×
Mobilā versija
+12.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
6. marts, 2014
Drukāt

Zigfrīds Dzedulis: Piecu eiro atlaide elektrības rēķinā nav problēmas risinājums (18)

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība grasās piemaksāt pašvaldībām, lai tās spētu izmaksāt pabalstus trūcīgo un maznodrošināto ģimenēm par dzīvokļa īri un komunālajiem pakalpojumiem. Elektrības mēneša rēķins šīm ģimenēm tādējādi saruktu par pieciem eiro (3,5 latiem).

Ar to mēģinās piebremzēt iedzīvotāju grimšanu vēl lielākā nabadzībā, ko izraisīs no šā gada 1. aprīļa plānotā, tagad līdz 2015. gadam atliktā un lielai iedzīvotāju daļai joprojām nesaprotamā elektrības tirgus “brīvlaišana” un tikpat nesaprotamais “Latvenergo” elektrības cenu palielinājums. Tas neizbēgami izraisīs pārtikas preču un pakalpojumu cenu kāpumu. Bet, iestājoties aukstam laikam, tikpat sekos lielāki rēķini arī par mājokļa apkuri.

Tā kā “Latvenergo” starta un pamata tarifu nebūs un trūcīgajiem klientiem nekādu citu atvieglojumu vairs nedos, Labklājības ministrijā atzīst, ka pieaugs to cilvēku skaits, kuri no saviem ienākumiem nespēs samaksāt par dzīvokli. Ministrijā lēš, ka trūcīgo iedzīvotāju skaits, kurus elektrības sadārdzinājums piespiedīs lūgt pašvaldībā dzīvokļa uzturēšanas pabalstus, pieaugšot līdz 200 tūkstošiem.

Eiropas Savienības statistikas biroja “Eurostat” apkopotie dati gan liecina, ka Latvijā nabadzība apdraud aptuveni 40 procentus iedzīvotāju. Eiropas Savienībā nabadzīgākas ir vien Bulgārija un Rumānija. Tātad pabalstus vajadzēs daudziem. Šaubas par reālu palīdzību visiem trūcīgajiem un maznodrošinātajiem raisa arī cits iemesls. Ik gadu tūkstošiem cilvēku pabalsts tiek atteikts, tāpēc ka viņi neatbilst ierēdņu mākslīgi izgudrotajām mērauklām.

Lūk, pensionēts rīdzinieks nespēj samaksāt par dzīvokļa īri un apkuri. Bet par trūcīgu vai maznodrošinātu viņu neatzīst un nekādus pabalstus vai atlaides nedod, ja, piemēram, Alūksnes novadā viņam pieder neapbūvēts zemes gabals. Kaut gan tas pensionāram, protams, nekādus papildu ienākumus nedod, drīzāk papildu rūpes par nekustamā īpašuma nodokli, taču, pēc Rīgas domes ierēdņu domām, viņš vēl ir gana turīgs. Trūcīgo un maznodrošināto statusam tāpat neatbilst, piemēram, rīdzinieks, kuram pieder deviņus gadus vecs auto, kaut arī no tā tāpat nekādu papildu ienākumu nav iespējams gūt, vien ik gadu jāmaksā prāvs ceļa nodoklis. Šo apšaubāmo kritēriju uzskaiti varētu vēl turpināt. Tā vietā, lai būtiskai nabadzības ierobežošanai rosinātu, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa samazinājumu maizei, pienam un citai pārtikai, cilvēkiem piedāvā stāties cieņu pazemojošās rindās pēc pabalstiem un elektrības rēķinu atlaidēm.

Piecu eiro atlaide elektrības rēķinā tiem, kurus atsijās trūcīgo un maznodrošināto statusam, noteikti nebūs nekāds atspaids. Tā būs vien īslaicīga kārtējā ielāpa likšana nabadzības mētelim, kuros spiesti tērpties tūkstošiem iedzīvotāju. Ilūzijas radīšana par valsts gādību.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. PAR KĀDU VALSTS GĀDĪBU RUNĀJAM!??? Apzīmējumi – TRŪCIGAIS un MAZNODROŠINĀTAIS ir tādA paša satura kā IEDEDZINĀTĀ KAUNA ZĪME… tas ir totāls cilvēkam uzspiests zīmogs, ko laikam viņam nenomazgāt atlikušā mūža garumā…Valsts amatpersonas tikai uzliek un uzliek jaunus nodokļus, nevis ĪTENĪBĀ domā par iedzīvotāju dzīves līmeņa celšanu un darba vietu radīšanu, lai paliktu MAZĀKS SKAITS NABADZĪGO ĻAUŽU…Ir TAČU JĀSĀK TIKT VAĻĀ NO PABALSTU SISTĒMAS TĀDOS APMĒROS KĀ TAGAD… PĒc EIRO IEVIEŠANAS STĀVOKLIS TIEŠĀM IR ļOTI PASLIKTINĀJIES – visam baigi CĒLUŠAS cenas… BAIGI!!! (Starp citu to jau teicu pirms, gatavojās ieviest eiro!??). Un vēl ir viena (PAGAIDĀM tikai) PROGRESĒJOŠA TENDENCE – AMATPERSONAS GAIDA PENSIJU INDEKSĀCIJU KĀ SAULīTI UZLĒCAM – varēs turpināt celt elektribas cenas, lai celtos cenas visās jomās, kas saistītas ar elektrību?! TURPINĀS tieksme radīt ILŪZIJU PAR PENSIONĀRU DZĪVES LĪMEŅA UZLABOŠANU, RADOT PRETĒJU iespaidu REALITĀTĒ…nabadzīgo pensionāru skaits PALIELINĀS…Tas pats arī attiecibā un strādājošajiem – viņiem it kā ar vienu roku palielina darba algu, bet ar otru TO naudiņu no maciņa NEMANOT ŅEM ĀRĀ preču sadārdzinājuma rezultātā un mūsējie strādājošie ir TOTĀLI NABAGI…!? Cik ilgi šādā situācijā turpināsim eksistēt??!…KĀDI IR PARTIJU PLĀNI ĪSTENĪBĀ???

 2. protams,mums pensionariem,tie 5 eiro neglabs!zalu cenas pedeja laika nemitigi aug!ar elektribas tirgus brivlaisanu palielinasies komunalie maksajumi,veikalos preces,vilciena bilesu cenas,vardu sakot viss kas saistits ar vardiem elektroenergija!starp citu pensionaram tikt trucigo saraksta nav iespejams!

 3. ir paskaitījis un apkopojis izmaksas, kuras rasies administrējot šo 5 eiro nokļūšanu līdz trūcīgajiem un maznodrošinātajiem? Atkal uzmetīs par baltu velti visu slogu sociālajiem dienestiem! Tiem jau neviens neprasīs – dariet tik. Kārtējie murgi un nesaimnieciskums! Tikai jautājums paliek- ko šī kampaņa patiesībā noslēpj?

 4. visi tāpat saprot, ka valsts ceļot cenas cenšas ekonomiski aizdzīt no šis valsts tās dažas daudzbērnu gimenes un Latvijas iedzīvotājus, kas līdz šim spītīgi centušies palikt dzīvot un strādāt Latvijā.

 5. Kā pierādīt maznodrošinātību? Vai no visām Latvijas bankām ir jāatnes konta izraksts uz pašvaldību?

 6. Paldies vismaz par 5eiro!

 7. Šī ielāpu likšana,nopietna risinājuma vietā,ļoti atgādina seno dziesmiņu: “Skroders sēž uz akas,lāpa savas frakas! Un tik liek tos ielāpus-zilus,zaļus,sarkanus!” Cik ilgi tā turpināsim?
  Kur tad palika Ministru prezidenta vēl 2010.gadā solītā (pēc 2009.gada 9.jūnija valdības ārkārtas sēdes ar sociālo partneru un Valsts prezidenta Valda Zatlera piedalīšanos) pilnīga pāreja uz progresīvo ienākuma nodokli? Aizmirsās? Samazināt minimālo algu un apcirpt sociālo budžetu taču neaizmirsās?

 8. Kur tad palika finanšu minstra Vilka Latvijas radio solītā Latvijas atbilstība Māstrihtas kritērijiem pēc visiem parametriem,ja pat pievienotās vērtības nodoklis pārtikai Latvijā ir vairākkārt augstāks nekā Māstrihtā vai Briselē? Ja pēc saviem parametriem ne tikai Māstrihtai,Varšavai vai pat Grieķijai,neatbilst arī Latvijas IIN neapliekamais minimums,minimālā alga,minimālā pensija,bērnu pabalsti un pat pārtikas cenas?!

 9. Pabalsti nelielai daļai,no 80 procentiem Latvijas maznodrošināto,vai simboliskas atlaides nevar būt ilglaicīgs risinājums!

 10. Cik ilgi tā turpināsim,mehāniķi? Atbildēt

  Pēc gāzes un dzelzceļa tik pat “brīvo” tirgu ieviešanas,mokoši izstrādāsim atkal jaunus “mehānismus” pabalstu,piemaksu vai smieklīgu atlaižu veidā??! Cik ilgi vēl muļķosim un pazemosim savu tautu? Laiks ieviest arī Latvijā Eiropas progresīvos nodokļus,t.sk.samazinātu PVN likmi pārtikas pamatproduktiem!

 11. Cik ilgi vēl pēc lētākiem pārtikas produktiem nedēļas nogalēs nāksies mērot ceļu līdz Polijas pierobežas veikaliem,kur šie produkti ir aplikti ar vairāk nekā četrreiz mazāku pievienotās vērtības nodokli? Vai tiešām valstij ir ekonomiski izdevīgi,ja Latvijas iedzīvotāji savu naudu ,sildot Polijas ekonomiku,atstāj Polijas veikalos,bet augstā PVN,dēļ no Latvijas pārtikas veikaliem tiek pamazām izstumti Latvijas zemnieku ražotie pārtikas produkti??

 12. Pat Dienvidāfrikā-starp 19 pārtikas produktiem,kuriem tiek piemērota 0% PVN likme ir rupjmaize u piens!

 13. Turpat vai puse pasaules valstu ikdienas pārtiku ar nodokli vispār neapliek! Piemērasm-Lielbritānija,Īrija,Malta,Horvātija,Lībija,Ēģipte,Maroka,Libāna,Jordānija,Kuveita,Omāna.Bahreina,Apvienotie Arābu Emirāti,Indija,Pakistāna.Afganistāna,Bangladeša,Šrilnka,Dienvidkoreja,Austrālija,Jaunzēlande,Meksika,Dienvidāfrika,Kenija,Zimbabvē,
  Maurīcija,Maldivija,Kamerūna,Nigērija,Botsvana,Burkina-Faso,Brazīlija,Meksika,Ekvadora,Barbadosa,Ekvatoriālā Gvineja,Gana u.t.t.

 14. Zemāku PVN pārtikai- ne par ko? Atbildēt

  Problēmas pareizākais risinājums-21% PVN likmes pārtikai samazināšana līdz Polijas,Rumānijas un Kipras 5%,vai vismaz Beļģijas,Holandes un Portugāles 6%! Kāpēc nabadzīgajā Latvijā pat pārtiku jāapliek ar 3,5 reizes augstāku nodokli nekā Briselē,Māstrihtā un Lisabonā?! Nekur visā pasaulē (atkārtoju-visā pasaulē!),izņemot vienīgi Dāniju,nav tik liels nodoklis ikdienas pārtikai kā Latvijā!!

 15. Virtuves anatomija Atbildēt

  kādreiz tautā ceļoja tāds teiciens – še tev meitiņ pieci lati, paver kājas labi plati. Nu to pašu grib lai dara tikai par 5 eiro, kas manu prāt ir netaisnīgi jo eiro ir mazāk vertīgs par latu.

 16. Izrādās ka trūcīgo cilvēku tūkstošiem Latvijā jāpateicas par Krievijas agresiju Krimā ,jo tas attālināja elektrības cenu celšanu.Neticu ka Bulgārijas un Rumānijas iedzīvotāji ir nabadzīgāki par latviešiem,jo tur klimata ir maigāks un apkure noteikti lētāka un lauksaimniecības produkcija arī.

Draugiem Facebook Twitter Google+