Foto no IKEA ASSET preses bankas

Iekārto ērtu virtuvi. Kas jāņem vērā, lai saimniekošana pie pavarda būtu komfortabla 0

No tā, cik ērti saimniekot virtuvē, bieži vien atkarīga gan maltītes izdošanās, gan mājinieku garastāvoklis. Tāpēc ir vērts parūpēties, lai virtuve būtu iekārtota maksimāli parocīgi.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Lasīt citas ziņas

Individuāls skapīšu dziļums un augstums
Standarta virtuvēs parasti tiek ievērota tāda skapīšu izmēru attiecība – apakšējo skapīšu dziļums ir divreiz lielāks nekā augšējo. Caurmērā tie ir 31 cm augšējiem skapīšiem un 56 cm apakšējiem skapīšiem + fasādes biezums, lai darba virsma veidotos 60 cm plata. Tomēr gan apakšējos, gan augšējos skapīšus pēc vajadzības iespējams veidot dziļākus, savstarpēji samērojot tā, lai augšējie skapīši netraucētu strādāt pie darba virsmas.
Līdzīgi ir ar apakšējo skapīšu augstumu. Vidēji tas tiek plānots aptuveni 85 cm augstumā. Tomēr garāka auguma cilvēkiem ērtāka būs pat 90 cm virsma, bet mazāka auguma cilvēkiem  75–80 cm. Augstumu iespējams ērti mainīt, ja iekārta balstīta uz regulējamām kājiņām.
Atstatums no darba virsmas līdz augšējiem skapīšiem parasti nav mazāks par 60 cm, tomēr maza auguma saimniecei var nebūt ērti katru reizi, kad jāaizsniedz skapīša augšējie plaukti, pakāpties uz krēsla. Līdz ar to, plānojot virtuvi, augšējos skapīšus var ieplānot nedaudz zemāk, piemēram, 52 cm attālumā no virsmas, lielāku attālumu atstājot vien virs plīts, lai ērti izvietotu nosūcēju.
Savukārt slaidiem cilvēkiem vai tiem, kas vēlas racionāli izmantot visu platību pie griestiem, iespējams augšējos skapīšus ieplānot līdz pašiem griestiem.

Ērta piekļuve
Mūsdienās augšējie skapīši tiek piedāvāti ne tikai ar standarta durtiņām, kas atveramas uz katru pusi, bet arī ar bīdāmām vai paceļamām durvīm, kas var būt gan vienlaidus, gan sastāvēt no divām daļām, kas ar eņģu palīdzību savietojas viena uz otras un paceļas augšup.
Līdz ar to iespējams izvēlēties tādu durtiņu veidu, kas ir ne vien ērtāks un pierastāks, bet arī ļauj labāk pārskatīt skapīša saturu.
Arī apakšējos skapīšus retāk veido ar durvīm – biežāk ar atvilktnēm vai izvelkamiem grozu blokiem un penāļiem, kas ļauj vajadzīgās lietas grupēt un izvietot maksimāli pārskatāmi, turklāt optimāli ietaupot vietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Racionāla pieeja
Nereti tie skapīši, kas nav ērti aizsniedzami, netiek izmantoti pilnībā. Šim nolūkam palīdzēs īpašā furnitūra. Piemēram, stūra moduļus iespējams aprīkot ar ērti izbīdāmiem groziem vai rotējošiem karuseļiem (katlu un pannu glabāšanai), kas pieejami gan pilna apgrieziena, gan pusapgrieziena izmēros. Tā pavisam ērti var aizsniegt lietas, kas glabājas stūra skapja pašā tālākajā stūrī.
Savukārt augšējo skapju aizsniegšanai ieteicams izmantot saliekamas kāpnītes, ko daudzi ražotāji piedāvā kā taburetes un kāpnīšu apvienojumu divi vienā.

Klusa aizvēršana un atvēršana
Furnitūras sistēma push up ļauj skapja durtiņas atvērt, tām tikai nedaudz uzspiežot, kas īpaši ērti, ja rokas netīras, – to var izdarīt arī ar elkoni vai pat pieri. Pie tam ir papildu pluss, ka nav jātērējas uz rokturu iegādi.
Atvilktnes un izbīdāmie penāļi ir aprīkoti ar klusajām vadotnēm un bremzes mehānismu, kas nodrošina klusu atvēršanos un vieglu aizvēršanos. Turklāt šos mehānismus iespējams ievietot arī jau agrāk uzstādītās virtuves iekārtās.

Optimāls tehnikas izvietojums
Plānojot virtuvi, parasti iesaka ņemt vērā tā saukto virtuves trīsstūri, kas nozīmē, ka attālumiem starp ledusskapi, plīti un izlietni vajadzētu būt aptuveni līdzīgiem un šiem elementiem saimniecei jābūt ērti sasniedzamiem.
Izvietojot sadzīves tehniku un darba virsmas, pirms tam ieteicams pārdomāt produktu ceļu konkrētajā virtuvē – kā produktus ienesīs virtuvē, kur noliks un izpakos, pēc tam ievietos ledusskapī un glabātavās; kā produktus izņems, kur mazgās, gatavos un pasniegs. Šim ceļam jābūt maksimāli ērtam un loģiskam, lai saimniecei pa virtuvi nevajadzētu skraidīt turpu šurpu.
Svarīgs arī iebūvējamās tehnikas izvietojums. Jāpadomā, cik ērti to lietot, tai piekļūt, vai nav bieži jānoliecas vai, tieši pretēji, jāstiepjas. Piemēram, cepešplīti labāk izvēlēties atsevišķi no plīts virsmas un novietot acu augstumā – tā krāsnī ērtāk ielikt un izņemt plātes. Izvēloties ledusskapi, savukārt vērts apdomāt, cik bieži lietojat saldētavu, – no tā atkarīgs, vai izvēlēties modeli ar saldētavu augšpusē vai apakšējā daļā.