×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. maijs, 2014
Drukāt

Studenti Siguldā veidos pārtikas ražotni (1)

Foto - Madara BriedeFoto - Madara Briede

Jaunieši, lai smeltos pieredzi ražošanā, apmeklēja arī Siguldas novada pašvaldības vadītāja vietnieka zemnieku saimniecību, kurā ražo mājas vīnu. Jānis Zilvers (no labās) ar studentiem Ansi, Miku un Jāni saimniecības ābolu noliktavā.

Rit otrais mēnesis kopš konkursa “Radām novadam” atklāšanas. Kopumā 18 studentu komandas no dažādām Latvijas augstskolām jau sākušas sadarbību ar novadiem, kuru attīstības labā tās darbosies tuvāko divu gadu laikā. Siguldas novadā uz pirmo nopietno tikšanos ar pašvaldības pārstāvi devās arī trīs puišu komanda “MRP” no Rīgas Stradiņa universitātes – Mikus Karlovs, Ansis Krūmiņš un Jānis Šveds. Puiši nolēmuši īstenot neatkarīgu projektu novada teritorijā – no nulles dibināt pilnīgi jaunu pārtikas produktu ražotni.

Jaunieši RSU Eiropas studiju fakultātē studē dažādas studiju programmas – Starptautisko mārketingu un reklāmu, Eiropas ekonomiku un biznesu un Mazā un vidējā biznesa vadību. Studiju laikā visi trīs labi sastrādājušies un raduši savstarpēju uzticēšanos. Uzzinot par projektu studentu pašpārvaldes mājaslapā, viņi nolēma – tā ir lieliska izdevība izpaust savus talantus, pilnveidot iemaņas un pierādīt sevi kā spējīgus uzņēmējus. “Izsvērām vismaz divdesmit dažādas novada attīstības veicināšanas iespējas, līdz nonācām pie idejas par sava biznesa veidošanu,” stāsta Jānis. Par to, ka jādarbojas ražošanā un nevis Siguldai raksturīgajā tūrisma jomā, puiši izšķīrušies tāpēc, lai izvairītos no biznesa sezonalitātes. Viņuprāt, uzņēmums novadam varētu radīt kā ekonomisko, tā sociālo pienesumu. Puiši uzskata, ka tas būs liels izaicinājums, taču vienlaikus ļoti interesants, radošs un pieredzi nesošs process. “Bez “Radām novadam” mēs uz ko tādu diez vai būtu parakstījušies,” uzskata Jānis. Sākotnēji vēlme uzvarēt konkursā bijusi diezgan liela un noteicoša, taču tagad, kad dzimusi reāla ideja, kuras īstenošanai puiši patiesi tic, tā palikusi tikai kā papildu elements.

Dodoties uz pirmo oficiālo tikšanos Siguldā, jaunieši jau bija sagatavojuši savas plānotās saimnieciskās darbības plānu, kurā izklāstīts ražotā produktu apraksts, mērķauditorija, iespējamā izejvielu izcelsme, tirgus u. c. Komandu uzklausīja pašvaldības vadītāja vietnieks Jānis Zilvers, kuram pašam ir zemnieku saimniecība (z/s) un mājas vīna darītava, tāpēc viņš puišiem sniedza labus padomus un dalījās savā pieredzē par pircēju piesaisti, tirgus iekarošanu, loģistiku, mārketingu, arī riskiem. “Vēlamies dibināt SIA. Par kapitālu – daļēju atbalstu varam iegūt no Eiropas fondiem, arī no riska kapitāla investīciju fondiem, cik spēsim, ieguldīsim arī savus un ģimeņu līdzekļus,” stāstīja Mikus. Vienlaikus puiši skaidri atzina, ka par ražošanu vēl ir ļoti daudz neskaidru jautājumu, tāpēc jau sākuši pieredzes braucienu tūri uz līdzīga profila ražotnēm un pat zinātniski pētnieciskām institūcijām Latvijā un Igaunijā. Jaunieši mazliet sašļuka, uzzinot, ka nomas telpas ražošanai novadā ir teju deficīts, taču pašvaldības pārstāvim caur pazīšanos izdevās potenciālās telpas tomēr atrast. Atklājās vēl kāds risināms jautājums – jāapzina, kā ražotni izveidot visām Pārtikas un veterinārā dienesta prasībām atbilstošu. Diskusijas gaitā tika apsvērta iespēja doties arī uz pārtikas iepakojumu izstādi Vācijā.

“Šie puiši pieder jauniešu labākajai daļai. Viņi ir iedvesmas pilni un ar labu ideju. Mans uzdevums ir šo iedvesmu viņos nenodzēst un palīdzēt visos iespējamos veidos,” par komandu izsakās Siguldas novada pašvaldības pārstāvis Jānis Zilvers. Viņš apzinās, ka bez kritumiem un sarežģījumiem nez vai kāds uzņēmums ir radies, tāpēc par savu uzdevumu uzskata komandu maksimāli atbalstīt. Puišu ideja sakrītot ar pašvaldības ieceri un vēlmi veicināt attīstību ne vien pilsētā, bet arī ārpus tās. “Mums vienmēr ir prieks par aizrautīgiem jauniešiem un katru, kurš grib panākt novadam kādu pienesumu. Vēl jo vairāk, ja tas ir mūsu jau tā plašās uzņēmējdarbības paletes dažādošanai,” skaidro J. Zilvers.

Nākamreiz abas puses vienojās tikties maija nogalē, kad jau būs skaidrāks skats uz nākotni. Jaunieši patlaban studē pēdējā kursā un paralēli sāktajai biznesa plānošanai “Radām novadam” ietvaros viņiem jāizstrādā savi bakalaura darbi, tāpēc atzīst – noris gana darbīgs posms.

Fakti


 Konkursa “Radām novadam” ietvaros studentu komandas patstāvīgi vai sadarbībā ar pašvaldībām, vietējiem uzņēmējiem un citiem interesentiem izstrādās un īstenos dažādus projektus ar mērķi radīt jaunas darba vietas un veicināt ekonomisko attīstību Latvijas novados.

 Konkurss ilgs līdz 2016. gada 1. jūlijam, un tā kopējais balvu fonds ir 50 000 eiro.

 Vairāk informācijas www.radamnovadam.lv

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Lidinas makonos 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+