinu, bet Grieķijā un Spānijā ķirši jau ir ienākušies.

Pasaules plašumos

Tiem, kurus vilina mežonīga daba un plašums, iesaku doties uz Skotiju. Te ir gan fjordi un viršu lauki, gan Lohlomondas nacionālais parks, Britu salu augstākais kalns Benneviss, roņu vērošanas vieta Ploktona un leģendām apvītais Lohnesa ezers. Turklāt 1. un 2. jūnijā Fortviljamā riteņbraukšanas karsējus pulcinās MTB pasaules kauss, 15. jūnijā Edinburgā skanēs ķeltu mūzika un tiks degustēts viskijs, bet no 13. līdz 16. jūnijam Kirkudbraitā notiks Džeza festivāls. Un pāri visam – dzidrs gaiss, augstas debesis un vārdos neietverama brīvības sajūta.

Tepat Latvijā

Aiviekstes gleznainie krasti, Krustkalnu rezervāta skatu tornis, putnu vērošanas tornis Eiduku purvā, Sāvienas baronu kapu dendroloģiskie stādījumi, Bringuļu ozols, Vēju priede, Teterakmens – Ļaudonas pusē nudien ir ko redzēt. Ne velti te atrodas dabas parki “Aiviekstes paliene” un “Driksnas sils”, kā arī Krustkalnu un Teiču rezervāts. Tikai jāpatur prātā, ka rezervātu dabas taku apskatei iepriekš jāpiesakās.

Jaunums

Labas lietas iesaka Vija Beinerte

Viņš ļauj tev sajusties kā vienīgajai, atver otru elpu un trešo aci, atklāj ceturto dimensiju, padara tevi par piekto elementu, atmodina sesto prātu un paceļ tevi septītajās debesīs. Tāds ir augstā modes nama “Antonio Croce” prezidents Antonio Kroče, tādi ir arī viņa septiņi jaunie aromāti: “Ardente” – ugunīgā, “Incantevole” – burvīgā, “Meraviglia” – pārsteidzošā, “Perfetta” – ideālā, “Sofisticata” – izsmalcinātā, “Straordinaria” – neparastā, “Unica” – unikālā. Nevis septiņas zvaigznes, bet vienas zvaigznes septiņi stari, vienas sievietes septiņas nokrāsas, noskaņas, sajūtu gamma.

LA.lv
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
VIDEO. Iznācis filmas “Jelgava 94” treileris. Pirmizrāde jau nākamnedēļ
1 diena
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
Jaunības aizlauztie spārni. Maijai Kreklei jauns romāns “Klusums izmisīgs”
1 diena
LA
LA.LV
Kultūra
Eiropas Kultūras mantojuma dienas – interesantāko notikumu izlase
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Esmu optimists, bet bez ilūzijām.” Saruna ar Egilu Levitu par Latvijas zaļumu un paša izvēlēm 1
Intervija 1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
2 stundas