×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
22. marts, 2017
Drukāt

Iedvesmo Latvijas ainava

Foto: Gunārs Vilcāns, preili.lvFoto: Gunārs Vilcāns, preili.lv

Svētdien, 19. martā Rīgas Sv. Pētera baznīcā atklāja izstādi “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, kura būs atvērta līdz 4. jūnijam. Izstādei veltīts arī katalogs trijās valodās – latviešu, angļu un krievu.

Šogad izstādei, kura notiek nu jau trešo gadu, tika pieteikti 135 autoru 238 mākslas darbi, no kuriem par cienīgiem izstādei žūrija atzina 98 autoru 127 darbus. Tas ir rekordliels skaits, un arī dievnams atklāšanas dienā bija ļaužu pilns. Un tas liecina, ka trejvienības- kinorežisora un gleznotāja Jāņa Streiču, mākslinieku Jāņa Anmaņa un Jāņa Strupuļa- ideja celt godā tieši ainavu bijusi nemaldīga. Kā izstādes atklāšanā sacīja Rīgas Domes Kultūras, izglītības un sporta pārvaldes vadītāja Eiženija Aldermane, viena no visskaistākajām un iedvesmojošākām lietām Latvijā ir tās ainavas, tik dažādas četros gadalaikos, kādi daudzām pasaules zemēm ir sveši. Mūsu jaunatnei ir jāredz Latvijas ainavas, un tam kā ierosinātājs var kalpot arī šāda izstāde, viņa piebilda.

Interesanti, ka vecākajam izstādes dalībniekam ir 89 gadi, bet jaunākajam – tikai divdesmit. Mākslinieku vidū kā profesori, tā studenti, pārstāvētas septiņas tautības un vai visi Latvijas novadi. Viena no daudzšķautņaināk izstādē pārstāvētajām ir Jūrmalas mākslinieku grupa, kurai pieder gan seniors Andrejs Ģērmanis, gan pēdējā laikā arvien biežāk izstādēs redzamais Jānis Jēkabsons ar viscaur pozitīvi saulainajiem jūras un piekrastes skatiem.

Kas ir māksla? Pievērsties šim jautājumam vedināja mākslas zinātniece, žūrijas komisijas locekle Ingrīda Burāne:” No visām mākslas definīcijām man visprecīzākā šķiet šāda- māksla ir brīvība. Un tās uzdevums ir radīt cilvēkiem iespēju būt brīviem laikā, kad visdažādāko iemeslu dēļ cilvēki nejūtas brīvi… Bet mākslinieks ir brīvs savā darbā, skatītājs ir brīvs tā izraisītajās domās, kritiķis ir brīvs savā vērtējumā…”

Šogad Rīgas domes simpātiju balvu saņēma mākslinieks Jānis Anmanis. Viņam tika piešķirta iespēja 2017. gadā Rīgas Sv. Pētera baznīcas telpās sarīkot mākslas izstādi kopā ar saviem audzēkņiem no “Latvijas Bērnu mākslinieciskās fantāzijas akadēmijas”, kā arī pieaicinot līdzdarboties citus dažādu paaudžu savu audzēkņus.

Preiļu novada domes simpātiju balvu saņēma mākslinieks Pēteris Postažs. Viņam tika piešķirta iespēja 2018. gadā sarīkot personālizstādi Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeja telpās.

“Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” galvenajai balvai tika nominēti:

  • Meldra Bula ar darbu “Ugunskurs”, 2016
  • Madara Gulbis ar darbu “Upe un mēness gaisma”, 2014
  • Andrejs Ģērmanis ar darbu “Rīts”, 2016
  • Aldis Kļaviņš ar darbu “Jūra pēc saulrieta”, 2016
  • Alberts Pauliņš ar darbu “J.S.Bahs “Korālis Fa Minorā””, 2014
  • Nukzars Paksadze ar darbu “Pusdiena”, 2013
  • Agra Ritiņa ar darbu “Kraukļi”, 2016

Galvenās balvas ieguvējs tiks paziņots septembrī izstādes atklāšanā Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejā.

“Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanu 2015. gadā iedibināja Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu,. 2015. gadā galveno balvu saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016. gadā – māksliniece Silva Linarte.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+