×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. jūnijs, 2012
Drukāt

Iecienītākās vasaras dārza puķes
 (1)

peonija-at2

Kuras puķes ir visiecienītākās Latvijas košumdārzos? To uzzināju no ilggadējās dārznieces Marianas Smonas, kura bijusi LU Botāniskā dārza ziemciešu sektora vadītāja. 


 

Peonija jeb pujene ir viens no iecienītākajiem daudzgadīgajiem augiem. Gandrīz katrā dārzā var ieraudzīt lieliskos pujeņu krūmus, kuriem ir skaisti veidotas lapas, spēcīgi smaržojoši dažādu formu un krāsu ziedi.

Dārza pīpenes jeb margrietiņas – latviskās lauku sētas klasika. Bez tām nevaram iedomāties ne vecmāmiņas dārziņu, ne smaržīgu zāļu klēpi Līgo vakarā… ”Mīl, nemīl, mīl!…” – kurš gan neatceras romantisko zīlēšanu ar šīs puķes ziedlapiņām! Starp citu, margrietiņa ir Latvijas nacionālais augs.

 

Flokši ir pieticīgi un izturīgi. Iecienītas daudzgadīgās sugas, bet tiek audzētas arī viengadīgās.

 

Lai gan šiem augiem ir atšķirīgs augstums un pumpuru attīstīšanās laiks, ziedu uzbūve ir līdzīga – tiem visiem ir piecas ziedlapiņas. Flokšu ziedlapiņas mēdz būt rozā, violetas, karmīnsarkanas, bet retāk arī baltas vai zilas.

Ap Jāņiem savus ziedus atraisa kazbārdis – krūmveida ziemciete, var izaugt līdz pat 2 m augstumam.

Ar dažādu krāsu ”bārdām” vai ikvienu priecē īrisi. Tie Latvijā pazīstami jau sen, joprojām sastopamas senas īrisu šķirnes, kuras no muižu parkiem latviešu zemnieku puķu dārziņos ieceļojušas 19. gadsimtā.

Lilijas ir vienas no visplašāk iecienītajām un audzētajām puķēm. Pateicoties to ziedu krāsu bagātībai, dažādībai un dažādiem ziedēšanas laikiem, var panākt liliju ilgstošu ziedēšanu dārzos.

Pieticīgas un dekoratīvas, ar garu mūžu ir hostas. Savu skaistumu un lapu kuplumu tās saglabā pat līdz 25 gadiem bez pārstādīšanas.

Ļoti krāšņas ir astilbes, daudzgadīgie lakstaugi – ziemcietes. Zied vasarā no maija līdz augustam, iespējams izvēlēties dažādus augstumus, lapu faktūras un krāsu, ziedu faktūras un krāsu dažādību.

Samtenes – viengadīgais augs dobē ir gan skaists dārza papildinātājs, gan palīgs. To ziedu smarža atbaida daudzus kukaiņus, tās stāda zemeņu dobēs. Samtene palīdzēs augt tomātiem, gurķiem, puķu stādiem.

Vasaras skaistumu līdz pat rudenim paildzina viengadīgie augi alises jeb tautā dēvētās medenes (tiešām smaržo pēc medus).

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Drausmiigs raksts, nekaadas praktiskas informaacijas nu tachu nevar tik neprofesionaali.

Draugiem Facebook Twitter Google+