×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. janvāris, 2013
Drukāt

Iedzīvotāji pensiju vēlētos saņemt lielāku nekā alga

Foto - LETAFoto - LETA

Vidēji 82% Latvijas iedzīvotāju, kas pelna līdz 600 latiem, nākotnes ikmēneša pensiju vēlētos saņemt lielāku, nekā viņi nopelna pašlaik, liecina bankas “Citadele” veiktā aptauja.

No iedzīvotājiem, kas pelna no 401 lata līdz 600 latiem, 55% apmierinātu pensija virs 600 latiem. No tiem, kas pelna no 251 lata līdz 400 latiem, 80% apmierinātu pensija virs 400 latiem. Savukārt no tiem, kas pelna no 151 lata līdz 250 latiem, 94% būtu apmierināti ar pensiju virs 300 latiem. Iedzīvotāji, kas pelna līdz 150 latiem, visi vēlētos saņemt lielāku pensiju.

Arī 70% iedzīvotāju, kas pelna vairāk nekā 600 latu, vēlētos saņemt pensiju, kas būtu virs 600 latiem. No viņiem visvairāk – 36% – vēlētos saņemt pensiju, kas būtu no 1000 līdz 2000 latu.

“Pēc iedzīvotāju aptaujas rezultātiem redzams, ka iedzīvotāji vēlētos pensijā saņemt vairāk, nekā viņi šodien nopelna. Lai pietuvinātos savām vēlmēm, iedzīvotājiem vajadzētu sekot līdzi pensiju 2.līmeņa plānu ienesīgumam, izvēloties sev piemērotāko pensiju plānu, kā arī izvērtēt pensiju 3.līmeņa piedāvājumus,” iesaka “Citadeles atklātā pensiju fonda” valdes priekšsēdētāja Jolanta Jērāne.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 13% iedzīvotāju paši veido uzkrājumus privātajai pensijai pensiju 3.līmenī, bet 58% iedzīvotāju norāda, ka veic uzkrājumus vecumdienām pensiju 2.līmenī, maksājot sociālo nodokli. Likuma izmaiņu dēļ, kad sociālās apdrošināšanas iemaksu likme pensiju 2.līmenī šogad ir dubultota no iepriekšējiem 2% līdz 4%, tas ieņem nozīmīgāku lomu nākotnes pensijas kapitāla veidošanā, un tādēļ vēl jo vairāk nepieciešams izturēties pret to atbildīgi un pārdomāti izvēlēties, kam uzticēt šī kapitāla pārvaldīšanu, aicina Jērāne.

Katrs iedzīvotājs var noskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kurā pensiju fondā glabājas viņa pensiju 2.līmeņa uzkrājums, paskatīties “www.manapensija.lv” dažādu pensiju pārvaldītāju ienesīguma rādītājus kopš darbības sākuma, izvērtēt, vai līdzšinējais plāns ir bijis gana labs.

Aptauja liecina, ka iedzīvotāji izmanto ne tikai tādus zināmus uzkrājumu veidus kā pensiju 2. vai 3.līmenis. Maza cilvēku daļa uzkrājumus vecuma pensijai veido arī, ieguldot līdzekļus zeltā (1%) vai vērtspapīros (1%), kā arī izmanto ārvalstu pensiju ieguldījumu programmas (2%).

Reģionu iedzīvotāji vairāk – 7% aptaujāto – iegulda nekustamajā īpašumā nekā iedzīvotāji Rīgā, kur to dara 3%. Reģionu iedzīvotāji arī salīdzinoši vairāk izmanto ārvalstu pensiju ieguldījumu programmas – attiecīgi 3% un 1%, kamēr vairāk Rīgas iedzīvotāju krāj depozītā – attiecīgi 1% un 5%. Aplūkojot pensijas uzkrājumu paradumus starp dzimumiem, vērojams, ka vīrieši vairāk nekā sievietes uzkrāj skaidru naudu un iegulda nekustamajā īpašumā.

Bankas “Citadele” aptauja veikta 2012.gada decembrī sadarbībā ar “Snapshots”, aptaujājot 876 iedzīvotājus vecumā no 18 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+