×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. februāris, 2016
Drukāt

Iedzīvojas uz cūku rēķina (2)

Foto-LETAFoto-LETA

Cīņai ar klasisko cūku mēri un Āfrikas cūku mēri (ĀCM) atbildīgajām iestādēm tika piešķirts papildu finansējums 13,9 miljonu eiro apmērā, taču tā izlietojums nav efektīvi uzraudzīts. Daži lauksaimnieki pamanījušies no tā gūt ievērojamu papildu peļņu. Savukārt atsevišķi Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) darbinieki tikuši pie prēmijām un jaunām automašīnām, secinās Valsts kontroles (VK) revīzijā.

Izvērtējot kompensāciju izmaksas par biodrošības prasību nenodrošināšanu, revidenti secināja, ka neviena valsts institūcija neuzrauga, vai cūku turētāji, kas saņēma šo kompensāciju, ievēro nosacījumu – vismaz gadu cūku novietnē neturēt cūku sugas dzīvniekus. Revīzijas periodā tika konstatēti 17 gadījumi, kad šis nosacījums bija pārkāpts.

Savukārt izvērtējot kompensāciju izmaksas par tirdzniecības traucējumiem, revīzijā atklātais ļauj secināt, ka netika noteikti skaidri kritēriji kompensāciju izmaksai tikai tiem cūku audzētājiem, kuri patiešām cietuši zaudējumus. Par pietiekamu pamatu kompensācijas piešķiršanai tika noteikts apstāklis, ka saimniecība atrodas visbīstamākajā infekcijas zonā.

Tā rezultātā, piemēram, viena sabiedrība saņēma nepilnus 1,5 miljonus eiro jeb 99,7% no kopējā izmaksāto kompensāciju apjoma. Kompensācija tika izmaksāta gan par nokautajiem dzīvniekiem, kuri tika iznīcināti, gan par tiem, kuru gaļa tika realizēta. Tirgū tika realizēta aptuveni puse no nokautajiem dzīvniekiem, tādējādi saimniecībai tika nodrošināti dubulti ieņēmumi – pēc revidentu aplēsēm vismaz 792 000 eiro apmērā. Minētie apstākļi ļāvuši šai saimniecībai 2014.finanšu gadu noslēgt ar ievērojamu peļņu – vairāk nekā 850 000 eiro, iepriekšējā finanšu gada rezultātu pārsniedzot gandrīz piecas reizes. Savukārt par atlikušajiem dzīvniekiem ne Zemkopības ministrija (ZM), ne PVD nespēja sniegt neapstrīdamus dokumentārus pierādījumus par atbilstīgi veiktu dzīvnieku iznīcināšanu, informēja VK pārstāve Ilva Ilva Liepiņa – Milzarāja.

Neekonomisks ĀCM apkarošanai piešķirto līdzekļu izlietojums konstatēts arī PVD darbībā. Lielākais papildu finansējuma saņēmējs – PVD, pieprasot papildu līdzekļus, ir iegādājies 22 automašīnas (5 vieglās, 3 specializētās ar kravas nodalījumu un 14 apvidus auto) gan kontrolpunktu vajadzībām, gan mežacūku līķu pārvadāšanai un saimniecību apsekošanai. Realitātē sešas no šīm automašīnām nonākušas centrālās pārvaldes Rīgā rīcībā un praktiski netiek izmantotas paredzētajiem mērķiem. Pamatā šo automašīnu maršruts bijis no mājām uz darbu un atpakaļ, konstatēts VK veiktajā revīzijā.

Pretēji Ministru abineta (MK) lēmumiem PVD daļu līdzekļu, kas piešķirti darbinieku atalgojuma paaugstināšanai par 22% ar mērķi novērst personāla straujo mainību, izmaksājis neatbilstoši mērķim – piemaksas 30% apmērā saņēmis liels skaits vadošo darbinieku, nevis infekcijas apkarošanā iesaistītie zemāka ranga darbinieki.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa norāda: “Āfrikas cūku mēra apkarošana vēl nav galā. Jau šobrīd Eiropas Komisija (EK) ir atzinusi, ka tas prasīs laiku vismaz līdz 2019.gada 31.decembrim. Tāpēc nav saprotams, kāpēc ZM darbības stratēģijā 2014.-2016.gadam un ikgadējos rīcības plānos šīs slimības ierobežošanas pasākumi nav paredzēti. Ņemot vērā revīzijā konstatēto un to, kā piešķirtie līdzekļi tērēti līdz šim, aicinām rūpīgi pārdomāt jebkuru iespējamo papildu finansējuma piešķiršanu nākotnē.”

VK ir izstrādājusi deviņus ieteikumus, lai uzlabotu ZM uzraudzību pār padotības iestāžu veikto budžeta plānošanas procesu, tai skaitā uzlabojot iestāžu iekšējo kontroļu procesu un palielinot piešķirto līdzekļu izmantošanas efektivitāti un lietderību.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Cik VID pārmaksās žīdiem par savu ēku. SHĒMA DESMITIEM MILJONOS MĒRĀMA. aIR bALTIC šķiešanai 80 miljoni. LM 80 miljoni. Parex miljards.. Ž”el , ka lauki kautko nopelna. maitu ērgļi! Ne kauna , ne goda, miljardu triecēji!

  2. Baigi cepas par kompensācijām. Kāpēc? Ne jau par to izlietojumu jāmokās,bet par pašu cūkas mēra vīrusa atklāšanu. Kā to atklāj? Kā pārbauda analīzes? Vai vakarā ņemtās analīzes otrā dienas rītā jau ir gatavas? Cik dzrirdēju,analīzes ved pārbaudei uz Vāciju. Un ne jau vienu porciju uzreiz ved. Lopi ir sprāguši vienmēr,tas ir dabisks atbirums. Man radušās aizdomas,ka pie cūkas mēra ažiotāzas liek klāt katru kritušu lopu. Nāk taču nauda!!! Nav ko gausties par Eiropas maksājumiem. Ja tiešām meži būtu pilni ar kritušām cūkam no cūku mēra,līdzekļus būtu jāliek augsnes dezinfekcijai lielās teritorijās. Man patīk,ka Eiropas naudu mākam tik jauki izmantot. Latvieši,es jūs cienu.!

Draugiem Facebook Twitter Google+