×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Iedziedāt, iedancot, salasīties – vērienīgi svinēs Gaismas pils inaugurāciju (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Šodien preses konferencē Latvijas Nacionālas bibliotēkas pārstāvji informēja par jaunās ēkas plašo atklāšanas sarīkojumu programmu, kas sāksies jau pirmdien, 25. augustā, un svinīgi noslēgsies ar pasākumu “Salasīšanās” 29. augusta vakarā.

Pirmdien plkst. 12 Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā notiks Gaismas pils publiskā atklāšanas sarīkojuma jeb “Salasīšanās” izziņošana. LNB atklāšanas svētku radošais direktors Gatis Mūrnieks pastāstīja, ka būtiska 29. augusta sarīkojuma daļa būs kopīga dzejas lasīšana no milzīgas grāmatas. Dzejas rindas sakārtosies dziesmās, un kas tās būs par dziesmām, varēs uzzināt pirmdienas sarīkojumā.

Otrdien, 26. augustā, plkst. 14 uz Gaismas pili no Latvijas Zinātņu akadēmijas pārceļos Dainu skapis. Plkst. 16 LNB jaunajā ēkā notiks 4., 5. un 6. stāva atvēršanas sarīkojumi, kā arī Dainu skapja uzstādīšana.

Ceturtdien, 28. augustā, Gaismas pili pārņems novadi. Programmas kuratore Zane Zajančkauska pastāstīja, ka visi uzrunātie novadu pārstāvji bijuši ārkārtīgi atsaucīgi, un rezultātā bibliotēkā no -1. līdz 6. stāvam kopumā darbosies 400 līdz 500 radoši ļaudis no pieciem novadiem – līdzās Vidzemei, Zemgalei, Kurzemei un Latgalei īpaša vieta atvēlēta arī Sēlijai.

Novadu dienas programma sāksies plkst. 12 un ārkārtīgi piesātināti turpināsies līdz pašam vakaram, ietverot arī plkst. 15 dabas videoprojekciju “Klinšu raksti. Virtaka” prezentāciju Gaismas pils Mezonīnā, un stundu vēlāk turpat – arhitekta Jāņa Dripes sagatavotās fotoizstādes “Latvijas mazās gaismas pilis” atklāšanu.

28. augustā īpaši aicināti uz jauno LNB ēku tiks arī novadu un reģionālo bibliotēku pārstāvji, jo, kā norādīja kultūras ministre Dace Melbārde, jaunā bibliotēka domāta visai tautai, un tieši to gribēts uzsvērt ar atklāšanas sarīkojumiem.

Stāstot par oficiālo LNB jaunās ēkas inaugurācijas dienu, proti, 29. augusta, direktors Andris Vilks norādīja, ka tās galvenais uzsvars būs uz to cilvēku un institūciju godināšanu, kuras devušas būtisku ieguldījumu ceļā līdz jaunās ēkas tapšanai. Proti, godināti tiks gan finansiālo līdzekļu, gan intelektuālā īpašuma ziedotāji, arhitekti un būvnieki, kas strādājuši pie Gaismas pils projekta un ēkas (uz inaugurāciju ieradīsies arī ēkas arhitekts Gunārs Birkerts ar ģimeni).

A. Vilks norādīja, ka bibliotēkas darbinieki vēlas pagodināt arī cilvēkus, kuri stāvējuši pie jaunās bibliotēkas idejas pašiem pirmsākumiem, piemēram, rakstnieku Jāni Lejiņu, kurš 1986. gadā uzrakstījis rakstu “Gūtenberga grūdieni”, norādot uz jaunas LNB ēkas nepieciešamību. Protams, šajā dienā bibliotēkā būs sastopamas arī mūsu valsts augstākās amatpersonas, ārvalstu diplomātiskā korpusa pārstāvji un citas prominences. “Pirmo reizi kopš 1930. gada Latviju apmeklēs arī Starptautiskās bibliotēku federācijas IFLA prezidente,” sacīja Andris Vilks.

Tomēr 29. augusts noslēgsies ar visiem un katram interesentam paredzēto sarīkojumu “Salasīšanās”, kas sāksies plkst. 20 un ilgs līdz pusnaktij.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu ko piesmietā kalpu tauta, ejiet iedancojiet, iedziediet un salasieties kā vagars saka! Varēs vismaz visus dauņus redzēt vienā vietā. Nožēlojama celtne, ar nožēlojamu vēsturi nožēlijamai tautai.

Draugiem Facebook Twitter Google+