×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Egons, Egmonts, Egija, Henriks, Heinrihs
Svētdiena, 15. jūlijs, 2018
10. novembris, 2016
Drukāt

Iedzīvotāji neizmanto iespēju atgūt naudu

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

69% Latvijas edzīvotāju ir informēti par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksas iespēju veidojot uzkrājumus, bet pērn to izmantoja tikai 33%, liecina “Swedbank” veiktais pētījums.

Latvijas iedzīvotāji, kuri veido uzkrājumus privātajai pensijai, kā arī veic iemaksas dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu, arvien aktīvāk izmanto valsts sniegto iespēju saņemt IIN atmaksu. Taču vēl aizvien liela daļa (37%) krājēju, kas ir informēti, neizmanto šo iespēju iegūt papildu līdzekļus, ko tālāk novirzīt uzkrājumiem vai izmantot citām vajadzībām.

Visbiežāk valsts piedāvāto iespēju saņemt IIN atmaksu izmanto iedzīvotāji vecumā no 40 līdz 49 gadiem (43%), savukārt visretāk gados jauni iedzīvotāji – vecumā no 18 līdz 29 gadiem. Šīs vecuma grupas iedzīvotāji bija arī vismazāk informēti par iespēju saņemt IIN atmaksu par uzkrājumu veidošanu. Nepilna piektdaļa (19%) aptaujāto izmantojuši IIN atmaksas iespēju par veiktajām iemaksām dzīvības apdrošināšanā̄ ar līdzekļu uzkrāšanu, bet 15% – par iemaksām privātajā pensiju fondā. Savukārt vēl 7% respondentu atzinuši, ka veic iemaksas kādā no abiem minētajiem uzkrājumu veidiem, bet IIN atmaksas iespēju nav izmantojuši.

„Tiem, kuri strādā un maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, valsts piedāvā atmaksāt daļu no nomaksātā nodokļa, ja veiktas iemaksas pensiju 3. līmenī vai dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu. Tas ir lielisks papildu motivators, lai savlaicīgi parūpētos par savu un ģimenes nākotni, kā arī iespēja saņemt papildu naudu kādam pirkumam. Piemēram, par 2015. gadā veiktajām iemaksām vidējā IIN atmaksas summa, ko bija iespēja saņemt “Swedbank” privātās pensijas krājējam, bija aptuveni 100 eiro,” norāda bankas pārstāvis Kristaps Kopštāls.

Jau vēstīts, ka iedzīvotāji, kuri veido uzkrājumus pensiju 3. līmenī, kā arī dzīvības apdrošināšanā ar līdzekļu uzkrāšanu, var izmantot valsts nodrošināto iespēju saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 23% apmērā no veiktajām iemaksām, kas nepārsniedz 10% no gada bruto algas. Nodokļu atmaksu var saņemt, Valsts ieņēmumu dienestā VID) iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Informācija ar piemēriem par to, kā aizpildāma gada ienākumu deklarācija, ir atrodama VID vietnē www.vid.gov.lv sadaļā Nodokļi / Gada ienākumu deklarācija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+