Ekonomika
Nauda

Iedzīvotāji aicināti balsot par pagājušā gada Latvijas gada monētu0

Iedzīvotāji ir aicināti piedalīties ikgadējā aptaujā “Latvijas gada monēta 2018”, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

Iedzīvotāji aptaujā aicināti izteikt viedokli par sešām 2018.gadā izdotajām kolekciju monētām – “Mana Latvija”, “Medus monēta”, “Likteņdārzs”, “Kuršu ķoniņi”, “Ģerboņu monēta” un “Zelta saktas. Burbuļsakta”.

Aptauja norisināsies līdz 7.aprīlim, savukārt aptaujas rezultātus plānots paziņot 26.aprīlī.

Vienlaikus paredzēts, ka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) ekspertu komisija, kurā darbojas LNMM direktore Māra Lāce, LNMM Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska un LNMM Kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas “Arsenāls” vadītāja Elita Ansone, noteiks mākslinieciskā izpildījuma ziņā izcilāko monētu. Tā noslēguma pasākumā 26.aprīlī saņems LNMM speciālbalvu.

Īpašu balvu pasniegs arī kompānija “Tilde” un Kultūras informācijas sistēmu centrs.

Par “Latvijas gada monētu 2017” tika atzīta kolekcijas monēta “Kalējs kala debesīs”, kuras grafisko dizainu veidojis mākslinieks Edgars Folks, bet plastiskā dizaina autore ir Ligita Franckeviča.

Savukārt kopš 2004.gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par Latvijas gada monētu atzītas arī “Laika monēta”, “Barons Minhauzens”, “Ciparu monēta”, “Laika monēta II”, “Laimes monēta”, “Ūdens monēta”, “Dzintara monēta”, “Miglā asaro logs”, “Sudraba pieclatnieks”, “Šūpuļa monēta”, “Kurzemes baroks”, “Pasaku monēta I. Pieci kaķi” un “Pasaku monēta II. Eža kažociņš”.

Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī.

Saistītie raksti
Kolekcijas monētas pēc formas ir nauda, bet pēc būtības – mākslas darbs.

Tās izgatavo no zelta, sudraba vai citiem dārgmetāliem īpaši augstā kaluma kvalitātē. Atšķirībā no apgrozības naudas kolekcijas monētas parasti nav domātas lietošanai maksājumos, bet dāvināšanai, piemiņai un kolekcijām. Šo iemeslu dēļ monētu cena arī būtiski pārsniedz nominālvērtību. Kolekcijas monētu nominālvērtība ir atšķirīga no apgrozības monētu nominālvērtības.

Latvijas Banka kopš 1993.gada ir izlaidusi 98 lata un 31 eiro kolekcijas monētas.

LA.lv