×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
10. aprīlis, 2012
Drukāt

Ielasmeitas ir tikai redzamā daļa

reids1_almants_poikaans_5

Tikai viens mirklis, un ļaužu pilnākās vietās pazūd maks vai telefons. Ja neizdodas tikt ar ļaundari galā pašu spēkiem, atliek vien noplātīt rokas vai vērsties pēc palīdzības policijā. Rīgas autoostas un Centrāltirgus rajonā cilvēku sūdzības par kabatzādzībām ir bieža parādība, atzīst trīs Rīgas Pašvaldības policijas autopatruļas vīri, ar kuriem kopā dodos patruļā. 


Policisti, kuru pārraudzībā ir Latgales priekšpilsēta, gan uzreiz teic, ka rajons pie Centrāltirgus kopumā ir krietni mierīgāks nekā Pērnavas iela, kas ir policistu lielākā sāpe. “Prostitūtas ir tikai sabiedrībai redzamā daļa, bet visam tam apakšā ir organizētā noziedzība – bordeļi, narkotikas, laupīšanas. Ja patruļas laikā nekas ievērības cienīgs nenotiek, tad Pērnavas ielā noteikti kaut kas būs,” saka Gints, kurš patruļā devies kopā ar kolēģiem Gati un Andreju.

 

Gandarījums 
par rezultātu

Apsekojot Latgales priekšpilsētu, ir dienas, kad aizturēti tiek vairāki cilvēki, bet ir reizes, kad neviens. “Piemēram, mēneša sākumā redzams, ka cilvēki tikuši pie algas un bieži ir alkohola reibumā. Bet mēneša beigās naudas vairs nav un grādīgajam nepietiek, tāpēc arī mazāk iereibušo uz ielām. Pat pilnmēness ietekmē cilvēki ir aktīvāk noskaņoti,” novērojis Gints. Viņa darbā laiku pa laikam nākoties lietot arī tuvcīņu, bet lielākoties tas esot gadījumos, kad aizturamais ir meklēšanā un tik viegli padoties negrasās. Tomēr policistam jābūt gatavam jebkurā brīdī pretinieku noguldīt zemē vai atvairīt uzbrukumu.

Bet, vaicāti par gandarījumu, ko gūst darbā, policisti runā par darba rezultātu. “Ir liels apmierinājums ar sevi, kad kāds stipri iedzēris vīrs tiek aizturēts un 30 grādu salā aizvests uz mājām pie sievas. Šādā situācijā apzinies, ka pēc stundas viņš jau būtu beigts. Tā rodas patika pret darbu,” saka Gints.

 

Melnais punkts
reids2_Almants_Poikaans_5

Dodoties patruļā, kārtības sargiem līdzi ir adrešu lapa – te uzskaitītas tās adreses, par kurām iedzīvotāji sūdzējušies visvairāk un kurās novērota pastiprināta aktivitāte. Adrešu saraksts ir mainīgs, taču atsevišķi melnie punkti te ir pastāvīgi. Viena no visbiežāk policistu apmeklētajām vietām ir pamesta piecstāvu sociālā māja Aglonas ielā, kurā iegriežamies arī šajā reizē. Pamestajā ēkā patvērumu rod bezpajumtnieki un narkomāni, dzīvokļi ir pamatīgi piemēsloti. Pēc atkritumu kārtas, kas dažviet sasniedz pat pusmetru, var secināt, ka pajumtes meklētāji vairāk iecienījuši pirmo stāvu. Kādā no dzīvokļiem satiekam divus bezpajumtniekus, kuri, ķebļos laiski sasēduši ap mazu galdiņu, malko kādu dzērienu un ēd. Maltīte tiek pārtraukta, policisti viņus iztaujā, bet, saprotot, ka nekāds drauds šie kungi nav, viņi tiek palaisti brīvsolī. Dzīvoklis, kurā ir viss nepieciešamais dzīvošanai – bez galda un ķebļiem te ir arī gulta un pat spogulis –, ir jāatbrīvo. Vismaz uz laiku.

Citos dzīvokļos satiekam vēl dažus iemītniekus, tostarp vīrieti, kurš tiek rūpīgāk apsekots un izprašņāts. Pēc personības noskaidrošanas izrādās, ka viņš jau agrāk vairākas reizes ir sēdējis cietumā par dažādiem noziegumiem. Šoreiz nav pamata aizturēšanai, lai gan kungs atrodas manāmā narkotiku reibumā. Policisti spriež, ka brīvību šīs vīrs diez vai ilgi izturēs.

 

Zagļi tiek 
uz brīvām kājām

Šajā reizē reids noslēdzas bez aizturētajiem, bet ar policistiem vēl pārrunājam kabatzādzības, kas ļoti izplatītas viņu pārraugāmajā teritorijā, bet vainīgos reti izdodas saukt pie atbildības. “Tipisks gadījums: cilvēkam nozog mobilo telefonu. Kad atrodam vainīgo un zagto mantu, ko atdodam īpašniekam, upuris vairs nevēlas rakstīt iesniegumu, un noziedznieks tiek palaists brīvībā. Tā ir ļoti bieži. Cilvēkiem ir jāsaprot, ka vienīgais veids, kā mēs zagli varam saukt pie atbildības, ir rakstīt iesniegumu. Ja tas netiks darīts, iespējams, jau rīt par viņa mērķi kļūs kāds pensionārs vai bērns. Ļaundaris tik pasmaida un aiziet,” brīdina Gints.

Policisti arī stāsta par kabatzādzību shēmu, kas ir labi izstrādāta. Zagļus nav viegli noķert, jo lielākoties viņi nedarbojas vienatnē. Kādu apzogot, laupījums tajā pašā brīdī tiek nodots otram, kurš jau gatavs laisties lapās. Kad izsaukta policija, apzagtais apsūdz to, kurš viņam iztīrīja kabatas, bet, izrādās, guvums vairs nav pie viņa un nekas nav pierādāms. Policisti aicina iedzīvotājus neielaisties diskusijās ar aizdomīgiem cilvēkiem, jo rokas kabatzagļiem darbojas ļoti veikli un upuris nemaz nepamanīs, ka ir aptīrīts. Tomēr agri vai vēlu viņi kļūdas mēdz pieļaut. Jautājums esot tikai par to, kad viņi tiks pieķerti.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+