Foto – Aija Kaukule

Iekšējo sarunu pieraksti “Gultnēs”
 0

11. janvārī koncertā Latvijas Nacionālajā teātra Lielajā zālē dziesminieks Kārlis Kazāks atvērs “Gultnes” – viņa jaunāko, pēc skaita trešo studijas albumu. Savas dziesmas to autors skaidro gan kā rāmu plūšanu pa sen zināmu un lēni mainīgu gultni, gan – citas gultnes atklāšanu, arī jaunas veidošanu paša spēkiem. Koncertā un albumā – sarunas, kas tapušas kā dziesmas.


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Pašu Kārli Kazāku nepilnu nedēļu pirms koncerta sastopu gan ne Nacionālajā teātrī, kurp viņš steigs pavisam drīz, lai piedalīties izrādē “Patiesā bērnība”, bet Siguldas skaņu ierakstu studijas telpās, kur dziesminiekam piebiedrojies pulciņš jaunā albuma muzikālo domubiedru – Nacionālā teātra aktieris Gundars Grasbergs pie basģitāras un mikrofona, Juris Kroičs pie bungām, Māris Bīmanis – pie elektriskajām ģitārām.

Sigulda nav nejauša izvēlēta – šeit ikdienā saimnieko viens no albuma “Gultnes” ģitāru skaņu ideju autoriem – Gints Sola. Kārlis teic, šoreiz viņš albumā būšot sajūtams daudz – ja līdz šim Gints skaņu inženiera lomā palīdzējis ieskaņot muzikālo materiālu, tad nu piedalījies arī albuma tapšanā. “Tā ir liela bauda klausīties viņa ģitārspēlē. Kādreiz skatījāmies uz viņu apbrīnā ieplestām mutēm kā uz “Jauna Mēness” mūziķi, tagad varu būt priecīgs, ka viņš pievienojies mums.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan albuma “Gultnes” jaunais materiāls tapis nepilnu divu gadu laikā, laiku pa laikam sanākot kopā, iespēlēts un iesildīts visu gadu, nedēļu pirms gaidāmā koncerta Nacionālajā teātrī studijā tiek pieslīpētas pēdējās nianses – Kārlis smej, veco albumu dziesmas nu jau esot mazāk zināmas kā jaunās. Iepriekšējos K. Kazāka soloalbumus – gan 2008. gadā izdoto disku “Uz manām plaukstām”, gan 2010. gada albumu “16 stundas” – viņa uzticamie klausītāji iepazinuši kā mierpilnus stāstus jeb kā savas dziesmas sauc pats autors – iekšējo sarunu pierakstus. Mūziķis teic, arī jaunā albuma gars būšot tik pazīstami apcerīgajā toņkārtā, kas jau kļuvusi par K. Kazāka rokrakstu. “Nevaru izspiest no sevis nebijušo,” pasmaida Kārlis, sak, kā dziesmas nāk, tā tās arī izlido.

Skaidrs, ka dziesminieks necenšas panākt ierakstus, kas varētu patikt radiostacijām – mērķis ir dziesmas, kas patīk pašiem. Lai cik personīgi būtu Kārļa dziesmu stāsti, klausītājs šeit nav nedz lieks, nedz aizmirsts. Vispār jau Kārlim viņi, tie, kas ieklausās un sadzird viņa teikto, ir īpaši cilvēki, kas katrs atrod savas krāsas, savus stāstus un gultnes viņa dziesmās.

“Dziesma uzburas tikai tad, ja klausītājs grib to uzburt. Ja cilvēks negrib dzirdēt un pats būvēt to dziesmu, tad man īsti jēgas spēlēt nav. Iedomājies, es pasaku vienkārši “mamma”. Ko tu iedomājies? Man liekas, klausītājiem tā mana mūzika ir vienkārši tāda pasēdēšana ar savām domām. Tā noteikti nav izklaide plaši pieņemtā veidā.”

Dziesmu tapšanu Kārlis salīdzina ar meditāciju, tikai, ja citi varbūt dodas meditēt, tad viņš – sēžot ar ģitāru un vienā mirklī attopoties, ka ir melodija ar jēgu – atliek piestrādāt pie vārdiem. Pēc tam jau ierakstā jāsaliek saprotamās zīmes – muļķīgi būtu teikt, ka nedomājot par klausītāju. “Ļoti priecē, ka ir arī cilvēki, kam tas patīk, un, manuprāt, būs jauka iespēja 11. janvārī satikties un parunāties.”

Koncertā neiztikšot bez vairākām iepriekšējo albumu dziesmām, tiesa, šoreiz tām klavieres piespēlēs dziesminiece Anete Kozlovska. “Tā jau atkal būs cita sajūta, cita krāsošanās. Forši!” smaida Kārlis.

Arī pats koncerts būs citāds – ja pierasts, ka mākslinieki aicina publiku klātienē līdzpārdzīvot jau labi zināmu dziesmu materiālu, Kārlis iet citu ceļ, vēloties, lai cilvēki nezina dziesmas no galvas un lai koncerta apmeklējums nekļūst par zināmu skaņu savirknējumu sagaidīšanu un atpazīšanu. “Es gribu, lai mūsu satikšanās ir piedzīvojums. Ja es gribētu, lai cilvēki dzied līdzi, tad rīkotu koncertu “Palladium” vai kur citur, kur cilvēki var stāvēt kājās un priecāties. Apzināti gāju uz teātri. Esmu piedzīvojis, ka cilvēki uz teātri neiet parunāties viens ar otru, neiet iedzert alu, bet iet uzņemt. Tas ir tas, ko ļoti gribu panākt šajā koncertā. Ļoti ceru, ka teātra zāle man palīdzēs un cilvēki būs atvērti uzņemt.”

Reklāma
Reklāma

Iedvesmu savām dziesmām mūziķis gūstot visur. “Ir dziesmas, kurās pazīsti kaut ko no piedzīvotā, bet ir tādas, kuras īsti to nevar. Vienīgais kritērijs – vai es tām noticu, ja ne – tās pazūd.”

Starp citu, jau ieskaņotās K. Kazāka dziesmas viņa mājaslapā ( HYPERLINK “http://www.kazaks.lv” www.kazaks.lv) jebkurš var lejupielādēt bez maksas. Iemesls ir vienkāršs, saka Kārlis, mūsdienās internetā par brīvu var dabūt visu mūziku, tiesa, nereti sliktā kvalitātē. “Tad labāk ielieku to pats, lai cilvēki var sadzirdēt to, ko, piemēram, Gints Sola ilgstoši mēģina panākt pie pults. Ja to saspiežam līdz bezcerībai mazā mp3, pazaudējam daudz no mūzikas.” Jauno albumu “Gultnes” kompaktdiska formātā varēs iegūt tā atvēršanas koncertā – diska kopija jau ir iekļauta koncerta biļetes cenā.

 

VARBŪT NODER

Koncerta sākums – 19.00.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” un Nacionālā teātra biļešu kasēs.

Cena: Ls 5 – 15.

Koncertā piedalās: Kārlis Kazāks, Guntars Grasbergs, Gints Sola, Juris Kroičs, Māris Bīmanis, Anete Kozlovska.