×
Mobilā versija
Brīdinājums +8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
9. aprīlis, 2015
Drukāt

Juris Vidiņš: Iedzīvoties latviskā telpā (8)

Foto - Zigmāris RumkaFoto - Zigmāris Rumka

Juris Vidiņš

Kāda atsaucība būtu ar kontr­propagandas, objektīvas informācijas pasniegšanas mērķi dibinātam Latvijas televīzijas 3. kanālam krievu valodā Latgalē? Jautāju “Vienotības” politiķim, Viļānu dakterim Jurim Vidiņam (attēlā), kurš dzīvo Rēzeknē.

J. Vidiņš: “Tiem pilsoņiem un nepilsoņiem, kuri gadiem ilgi dzīvo pēc Maskavas laika, Jaungadā šauj gaisā raķetes pēc Kremļa kurantiem, neko nelīdzēs LTV raidījumi un kanāls krievu valodā, lai cik kvalitatīvu žurnālistiku piedāvātu. Iezombētie neko citu negribēs dzirdēt, un tur neko nepadarīsi.

Otrkārt, līdzšinējā cittautiešu integrācija lielā mērā vismaz valodas ziņā cietusi neveiksmi arī mūsu pašu vainas dēļ. Tas ir gan zināmais stāsts par to, kas notiek, ja sastopas latvietis ar krievu, proti, ar retiem izņēmumiem abi sarunāsies krieviski, tā ir nemitīgā mūsu amatpersonu lauzīšanās krievu valodā vietējos radio un TV kanālos. Atvērt vēl vienu masu mediju telpu, kad viss jau līdz pēdējam piesātināts ar krievu valodu, nozīmē pazemināt valsts valodas lomu un samazināt tās vietu apritē.

Treškārt, piekrītu Vilim Vītolam, kurš iesaka neuztiept bērniem, jaunatnei mācīties krievu mēli. Nākotnes sasniegumiem labāk noderēs angļu, vācu, pat ķīniešu svešvaloda, turklāt tad, ja Rīgā vai Rēzeknē būs vairāk krievu valodas nepratēju, krievi vairāk būs spiesti mācīties latviešu valodu, jo bez tās gluži vienkārši nevarēs iztikt. Tā ir arī principa lieta, jo es vienmēr atceros, ka latviešiem krievu valoda ir okupantu valoda – ar to viņi šeit ienāca 1940. gadā. Ja mēģinām paplašināt šīs valodas lietojumu – jaunā TV kanālā vai jebkādā citā veidā –, tas ir kārtējais pierādījums, cik dziļi mums sēž iekšā verga dvēseles sindroms. Jaunie ļaudis Viļānos vai Rēzeknē nospiedošā vairākumā šodien prot latviski, tikai ar šiem krievvalodīgo bērniem, padsmitgadniekiem jārunā latviski, jādod iespēja dzīvot attiecīgā lingvistiskā vidē. Citādi ne ar kādu kontrpropagandu uz vietējiem cilvēkiem neiedarbosies, nevajag lolot par to nekādas ilūzijas. Viens otrs “krievu kanāla” atvēršanu uztvers pat kā Kremļa maigās varas izpausmi – sak, redz, cik tālu sniedzas rokas, ka piespiež Latvijā turēt un pat attīstīt rusificēto telpu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Piedāvaju potenciāliem klientiem TV operatora pakalpojumus.Krievi uzreiz paziņo, ka skatās tikai Krievijas raidījumus un Latvijas kanālus viniem nevajagot. Tādu ir apmēram 98% no krieviem.

 2. Jā krievu valoda Latvijā ir OKUPANTU valoda !!! Kad $.maija varneši beidzot novērsīs okupācijas sekas, kad LATVIEŠUS NĪSTOŠIE likumīgi atstās mūsu Latviju ?!!

 3. Ar “Vienotību”?

 4. Visu cieņu dakterim Vidiņam.

 5. Daktera Vidiņa viedoklis ir cienījams un respektējams, bet skatoties valstiski problēma ir gan dziļāka gan plašāka par valodisko vidi. Tur ir gan ekonomika gan kultūra un ideloģija bet visvairāk no augšas kultivētā politpareizība kas kļuvusi teju par mūsu kopējo reliģiju.

 6. Marija 8. aprīlis, 2015 23:25 Atbildēt
  Šodien, skatoties “Sastrēgumstunda” man bija kauns par Latvijas sievietēm, kuras piedalījās debatēs, cik viņas pagrimušas, izlaidušās, cik spēcīgi viņās vējo .. rēgs, kas nāk kā “eiropas vērtība”. Kauns, kauns, kauns. Visas kā viena. Atradušās, kas tagad maniem bērniem skolā aiz manas muguras borēs galvā .., kas ir pedofīlijas “filiāle”, grib iegalvot puikām – ja tev nepatīk meitenes, bet labāk zēni, tad tā arī dari seksuālajās attiecībās vai tml. Man liekas, ka viņas jauca veselības mācību ar maucības mācību. Likumprojekts tieši par to, lai aizliegtu maucības mācību. Iesalnieks izcili turējās pretī visām. Tik agresīvas sievietes, ka paliek baiļ, kas un kā māca mūsu bērnus skolā, kas risina audzināšanu bērniem Izglītības ministrijā. Par “papardes ziedu” vispār kauns runāt.
  Ilze Viņķele bija jo sevišķi agresīva un es teiktu, NEKAUNĪGA savā uzvedībā, izturējās preteklīgi pret ļoti gudro, mierīgo, nosvērto jauno cilvēku IESALNIEKU.
  Jā, likumprojekts ir nepareizs savā traktējumā, visu jāpasaka izklāsta veidā, vipirms jāizņem vārds “aizliegt”, kas bojā likumprojekta jēgu, citādi likuma gars ir pareizs un vajadzīgs.
  Par tulkošanu skanēja sieviešu absurds un aplamības, ka neviens nesaprot, kas ir tikumība, kas to traktēs, ka skolotāji ir visgudrie, paši noteiks, ko borēt galvā manam bērnam. Krimināllikumā pilns normu, kur vajadzīgs slēdziens un tulkošana, piem. “dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, nodarot indivīdam, sabiedrībai vai valstij “būtisku kaitējumu”, kur neviens vēl nezina, kas ir būtisks KAITĒJUMS.
  Madamas neacerājās, ka visi likumi sastāv no “aizliegt, vairākums.
  Likumprojekta saturā jābalstās uz Satversmi, uz ģimenes vērtībām un tādām vērtībām, kuras nav pretrunā ar bērnu vecāku ģimenes tradīcijām, ar reliģisko pārliecību, vai- nav pieļaujams, ka bērnos tiek kultivēta, vai bērni tiek pamudināti uz netradicionālām seksuālām attiecībām vai tml.
  Ja skaidro homoseksualitātes parādību, klāt jābūt skaidrojuma, ka ļaujoties izlaidībai, tā var rasties kā pārmantota parādība un var nodarīt kaitējumu, ka ….

 7. Juri, tev pilnīga taisnība par 3. latvieša prātu, kas samaitāts līdz izmisumam.

  Bet, Juri, tava meita arī ir , man liekas, nogājusi no ceļa? Skatījies TV = Sastrēguma stundu? Viņa tgik agresīva, tik bezkaunīga pret izcili gudro jaunieti Isalnieku,

Draugiem Facebook Twitter Google+