×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
1. jūnijs, 2015
Drukāt

Iedrošināt lēcienam aukstā ūdenī. Saruna ar EK viceprezidentu Jirki Katainenu (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

“Viss būs atkarīgs no aktivitātes,” tā par darba vietām, izaugsmi, investīcijām un konkurenci atbildīgais Eiropas Komisijas viceprezidents un bijušais Somijas premjerministrs Jirki Katainens, vērtējot to, kādas iespējas varētu būt Latvijas uzņēmējiem, apgūstot Eiropas Stratēģisko investīciju fonda naudu.

Šodien J. Katainens ir Rīgā, lai tiktos ar politiķiem, ekspertiem, studentiem un stāstītu par Eiropas Komisijas ieceri trīs gados Eiropas ekonomikā ieplūdināt 315 miljardus eiro, panākot to, ka liela daļa no šīs naudas ir pašu privāto investoru līdzekļi. Šim nolūkam veido Eiropas Stratēģisko investīciju fondu, kurā Eiropas nauda būs kā garantija un iedrošinājums nevairīties no riska investīcijām.

– Ko jūs sagaidāt no sarunām Latvijā?

– Ir trīs jautājumi, kurus es vēlētos izcelt. Kad es tikšos ar Latvijas politiķiem – premjerministri un ministriem, es vēlētos viņus iedrošināt iedibināt vietējo investīciju platformu, kas nozīmē, ka tajā būtu gan valsts, gan privāto investoru līdzekļi, kurus saliekot kopā varētu pretendēt uz Eiropas Investīciju fonda atbalstu. Šī jaundibinātā platforma varētu neatkarīgi izvēlēties projektus un arī piedāvāt finansējumu vidējiem un mazajiem uzņēmumiem.

Otrs mans vēstījums būs īpaši privātajam sektoram par to, ka Eiropas Stratēģisko investīciju fonds nozīmē riska finansēšanu. Ja ir privātie investori, kam tas ir nepieciešams, tad fonds ir šim nolūkam. Un trešā ziņa ir vidējiem un maziem uzņēmumiem, kā arī riska kapitāla fondiem – mēs dubultosim to naudas daudzumu, ko Eiropas Investīciju banka piedāvās riska kapitāla finansēšanai. Es tiešām ceru, ka arī Latvijas uzņēmumi to izmantos.

– Kurās nozarēs Latvijas uzņēmēju projekti būtu īpaši sekmīgi?

– Godīgi sakot, es īsti nezinu, kādas Latvijā ir lielākās vajadzības un prasības, un tas ir ļoti atkarīgs no privātajiem investoriem, tā kā Eiropas Stratēģisko investīciju fonds ir domāts pirmkārt tieši viņiem. Daudzviet cilvēki domā, ka fonds var atbalstīt valsts projektus, bet tas tā nav. Mēs gribam izmantot šo Eiropas naudu, lai dalītu risku ar investoriem un tādējādi mobilizētu privāto naudu reālajā ekonomikā. Tieši riska finansēšana ir tas, kā Eiropai patlaban ļoti pietrūkst.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tas soms varētu pastāstīt, kā viņa tautieši palaida skurstenī NOKIA. Bija tik lepni un lielīgi, bet kaut kā izbeidzās ar čušš! Nez cik igauņu palika bez darba NOKIA cehā Igaunijā? Un tagad šitas mūs mācīs!
    BTW – to cehu 90-to gadu vidū palīdzēja iedarbināt VEF darbinieki, kuri šādas lietas pārzināja no VEF pieredzes.

  2. Ko vel somi grib Latvija nopirkt un pec menesa likvidet?

Draugiem Facebook Twitter Google+