×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
25. maijs, 2015
Drukāt

Iekaro pasauli ar apsi

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

SIA "4 Plus" vadītāji Askolds Zelmenis (no labās) un Druvis Paeglis.

Izdzīvo, kas eksportē

Latvijas kokapstrādes uzņēmuma SIA “4 Plus” īpašnieki Druvis Paeglis un Askolds Zelmenis ir studiju biedri. Viņi jau augstskolā domājuši, ko varētu uzsākt pēc diploma saņemšanas. To, ka konkurēt ar lielajām zāģētavām nesanāks, sapratuši, tāpēc par skuju koku pārstrādi doma atmesta uzreiz. Pamazām nonākuši līdz idejai par lapu koku pārstrādi. Druvis Paeglis atceras: “Sākās pārmaiņu laiki, visi meklēja darbu, bet mums abiem bija pārliecība, ka kaut kas jādara pašiem. Vienubrīd pat nolēmām, ka varētu privatizēt Valmieras mēbeļu kombināta Rūjienas cehu. Iztērējām daudz enerģijas, līdz sapratām, ka esam tam vēl par zaļu, jo par to, kā darbojas uzņēmums, mums nebija nekādas saprašanas.” Kad ambīcijas norimušas, sākuši strādāt AS “Latvijas Finieris”, izveidojot Valmierā uzpirkšanas laukumu un kļūstot par nozīmīgiem finierkluču piegādātājiem. Tie esot bijuši labi gadi, kuros gūta tik nepieciešamā pieredze uzņēmējdarbības jomā.

Firmas nosaukumu “4 Plus” izdomājis kāds potenciālais sadarbības partneris, kuram jau bijusi pieredze eksporta jomā. Šis puisis arī uzstājis, ka firmas nosaukumam jābūt saprotamam jebkurā valodā.

D. Paeglis: “Man ļoti ilgi šķita, ka latviski šis nosaukums izklausās muļķīgi, taču, kad sākām nodarboties ar pārstrādi, braukāt apkārt un eksportēt, sapratu, ka nosaukums ir veiksmīgs, jo to var izlasīt un izrunāt gan angļi, gan vāci un arī krieviem nekādas mīkstinājuma zīmes nevajag.”

Šodien SIA “4 Plus” saunu materiāli tiek ražoti no parastas un augstā temperatūrā apstrādātas apses, kuras koksne kļuvusi brūngana un izturīga pret sēnītēm. Termiski apstrādātu koksni izmanto gan pirts lāvām, gan griestu un ēku ārējai apdarei. Saunu materiālus eksportē uz neskaitāmām pasaules valstīm, sākot no Igaunijas līdz pat Dienvidkorejai. Materiālus saunām ražo Alūksnē, bet Valmierā top specifisks izstrādājums – līmēti profili biroju interjeriem, kurus pēc tam krāso, finierē vai citādi apstrādā.

SIA “4 Plus” ir pašiem ir sava moderna zāģētava. Kokmateriālus tur žāvē, ēvelē, saaudzē, līmē un krāso. No zemākas kvalitātes materiāliem ražo taras dēlīšus un brusas, bet no skaidām – augsta blīvuma briketes.

Pelnam, jo kļūstam efektīvāki

Druvis Paeglis uzsver, ka šobrīd biznesā svarīgs ne tikai labs produkts, bet arī serviss – elastīgas piegādes: “Kādreiz bija tā – ja tev ir manta, tu to vari pārdot un viss kārtībā. Šobrīd svarīgs ir serviss, kurā tava prece ir tikai daļa no pakalpojuma, jo visi vēlas strādāt ar iespējami mazām noliktavām, īsiem un elastīgiem piegādes laikiem.”

Uzņēmējs apliecina, ka noturēties tirgū var tikai tie, kas nepārtraukti pilnveidojas, kļūst efektīvāki. “Tikai tāpēc vien, ka esam tādi jauki puiši no Latvijas, neviens ar mums nesadarbojas. Mēs visu laiku tiekam salīdzināti, un, kolīdz šis salīdzinājums nebūs par labu mums, mūsu vietu ieņems ražotāji no Eiropas dienvidu valstīm vai Āfrikas.” Druvis ir pārliecināts – ja firma šodien strādātu ar tādu pašu darba ražību kā pirms gadiem desmit, tad izputētu, jo produkcijas cenas šajā laikā kāpušas par pāris procentiem, bet izejvielu cenas cēlušās divkārt.

SIA “4 Plus” katru gadu veic apjomīgas investīcijas un strādā pie jauniem produktiem. Pagājušajā vasarā modernizēta zāģētava. D. Paeglis: “Lai to izdarītu, nācās uz pusotru mēnesi apturēt ražošanu. Taču tagad varam izzāģēt tangenciālo koksni, tai ir skaists raksts. Arī ražība palielinājusies par kādiem 30%.”

Druvis Paeglis uzņēmumā ir atbildīgs par materiālu iepirkšanu, realizāciju un finansēm, bet visa ražošanas ikdiena balstās uz Askolda Zelmeņa pleciem. Un jaunie saunu materiāli arī vispirms tiekot pārbaudīti Askolda lieliskajā pirtiņā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+