Foto = Shutterstock

Ja iekaisusi vidusauss… 0

Ja iesnām pievienojas ausu sāpes, visticamāk, sācies vidusauss iekaisums un būs nepieciešama ārsta palīdzība. Nebūtu prātīgi to neārstēt, jo var ciest dzirde un rasties citas nepatīkamas sekas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

Vidusauss iekaisumu var ierosināt gan vīrusi, gan baktērijas. Tas sākas no deguna, jo aizdeguni ar vidusauss dobumu savieno dzirdes kanāls. Ja to nosprostojusi tūska vai gļotas, rodas mikrobu attīstībai labvēlīga vide, bungdobumā sakrājas šķidrums un nereti arī strutas.

Vidusauss iekaisums mēdz rasties biežāk un izpausties smagāk, ja degunā ir anatomiskas pārmaiņas, piemēram, šķība starpsiena, tajā izveidojušies polipi vai ir palielinātas aizdegunes mandeles.

Biežāk bērniem

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieaugušie ar vidusauss iekaisumu saslimst retāk nekā bērni, toties biežāk var rasties komplikācijas. Mazuļiem dzirdes kanāls ir daudz īsāks un platāks, tāpēc infekcija no deguna vieglāk nokļūst vidusauss dobumā.

! Ja bērniņš, kurš vēl neprot runāt, bieži aiztiek ausi ar rociņām, piemiedz tās pusē aci, raud un sāpju dēļ atsakās ēst, jāved pie ārsta, jo šādas pazīmes varētu liecināt par vidusauss iekaisumu.

Visbiežāk ar šo kaiti sirgst bērni ar adenoīdiem jeb palielinātām aizdegunes mandelēm. Ja tās izteikti nosprosto aizdeguni un mazais ar vidusauss iekaisumu slimo biežāk nekā divreiz gadā, prātīgāk būtu no tām šķirties. Reizēm ārsts ievieto austiņā speciālu ventilācijas caurulīti, lai drenētu bungdobuma saturu, taču nevajag baidīties adenoīdus operēt, jo paliks aukslēju mandeles, mēles mandele un mandeļu audi pie ausu kanāliem.

Atbrīvo bungdobumu

Par vidusauss iekaisumu liecina bungplēvītes apsārtums, pastāvīgas pulsējošas un nereti ļoti stipras sāpes ausī. Paaugstināta temperatūra var arī nebūt, taču reizēm pasliktinās dzirde.

Sāpes bungdobumā rodas, ja ausī mainās spiediens un iestiepjas bungplēvīte, kurā ir daudz nervu galu. Nereti, tai plīstot, šķidrais saturs iztek laukā. Ja tas nenotiek, ausu ārsts var veikt speciālu procedūru paracentēzi, izdarot mazu dūrieniņu ausī, lai izplūstu bungdobuma saturs un uzlabotos pašsajūta. Caurumiņš parasti sadzīst trīs dienu laikā. Taču, ja bungplēvīte ir plīsusi pati no sevis, tas nereti neaizvelkas ciet, tāpēc turpmākās dzīves laikā auss jāsargā no ūdens, jo akūts iekaisums pārvēršas hroniskā. Tad var palīdzēt, veicot operāciju timpanoplastiku un aizdarot caurumu ar skrimšļa gabaliņu vai muskuļu saistaudu apvalku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.