×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
5. marts, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Nemēdz būt stingrā vai maigā vara (1)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pārliecinājušies, ka uzmanīgie centieni un sirsnīgie lūgumi Kremlim atvilkt Krimā dislocēto militāro spēku karabāzēs neatrod dzirdīgas ausis, Rietumu amatvīri ar nopūtu ziņo – situācijai risinājums nav redzams. Savukārt no Krievijas puses viss nokārtots pēc paragrāfiem, pat b. Staļins atzinīgi savilktu ūsu. Kas runā par intervenci, pārkāptām dotajām garantijām vai starptautiskajiem līgumiem? Krimas iedzīvotāji vienkārši pašorganizējas, notiekošais ir pretestības akcija pret Kijevā varu sagrābušajiem nacionālistiem un ekstrēmistiem, kuriem var pārmest jebko – sākot ar fašistiskām saknēm, beidzot ar nepareizi ieturētu eirointegrācijas kursu un ukraiņu valodas uztiepšanu Ukrainā. Tāpēc jāpalīdz humānu apsvērumu dēļ.

Ja kāds domā, ka prezidents Janukovičs ir gāzts, tad dziļi alojas. Viņš ir likumīgāks par likumīgu, lai arī nauda Šveices bankas kontos būtu sapelējusi un režīms izkurtējis pat Austrumukrainas iedzīvotāju acīs. Un kad Janukovičs­ lūdz Krievijas karaspēku talkā, lai viņa valstī atjaunotu likumību un kārtību, tad tas noder argumentiem no visaugstākajām starptautiskajām tribīnēm. No “Labējā sektora” radikāļiem, kuri uzkundzējušies tautai, Krievija ir ar mieru aizstāvēt ne vien krievvalodīgos, bet vispār visus Ukrainas pilsoņus, pat ja viņi nemaz īpaši nevēlētos un nelūgtu palīdzību.

Kas vērīgi klausījās Maskavas TV kanālos, tas savlaicīgi tika iepazīstināts ar notikumu scenāriju, un to darīja zināmu ne jau vīri pižikos, bet cita par citu augstākas Krievijas Valsts domes un Ārlietu ministrijas amatpersonas ar runātīgo Žirinovski priekšgalā. Tagad likumu sagataves ceļ priekšā, ieskaitot pilsonības likumu, kas attieksies uz bijušās PSRS teritoriju, plānus punktu pēc punkta konstitucionāli īsteno. Kremļa televīzijas nevajag atslēgt, citādi ar novēlošanos uzzināsim, kurus un kad vēl atbrīvos no labējo radikāļu, nacionālistiskām valdībām, par kuru leģitīmu ievēlēšanu pēc starptautiskiem standartiem stipri jāšaubās. Eiropā ir arī citas valstis, kur valda rusofobs noskaņojums, neonacisms, ir nenokārtots stāvoklis ar nepilsoņiem, apspiež krievvalodīgos tiesībās un tādā garā. Šādas lietas arī laikus apspriestas, piemēram, instruktāžā antifašistu sanāksmē Kijevā, ko parādīja “Nekā personīga” raidījumā – ar “SC” deputātu un redzamāko cīnītāju pret nacismu Latvijā līdzdalību.

Viena otra valsts Krievijas noteiktai, likumiski nokārtotai rīcībai atbild ar drudžainiem paziņojumiem. Kas no tā daudz mainīsies? Šajās zemēs ir Putina partijas politiskie partneri, kuri kādu balsi vēlēšanās varbūt Ukrainas dēļ arī paspēlēs, taču tāpat atradīsies 5 minūtes līdz varai, ir pārspīlējumi ar krievvalodīgo līdztiesības nodrošināšanu. Tas nav pragmatisms abpusēju attiecību veidošanā. Vēl sliktāka rīcība būtu neatcelt obligāto karadienestu, radīt stipru zemessardzi, tērēt naudu bruņošanās sacensībai, nedraudzīgi attiekties pret maigās varas ietekmi un pastiprināt NATO klātbūtni tuvu lielvalsts robežām. Tiesa gan, nemēdz būt stingrā vai maigā vara. Ja tiksi nagos, vienalga, vai žņaugs spalvaina ķepa vai vieglas, baltas rokas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Tieši tā , neviena(nekāda) vara nemēdz būt maiga.Tas nav īstais vārds.Jebkāda iepriekšēja psiholoģiska (pirm)apstrāde ir tikai sagatavošanās invāzijai ,agresijai,okupācijai.Ne velti no vārda “”vara” radīti atvasinājumi-“vardarbība”, “varmācība”,”varmāka”,”izvarošana”.Vara pēc definīcijas nemēdz būt maiga.Neviena vāciete 1945.gadā nav teikusi, ka “vaņa”viņu izvaroja maigi.

Draugiem Facebook Twitter Google+