×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
31. jūlijs, 2012
Drukāt

Iedzīvotājus aicina parakstīties par tīru un dzīvu Baltijas jūru

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kampaņas “Spēks ir tīrā jūrā” iniciatori aicina iedzīvotājus parakstīt petīciju par tīru un dzīvu Baltijas jūru, kas atrodama Pasaules Dabas fonda mājaslapā “www.pdf.lv”, aģentūru LETA informēja kampaņas īstenotāji.

Lai pievērstu valdības un politikas veidotāju uzmanību Baltijas jūras kritiskajam stāvoklim un aicinātu nekavējoties pieņemt lēmumus, kas izšķirs jūras likteni, “Spēks ir tīrā jūrā” iniciators Dzintars Jūra šonedēļ tiksies ar atbildīgajiem ministriem.

“Es mudinu iedzīvotājus nebūt vienaldzīgiem, jo Baltijas jūra mirst – pārklājas ar toksiskām aļģēm. Kūtri uz to noskatoties, mēs kļūstam līdzvainīgi. Tāpēc aicinu ikvienu parakstīt petīciju valdībai, tādejādi apliecinot, ka cilvēkiem Latvijā ir svarīgi dzīvot tīras un dzīvas jūras krastā,” akcentēja kampaņas iniciators.

Kampaņas īstenotājs jau ir ticies ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu un personīgi nodevis Pasaules Dabas fonda un tā astoņu partnerorganizāciju citās Baltijas jūras reģiona valstīs sagatavotu un parakstītu atklātu vēstuli. Tāpat vēstule nosūtīta vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Edmundam Sprūdžam (RP) un Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V).

Atklātajā vēstulē vides organizāciju vadītāji pauž satraukumu par pašreizējās lauksaimniecības politikas lietderīgumu ilgtermiņā. Baltijas jūras reģiona valdības un zinātnieki jau ir atzinuši, ka vislielāko kaitējumu, aptuveni 60%, jūrai patlaban nodara pārlieku liela barības vielu – fosfātu un nitrātu – noplūde no nepareizas zemes apsaimniekošanas, jo pa upēm un strautiem barības vielas noplūst jūrā no laukiem un kūtīm.

Šis ir izšķirošs brīdis, jo līdz 2013.gadam Eiropas varas gaiteņos ir jāvienojas par kopējo lauksaimniecības politiku, kas darbosies līdz 2020.gadam. Baltijas jūras ekosistēma ir tuvu sabrukumam, tādēļ šie lēmumi ir izšķiroši tās dzīvībai un šobrīd jūras liktenis ir lielā mērā politikas veidotāju rokās, pauda Dzintars Jūra.

“Ar šo petīciju mēs pieprasām, lai valdība veido Latvijas dabai un Baltijas jūrai draudzīgu lauksaimniecību, kas būtiski samazinātu fosfātu un nitrātu noplūdes. Lēmumi, kas tiek pieņemti valdībā par zemes apsaimniekošanu, nedrīkst kaitēt jūrai, tiem ir jāuzlabo Baltijas jūras stāvokli,” atklāja kampaņas rīkotāji, uzsverot, ka garām diskusijām par šo tēmu laika vairs nav, jo pēc septiņiem gadiem sekas no bezatbildīgas politikas jau būs nenovēršamas.

Ikviens iedzīvotājs var parakstīt petīciju elektroniski mājaslapā “www.pdf.lv” vai personīgi tiekoties ar kampaņas “Spēks ir tīrā jūrā” iniciatoru Dzintaru Jūru, kurš visas vasaras garumā viesosies Latvijas pludmalēs un dažādos publiskos pasākumos. Šajā nedēļas nogalē viņš dosies uz Talsiem, apmeklēs mūzikas festivālu “LabaDaba”, bet nākamnedēļ viņš viesosies Mērsraga novada svētkos un Koka kuģu festivālā.

Kampaņas “Spēks ir tīrā jūrā” īstenotāji atklātajā vēstulē min, ka patlaban sarunas par lauksaimniecības sektoram paredzēto budžetu tuvojas noslēguma fāzei. Viņi aicina, lai Baltijas jūras reģiona valstu valdības uzņemtos atbildību gan par jūru, gan budžeta sadalījumu. Sabiedrības interesēs būtu panākt, ka iespējami lielāki naudas līdzekļi tiek novirzīti no tiešajiem maksājumiem uz mērķorientētām lauku attīstības programmām.

Jau ziņots, lai veicinātu izpratni par Baltijas jūras stāvokli un nākotnes perspektīvām, sākta ilgtermiņa iniciatīva “Spēks ir tīrā jūrā”. Cīņu pret jūras sagandēšanu uzņēmies veikt Baltijas jūras entuziasts un liepājnieks, kurš sevi dēvē par Dzintaru Jūru, apvienojot spēkus ar Pasaules Dabas fondu un “SEB banku”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+