×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.0°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
11. marts, 2015
Drukāt

Skolēnu apmaiņas programmas – dārgs, bet noderīgs prieks (2)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Fakti

"AFS" Latvijā

Organizācija uz ārvalstīm nosūtījusi 428 programmas dalībniekus, Latvijā uzņemti 716, programmā iesaistīta 691 viesģimene, no kurām daļa viesskolēnu uzņem atkārtoti.

Pasaulē

Pēdējo piecu gadu statistika rāda, ka ik gadu dažādās "AFS" programmās piedalās vairāk nekā 12 tūkstoši dalībnieku.

Skolēnu apmaiņu Latvijā piedāvā arī organizācija "Youth For Understanding", mācību centrs "Linkturs", izglītības centrs "Durbe" u. c.

“Dalība skolēnu apmaiņas programmā mani padarīja daudz patstāvīgāku, vairāk daru un izlemju pati. Mani vairs neapmulsina neordināras situācijas. Esmu uzlabojusi angļu valodas zināšanas un spēju komunicēt ar dažādu tautību cilvēkiem,” stāsta Annija Čistjakova, kas vienu no 11. klases semestriem pavadīja Austrālijā, mācoties privātskolā, kur izglītošanās sistēma bija pavisam citāda nekā Latvijā.

Annija ir tikai viena no vairāk nekā 400 Latvijas skolēniem, kura piedalījusies skolēnu apmaiņas pro­grammā, ko organizējusi starptautiskā bezpeļņas organizācija “AFS”, kas nu jau Latvijā darbojas 25 gadus.

Kā Cūkkārpas skolā

Programmas ietvaros 15 līdz 18 gadus veci bērni dodas uz kādu no vairāk nekā 50 “AFS” partnervalstīm, dzīvo kādā turienes ģimenē un mācās vietējā skolā. Skolu parasti piemeklē viesģimene, bieži vien tā ir skola, kurā mācās pārējie ģimenes bērni.

Tā bija arī Annijas gadījumā, tāpēc meitene nonāca privātskolā, kur katrs skolēns pats var izvēlēties apgūstamos mācību priekšmetus, tādējādi sastādot savu mācību plānu. Obligātas šajā skolā ir tikai angļu valodas un matemātikas stundas. Interesanti, ka skolēns pats izraugās, kādā līmenī katru mācību priekšmetu apgūs: zemā, vidējā vai augstā. “Līdz ar to nerodas tāda situācija kā Latvijā, kad daži skolēni netiek līdzi mācību vielai, bet citi toties garlaikojas, jo mācības viņiem par vieglu.” Taču minētās sistēmas dēļ skolā nav klašu. Skolēni sadalīti grupās, kurās ir dažāda vecuma skolēni. “Līdzīgi kā Harija Potera Cūkkārpas skolā,” smejas Annija.

Gads Austrālijā viņai palīdzējis sagatavoties studijām. Annija piebilst, ka vēl pirms pilngadības sasniegšanas uz ārzemēm nolēmusi doties tāpēc, ka bijusi droša, ka studēt gan vēlēsies Latvijā. Annija patlaban studē Rīgas Stradiņa Universitātes Farmācijas fakultātē.

Savukārt, braucot uz ārvalstīm studēt, vietējo vidi vairs nevar tik labi iepazīt, jo studenti parasti dzīvo kopmītnēs, nevis viesģimenēs.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. par tādu naudu labāk bērnam uz pilngadību 1istabas dzīvokli nopirkt

    • Jo, vienistabas dzīvoklis derēs tikai uz īsu brīdi – kamēr pašam nav savas ģimenes. Bet apmaiņas gadā iegūtās zināšanas un pieredze ļaus vēlāk nākotnē pašam nopelnīt (iespējams privātmāju, tas tā, ja materiālajām vērtībām ir lielāka nozīme).

Draugiem Facebook Twitter Google+