×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. maijs, 2012
Drukāt

Idejas, kā taupīt ūdeni (1)

kraans9

Ūdens taupīšana dažādās valstīs atšķiras. Mums sava ūdens pietiek, un tas ir salīdzinoši lēts, taču arī tā sagatavošanā ir ielikts darbs, un tas kaut ko maksā!

 

– Ūdens taupīšana vistiešākajā veidā saistīta ar elektroenerģijas patēriņu. Pirmkārt, vajadzētu vispār samazināt karstā ūdens patēriņu, un, otrkārt, izmantot to ar zemāku temperatūru, kā, piemēram, tas notiek veļas mašīnās, – uzsver “Latvenergo” Energoefektivitātes centra direktore Biruta Girne.

 

Krāns ar aeratoru

Pa parastu krānu vienā minūtē var iztecēt 15 līdz 18 litri ūdens, taču, uzstādot īpašus jaucējkrānus, plūsmu var samazināt pat līdz 6 litriem minūtē. Proti, nedaudz atgrieztam krānam strūkla tomēr ir pietiekami spēcīga. Brīnumu nodrošina aerators, kas spēj piejaukt ūdens plūsmai pat trīs daļas gaisa. Šādu jaucējkrānu var pazīt, ja, mazgājot rokas, tās it kā noklājas ar maziem gaisa burbulīšiem.

Gaiss ļauj ne tikai ietaupīt ūdeni, bet arī paātrina mazgāšanu, jo no rokām un traukiem ātrāk noskalojas netīrumi.

 

Pa parastu krānu vienā minūtē var iztecēt 15 līdz 18 litri ūdens, taču, uzstādot īpašus jaucējkrānus, plūsmu var samazināt pat līdz 6 litriem minūtē.

 

– Izmantojot jaunos uzgaļus Neoperl, ūdens patēriņu krānā var samazināt no 50 līdz 85%, – stāsta SIA “HWR Chemie” eksperts Gunārs Valtenbergs. – Uzgaļi noder visiem standarta krāniem un nodrošina caurplūdi vidēji ap 5 l minūtē. Cena no Ls 4,5 līdz 11,5. Komplektā Neoperl Cascade ietilpst divi aeratori un ekonomētājs dušai, kas nodrošina ūdens patēriņu zem 10 l/min.

 

Vannas istaba

Aprēķināts, ka vienā vannošanās reizē parasti izlieto līdz 150 litru ūdens. Bet tāpēc jau nevajag retāk mazgāties, biežāk jāizmanto duša, kurai ūdens patēriņš ir 3 reizes mazāks! Ja tā vēl ir aprīkota ar speciālo uzgali, mazgāšanās kļūst efektīvāka un ekonomija – lielāka.

Negausīgs ūdens rijējs ir klozetpods (pat trešā daļa no kopējā patēriņa!), jo ikreiz kanalizācijā aiztek 9 līdz 12 litri. Ekonomēšanai var izmantot nelielas viltības, piemēram, tikai nedaudz piespiest tvertnes slēdzi, ja skāde sanākusi neliela. Var arī noregulēt skalojamās kastes ūdens līmeni no 10 uz 5 litriem. Šo metodi jau sen piedāvā vadošie tualetes podu ražotāji, piemēram, “Gustavs Bergs”, kuri izmanto divu pakāpju slēdžus. Vienu – lielāka ūdens daudzuma nolaišanai, otru mazākam daudzumam. Klozetpods ir labākā vieta, kur izmantot lietotu ūdeni, piemēram, no vannas.

 

Sadzīves tehnika
kraans4

Mazgājot drēbes, vajadzētu lūkot, vai to svars atbilst veļas mašīnas tilpumam. Iemetot lielākā tilpnē tikai vienu kreklu, velti tiek tērēts ūdens, siltums un mazgājamie līdzekļi. Mazākā tilpumā toties ievietojot vairāk veļas, to grūti izskalot. Īpaši ekonomiskas veļas mašīnas patērē pat līdz 40 % mazāk ūdens un līdz 50 % mazāk elektroenerģijas nekā vecākie modeļi.

Arī moderna trauku mazgājamā mašīna var palīdzēt ietaupīt gadā ap 10 m3 ūdens un 300 stundu laika, kas pavadīts, ar rokām tos mazgājot. Aprēķināts, ka mazgājot vienādu daudzumu trauku ar rokām (patēriņš 60 – 80 l) un ar mazgājamo mašīnu (13 l), izmantotā ūdens starpība ir milzīga!

– Lai taupītu ūdeni, regulāri jāpārbauda uzstādītā santehnika. Piemēram, caur nenofiksētu skalojamo kasti tualetē stundas laikā var iztecēt līdz 1m3 ūdens, lēni pilošs krāns nozīmē 5 – 10 litrus dienā, un ūdens skaitītāji ir bez vainas! – uzsver projektu vadītāja Inta Tiltiņa. – Ūdens patēriņu mājās iespējams samazināt par trešo daļu, lietojot ērtas taupības ierīces krāniem, nomainot dušu uzgaļus un iemontējot ūdens izplūdes regulētāju skalojamā kastē.

 

 

Uzziņa

Viena mājsaimniecība trauku mazgāšanai vidēji tērē 4 % no kopējā ūdens daudzuma, dušai — 5 %, veļas mazgāšanai — 12 %, mājas sakopšanai — 14 %, vannai — 15 %, virtuves darbiem (ūdens, kas notek caur izlietni) — 15 %; tualetes lietošanai — 35 % (pēc SIA “Orols” datiem).

 

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+