Bizness

Ielejamās grīdas Latvijai un Eiropai
 16

Reinis Bāliņš pirms vienpadsmit gadiem kā daudzi latvieši savā zemē palicis bez darba un iztikas līdzekļiem, tādēļ vienīgā iespēja sevi apliecināt bija darba meklējumi ārzemēs. Draugi palīdzējuši aizbraukt uz Vāciju un iekārtoties darbā pie viena vācu uzņēmēja. 


Šis Reinim bijis liktenīgs solis: “Nokļuvu pie darba devēja Detleva Nīhes kunga, kam piederēja grīdu klāšanas firma “Nielatec GMBH”. Sākumā veicu pašus vienkāršākos darbus, taču pamazām viss tā iepatikās, ka strādājot reizē izgāju arī nopietnu mācību praksi industriālo un dekoratīvo grīdu ieklāšanā. Tobrīd man par savu uzņēmumu pat domu nebija, jo vēlējos vien nopelnīt un atgriezties pēc iespējas ātrāk mājās, Latvijā.”

Detlevs Nīhe acīmredzot novērtēja Reiņa spējas un piedāvāja viņam veidot kopuzņēmumu Latvijā. Tā nu Reinis kopā ar saviem darbiniekiem veido betona, dekoratīvo epoksīdu un teraco grīdu segumus. Īsi raksturojot uzņēmuma pamatdarbību, var teikt, ka jebkurā būvē, sākot no nelielas garāžas līdz milzīgai rūpnīcai, tā spēj ieklāt monolītu, klienta vēlmēm atbilstošu materiālu grīdu. Vispieprasītākās un lētākās ir betona grīdas. Epoksīda un teraco klājumi ir ekskluzīvie – tātad arī dārgie.

 

“Manā firmā nav daudz darbinieku, bet tie visi ir labi apmācīti speciālisti, uz kuriem es varu paļauties kā pats uz sevi. Protams, arī es pats strādāju līdz ar viņiem,” stāsta Reinis.

 

Tā sagadījies, ka, līdzko uzņēmējdarbība attīstījusies, sākusies arī visdziļākā krīze. Taču tiklīdz Latvijā sācis aptrūkties pasūtījumu, vācu kolēģi sagādājuši darbu Vācijā. Tur lietas grīdas tādos milzīgos rūpniecības uzņēmumos kā “Schmitz Cargobull”, “Nordenia GmbH”, “Hengst Filters”, arī militārajos objektos, lidostās un pat elektrostacijās.

Šie nosaukumi liek secināt, ka industriālās grīdas ir kaut kas īpašs un pat nesalīdzināms ar mums pierastajiem dēļu vai flīžu klājumiem. Industriālajām grīdām ir jāiztur milzīga slodze un tādēļ vienmēr pirms praktiskā darba uzsākšanas grīda zinātniski tiek ieklāta uz papīra. Tāpat atšķirsies, vai darbs jāizpilda piena kombinātā, smagās metalurģijas nozarē, sporta hallē, peldbaseinā, ķīmiskajā rūpniecībā vai varbūt nelielā garāžā. Klientam atbilstoši darbības specifikai tad tiek piedāvāts vai nu epoksīda, vai betona segums, gludais vai pretslīdes un vēl bezgala daudz citu variantu. Var izveidot grīdas ar logo, veltījuma uzrakstiem, ļoti greznas, krāsainas, bet ar teraco klājumu pat kā mākslas darbu.

Daži grīdām izmantojamie materiāli ir tik ekskluzīvi, ka tos var klāt pat uz sienām. Piemēram – peldbaseiniem. Ja liek flīzes, tad diemžēl nevar izvairīties no šuvēm, bet, piemēram, epoksīda klājumam to nav. Līdz ar to vieglāka kopšana, var ievērot lielāku tīrību. Epoksīda segmentā var izvēlēties arī grīdu, kas dod papildu garantiju pret skābju iedarbību, aizkavē mikrobu savairošanos, lēnāk nodilst, neslīd. Šo variantu parasti pasūta pārtikas rūpniecībā.

 

Sezona jau saplānota

Patlaban firmai ir nosacīti brīvāks laika periods, jo janvārī un februārī grīdas, ja vien tās neatrodas iekštelpās, kvalitatīvi ieklāt nav iespējams. Sezona parasti sākas martā, aprīlī un ilgst līdz novembrim, bet pērn siltās ziemas dēļ – līdz decembrim.

Tā kā pasūtītājs Latvijā visbiežāk ir zemnieks, Rei-nim labi redzama arī optimistiskākā puse: “Latvijā ekonomika sāk atkopties. Tiešām, zemnieki ļoti būvējas, arī pašvaldībās ceļ jaunus objektus, notiek dažādas rekonstrukcijas. Daudzviet izmanto Eiropas projektu naudu, bet bieži vien iegulda arī savus personiskos līdzekļus.”

Ja objektā vajadzīga betona grīda, firma sadarbojas ar ražotājfirmām klienta dzīvesvietas apkārtnē. Epoksīda klājumus piegādā Vācijas partneri, bet šķidrā litija cietinātājus betona grīdām, tādējādi tām noturību paaugstinot pat līdz 65 procentiem, saņem no Amerikas.

Jautāju Reinim – ja šobrīd jau zināmas vietas, kur “Nielatec Baltija” darbinieki strādās, vai tas nozīmē konkurences neesamību?

 

“Patlaban konkurence ir tikai betona grīdu segmentā, starp citu, diezgan liela, tādēļ mūsu darba kvalitātei ir jābūt ļoti, ļoti augstai. Epoksīda lējumu grīdām konkurence ir minimāla, bet teraco – nav nemaz. Taču, lai konkurenti mums nepaskrietu garām, mēs nedrīkstam aizsnausties nevienā pozīcijā.

 

Tas nozīmē, ka nemitīgi ir jāpapildina zināšanas, jāseko jaunākajām tendencēm, jo pasaulē tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, tāpat jābūt lietas kursā par dažādu, arvien modernāku un izturīgāku materiālu piedāvājumu. Patlaban arī vairāki mūsu darbinieki aizsūtīti uz Vāciju mācīties gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanas.”

 

Vienīgās firmas ieinteresētība

Vēl Reinis izceļ konkurentu radītu problēmu: “Latvijā valda tā saucamās vienīgās firmas ieinteresētība: objektu nosola un izdara visu, sākot no pagraba, beidzot ar jumtu un vēl labiekārto apkārtni, jo nav vēlēšanās dalīties ienākumos, pieaicinot kādu citu konkrēta segmenta speciālistu. Diemžēl rezultātā darbs ir izdarīts, kā ir vieglāk, ne vienmēr augsti profesionāli un domājot par kvalitāti ilgtermiņā. Vācijā es guvu pieredzi un iemācījos likt grīdas, tas nozīmē, ka es nekad neuzņemšos mūrēt, ja man būs paviršas zināšanas tajā lietā. Un Vācijā to arī nevajag, jo tur katru darbu dara konkrētā profilā specializējusies firma. Latvijā līdz tam vēl jāaug, citādi mums gadās strādāt vietās, kur savulaik ieklāta ļoti nekvalitatīva grīda un saimnieks ir nelaimīgs, jo viņam jāsamaksā divkārt.”

 

Reiņa firma ir ļoti elastīga pasūtījuma izpildē. Tas nozīmē, ka, piemēram, lielveikalā, lai netraucētu ritmu un tirdzniecības zāle nav jāslēdz apmeklētājiem, vienas nakts laikā tapusi jauna grīda. Ja ir darbs, nešķiro, kad to paveikt – naktī vai dienā.

 

Tāpat nav problēmu būt šodien Daugavpilī, rīt – Liepājā un parīt varbūt Igaunijā vai Vācijā. Svētdienas gan ir brīvdienas, jo cilvēki atšķirībā no izmantotajām augstražīgajām un modernajām mašīnām nav roboti.

 

No grīdām pie bitēm

Reiņa relaksācija noteikti ir ģimene, bet tāds dvēseles atslodzes darbiņš un atpūta ir viņa bišu drava lauku mājās Grundzāles pagastā. Bitītes pirmo reizi iepazinis desmit gadu vecumā, kad mamma sūtījusi savākt spietu. Tagad ir nodibināts IK “Ziemeļu bite” ar vairākiem simtiem saimju.

“Ziemeļu bite” biteniekiem piegādā invertsīrupu un mīklveida bišu barību ziemā un pavasarī, un stimulējošai piebarošanai. Jau vasarā Reiņa dravā sviestais medus un citi bišu produkti būs nopērkami paša izveidotā veikalā, jo patlaban par tādu tiek pārvērsta kādreizējā Grundzāles pagasta degvielas uzpildes stacijas ēka.

 

Biznesa formula

Starts

2002. gadā uzsākts darbs Vācijā firmās “Nielatec GmbH” un “Nieladur GmbH”

iegūta pieredze industriālo grīdu veidošanā

Attīstība

2006. gadā nodibināta SIA “Nielatec Baltija” kā “Nielatec GmbH” meitas uzņēmums

uzsākta grīdu veidošana Latvijā un Eiropas valstīs

darba apjoms no 3000 kvm 2006. gadā pieaudzis līdz 20 tūkstošiem kvm 2011. gadā betona klājuma grīdām

kopējais apgrozījums gadā ap pusmiljons latu

attīstībai izmantots atbalsts no Vācijas uzņēmumiem un personiskie līdzekļi

Nākotne

šogad plānotie apjomi ap 30 tūkstošiem kvm betona grīdu segumiem, ap 5000 kvm polimēru un ap 2000 kvm teraco segumiem

plānots apgūt grīdu klāšanas tirgu Krievijā un turpināt sadarboties ar Eiropas valstīm

 

 

LA.lv