Foto – LETA

Ieilgušās ziemas dēļ varētu iet bojā stirnas 0

Tā kā mežos joprojām vērojama aprīlim neraksturīgi bieza sniega un sērsnas kārta, pēdējo nedēļu laikā Latvijas mežos un laukos novēroti izvārguši un bezspēcīgi dzīvnieki, kas pašu spēkiem vairs nevar atrast nepieciešamo daudzumu pārtikas, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja medību centra “Purnavu muiža” pārstāvis Rolands Orlovskis.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Lasīt citas ziņas

“Izskatās, ka šajā sezonā tikai stiprākie meža zvēri un putni spēs izdzīvot, bet vājākie aizies bojā. Šī ziema atstās iespaidu uz pārnadžu populāciju, jo netipisko klimatisko apstākļu dēļ bojā varētu iet tieši stirnas un staltbrieži. Kopš mežus klāj bieza sniega kārta un sērsna, dzīvniekiem piekļuve pārtikai ir īpaši apgrūtināta,” sacīja Orlovskis.

Viņš norādīja, ka stirnām sagādā grūtības pārvietoties, ja sniega dziļums ir virs 30 centimetriem un tas saglabājas vairāk nekā divas nedēļas. Dzīvnieki šādos apstākļos ātrāk gūst savainojumus un traumas. Papildu draudus rada arī plēsēji – vilki, lūši un klaiņojošie suņi -, kuri atšķirībā no stirnām var pārvietoties pa sērsnu, neiekrītot tajā, kamēr stirnām kājas grimst dziļajā sniegā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis atzina, ka patlaban visgrūtāk klājoties grūsnajiem meža dzīvniekiem.

“Laikā, kad lielākā daļa zīdītāju gaida mazuļus, vislielāko kaitējumu ziemīgie apstākļi rada grūsnajām mežacūkām un stirnām. Mežacūkām sivēni dzimst jau martā un aprīļa sākumā. Staltbriežu mazuļi dzimst, sākot no maija vidus. Mazliet vēlāk – maija beigās un jūnija sākumā – pasaulē nāk arī stirnēni. Maija sākumā dzimst arī aļņu mazuļi,” sacīja mednieks.

Viņš arī sacīja, ka jau tagad ir novērojami kritušie dzīvnieki, kas zaudējuši cīņā par izdzīvošanu.

“Protams, katru gadu novērojami dzīvnieki, kas nevar pārvarēt bargo Latvijas klimatu, taču šī ziema izrādījusies īpaši nesaudzīga. Patieso kritušo dzīvnieku daudzumu varēs novērot tikai vēlāk – vasarā un rudenī, bet jau patlaban ir skaidrs, ka pārnadžu populācijas šogad, visticamākais, skaitliski nepieaugs, bet stirnu skaits var samazināties ievērojami. Šī ziema ir līdzīga 1995./1996.gada ziemai, kad arī sniegs bija vēl aprīlī. Tad dažādos Latvijas reģionos aizgāja bojā no vienas līdz pat divām trešdaļām stirnu populācijas,” sacīja Baumanis.

Eksperti arī atgādina, ka jebkurš var palīdzēt meža dzīvniekiem, pareizi tos piebarojot. Tāpat mednieki norāda, ka, atrodot mežos vai uz lauku ceļiem dzīvnieku mazuļus, nevajadzētu mēģināt tos nest mājās. Savukārt zemniekiem vajadzētu rūpēties, lai suņi nevarētu brīvi klaiņot pa laukiem un mežu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.