Ekonomika
Nauda

Iedzīvotāji arvien vairāk aizņemas tieši “ātros kredītus”, liecina “Kredītinformācijas biroja” dati0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Valdis Semjonovs

Privātpersonu saistību skaits šobrīd ir sasniedzis 1,1 miljonu kredītlīgumu, kopējais iedzīvotāju aizņēmumu slogs – gan kavētas, gan arī laicīgi maksātas saistības pašlaik tuvojās 6 miljardiem eiro (5,7 miljardi), liecina “Kredītinformācijas Birojs” (KIB) datu bāze.

Šobrīd KIB datu arhīvs satur ierakstus par 629 tūkstošiem privātpersonām, kurām kopā ir 1,1 miljons dažādu finanšu saistību līgumu.

328 tūkstošiem personām ir aktīvi 495 tūkstoši patēriņa kredītu, kas no kopējā aktīvo līgumu skaita veido 78%. Pēc KIB datiem šobrīd vidēji viena privātpersona ir aizņēmusies pie 1,4 kredītdevējiem un vienam aizņēmējam vidēji ir 1,8 kredīti.

Saistību skaitliskais pieaugums privātpersonām ir tieši patēriņa jeb “ātro kredītu” jomā.

“Kredītinformācijas biroja” valdes loceklis Intars Miķelsons norāda, ka iedzīvotāji aizņemas arvien vairāk, “bet tieši ‘mazos’ kredītus.”

Savukārt, raugoties uz nekustamo īpašumu kredītiem, tad šis portfelis acīmredzami sarūk – no 135 tūkstošiem aktīvu hipotekāro kredītlīgumu pērnā gada beigās šodien palikuši 123 tūkstoši aktīvu hipotekāro līgumu, atklāj I. Miķelsons.

Kā norāda KIB pārstāvis, kopējais iedzīvotāju skaits, kas aizņemas, ir pieaudzis, it īpaši palielinājusies aktivitāte vecuma grupā no 26 līdz 45 gadiem. Vislielākais aizņēmumu skaita pieaugums ir tieši vecumā no 36 līdz 45 gadiem.

AS “Kredītinformācijas birojs” ir pirmais licencētais kredītbirojs Latvijā, kas pārvalda pašlaik apjomīgāko kredītvēsturu datu bāzi valstī. KIB datu apmaiņā šobrīd sadarbojas 44 licencētiem kredītdevējiem.

Saistītie raksti

AS “Kredītinformācijas Birojs” ir pirmais licencētais kredītinformācijas birojs Latvijā, kurš ir daļa no Baltijas kredītinformācijas biroja kopā ar “Creditinfo Lietuva” un “Creditinfo Eesti”.

Baltijas kredītinformācijas biroja dalībnieki ietilpst vienā no lielākajām starptautiskā kredītinformācijas pakalpojumu sniedzēju grupām “Creditinfo grupa”.

LA.lv