Ekonomika
Nauda

Iedzīvotāji satraukti par sagaidāmo pensijas apmēru 16


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto LETA

Lielākā daļa cilvēku (78%) ir satraukti par pensijas apmēru, ko tie varētu saņemt pensionējoties, liecina “Norvik Bankas” veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja.

Visvairāk satraukti ir iedzīvotāji pēc 50 gadu vecuma, kam strauji tuvojas pensionēšanās vecums. Tā, piemēram, 62% aptaujāto iedzīvotāju vecumā no 50 līdz 59 gadiem norādījuši, ka gaidāmas pensijas apmērs tos satrauc pat ļoti lielā mērā.

Aptauja arī parādīja, ka tikai piektdaļa jeb 19% iedzīvotāju ir informēti par iespēju lielāko daļu no pensiju 2.līmeņa uzkrājuma saņemt sešu gadu laikā pēc pensionēšanās vecuma sasniegšanas.

“Latvijā ir trīs līmeņu pensiju sistēma, taču redzam, ka cilvēku informētības līmenis par to, kā tā faktiski strādā, ir ļoti zems. To apliecina arī aptauja, kas rāda – iedzīvotājiem nav izpratnes, kā saņemt pensiju 2.līmenī uzkrāto naudu. Tā, piemēram, iedzīvotājiem ir iespēja savu otrajā līmenī uzkrāto kapitālu pievienot pirmā līmeņa pensijas kapitālam, līdz ar to cilvēks pārtrauc dalību otrajā līmenī. Savukārt, ja, pieprasot pensiju, cilvēks nevēlas, lai otrā līmeņa kapitālu pensijai pieskaita uzreiz, to var nedarīt, bet turpināt uzkrāt pensiju otrajā līmenī. Apvienot pirmā un otrā līmeņa kapitālus var arī vēlāk,” norāda bankas pārstāvis Ģirts Veģeris.

Vaicāti par iespēju izmantot mūža pensijas apdrošināšanu, kas ir alternatīva iespēja pensiju 2.līmenī uzkrātā kapitāla saņemšanai, vairāk nekā puse (56%) iedzīvotāju atturas prognozēt, vai viņi būtu gatavi uzticēt apdrošinātajam uzkrātā pensiju kapitāla pārvaldīšanu un regulāri saņemt daļu uzkrājuma savā bankas kontā.

Aptauja veikta 2017.gada septembrī sadarbībā ar “Snapshots”, aptaujājot 700 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem Rīgā, citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos.

LA.lv