×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
20. jūnijs, 2015
Drukāt

Ielīgo Ludzā, Turaidā, Kuldīgā un citviet! Sestdiena ar zāļu tirgiem, koncertiem, rituāliem (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Ikgadējais Zāļu tirgus Doma laukumā.

Sestdien visas dienas garumā, īpaši vakarpusē, vairākos novados notiek ielīgošanas pasākumi ar plašu izklaides programmu, tostarp mūziķu un dejotāju koncertiem, brīvdabas izrādēm, zāļu tirgu, zirgu izjādēm, radošajām darbnīcām, ugunskura iededzināšanu un citām izdarībām.

Lielais latgaļu tirgus

No plkst. 12 Ludzā, Ludzas pilskalnā, norisinās Lielais latgaļu tirgus. Pēc koncerta būs īstu vīru sacensības ar zobenu cīņu paraugdemonstrējumiem un “Kroma kolna brolistes” uzvedums, zirgu izjādes un fotografēšanās senajos tautastērpos. Plkst. 19.30 paredzēta ugunskura iededzināšana un saulgriežu iegriešana Viļakas novada folkloras kopas “Egle” vadībā. Visas dienas garumā darbojas dabas skola, vainagu un zāļu skola, seju apgleznošana bērniem, varēs apciemot mājdzīvniekus lauku sētā, piedalīties radošajās darbnīcās bērniem, spēlēs un sacensībās.
Māmiņas varēs rotāties skaistuma skolā, īsti vīri – pierādīt sevi nopietnās un nenopietnās īstu vīru cīņās, baudīt zobenu cīņu paraugdemonstrējumus, zirgu izjādes un fotografēšanos senajos tērpos.

Saulgriežu rituāli Turaidā

No plkst. 16 līdz 18 Turaidas muzejrezervāta zālienā pretī muižas pārvaldnieka vecajai dzīvojamajai mājai ikviens aicināts piedalīties Jāņu ielīgošanā – ozollapu spēka vijas vīšanā un vasaras saulgriežu rituālos.
Ielīgošanā būs iespējams iepazīties ne tikai ar latviskajām tradīcijām kopā ar folkloras kopu “Silavoti”, bet arī ar citu etnisko kultūru rituāliem un dziesmām.

Lielkoncerts Kuldīgā

Sestdien Kuldīga svin novada tautas mākslas svētkus “Veram vārtus saulgriežiem, lai nāk saule sētiņā”.
Svētkos piedalās Kuldīgas novada tautas mākslas kolektīvi. Paredzētas dziesmas, dejas, rotaļas un tautas tradīcijas. 1905.gada parkā būs skatāmas vairākas izstādes. 1905.gada parkā tiek rādītas amatierteātru izrādes.
Savukārt plkst.19 ikviens aicināts uz svētku lielkoncertu Kuldīgas pilsētas estrādē. Koncertā uzstāsies Kuldīgas novada deju kolektīvi, kori, vokālie ansambļi un vieskolektīvi. Pēc koncerta būs zaļumballe.

Liepājā uzstājas folkloras kopa

Sestdien plkst.16 Liepājā pie Gulbju dīķa uzstāsies folkloras kopa “Saknes” un dziesmu ansamblis “Labākie gadi”.
Koncertprogrammā “Nāc nākdama, Jāņu diena” folkloras kopa “Saknes” izdziedās dziesmas no starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2015” repertuāra un tautas dziesmas par Jāņiem, līgošanu un dabas skaistumu vasarā. Ansamblis “Labākie gadi” priecēs ar senajām dziesmām par ziediem un mīlestību.

“Skroderdienas Silmačos” Jelgavā un Cēsīs

Jelgavā sestdien norisinās vairāku bezmaksas pasākumu programma “Vasaras saulgrieži Jelgavā”. Līgo dziesmās un zāļu smaržās pilsēta tiek ietērpta vasaras saulgriežu pasākumos Pasta, kā arī Pils salā.
Plkst.18.30 būs skatāma Ozolnieku novada amatieru teātra iestudētā Rūdolfa Blaumaņa lugas “Skroderdienas Silmačos” izrāde, un šā uzveduma režisore ir Dace Vilne.
Savukārt no plkst.20 Jelgavas Pils salā notiks vasaras saulgriežu svinēšana – vainagu un vītņu pīšana, saules pavadīšana, uguns rituāli, kaimiņu aplīgošana, danči un rotaļas kopā ar folkloras kopu “Dailinge” no Lietuvas, arī ar Latvijas kopām “Trejupe”, “Dreņģeri”, “Vecsaule” un “Dimzēns”.

Arī Cēsu pils parka estrādē šovakar notiks Jāņu ielīgošana ar izrādi – Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”.
Izrādes notiks arī Bauskā un Kuldīgā. Izrādēs skatītājus priecēs Ģirts Ķesteris, Zigurds Neimanis, Ieva Puķe, Regīna Devīte, Elīna Vāne, Mārcis Manjakovs, Gints Grāvelis, Imants Strads, Inta Tirole, Inese Ramute un Kārlis Neimanis, turklāt lomās iejutīsies arī dziedātāji Agnese Rakovska, Nikolajs Puzikovs un Ieva Sutugova.
Katru iestudējumu kuplinās arī vietējie deju un koru kolektīvi. Svētdien izrāde būs skatāma Bauskā un Kuldīgā.

Spēka un pirts rituāli Valmiermuižā

Sestdien pie Valmiermuižas alus darītavas Jāņa bērni tiek aicināti uz latvisku ielīgošanu “Saulgriezis 2015”.
Dienā notiek lauku gardumu un amatnieku daiļdarbu tirdziņš, Jāņu tradīciju skola, amatnieku darbnīcas un saulgriežu tautisko deju koncerts, savukārt vakara daļā – uguns un spēka rituāls, latvju danči un koncerts etniskās noskaņās ar “Jauno Jāņu orķestri” noslēgumā.
Valmiermuižas pils parkā no plkst.12 līdz 17 norisinās tirdziņš “Ar gardu muti Valmiermuižā”. Pirtnieki viesiem ierādīs latviskus pirts rituālus un to, kā pašu rokām no dabīgām zālītēm pagatavot attīrošu skrubi. Mazākie Jāņa bērni savu veiklību varēs pārbaudīt Gaujas nacionālā parka fonda dabas dārgumu spēlē un doties arī izjādēs zirga vai ponija mugurā.
Vakara koncertā no plkst.19 kā pirmā Valmiermuižas pils parku pieskandinās neofolka grupa “Vētras saites”, tai sekos mūsdienu tautas mūzikas grupa “Pērkonvīri”, bet saulrietā notiks vienošanās kopīgā uguns aizdegšanā un uzstāsies jauniešu folkloras kopa “Kokle”.

Ventspilī jāierodas ar vainagiem

Sestdien Ventspils Dzirnavu laukumā notiek tradicionālais Zāļu dienas pasākums, bet pēc tam Ventspils Kultūras centrā uz tikšanos aicina folkloras klubs “Dzīvesziņa”, kā arī vairāki citi kolektīvi. Koncerta apmeklētājus aicina ierasties pasākumā ar ziedu vainagiem un Jāņu zālēm. Ventspils Kultūras centra mazajā zālē folkloras kluba “Dzīvesziņa” pasākumā varēs izzināt vasaras saulgriežu nozīmi dabas ritējumā un cilvēka dzīvē, kā arī apgūt Jāņu dienas rotaļas, dziesmas un dejas.

Ielīgošana Lapmežciemā

Plkst.17 sāksies Jāņu lielā ielīgošana Lapmežciema vasaras estrādē. Pasākumā piedalīsies folkloras kopa “Artava”, Rīgas Danču kluba dejotāji un muzikanti, deju kolektīvi “Dejotprieks”, “Aija” un “Brīze”, vokālie ansambļi “Liedags” un “Selga”, kā arī aktieri Aīda Ozoliņa un Imants Vekmanis. Plkst.19 paredzēts kopīga ugunskura aizdegšanas rituāls, bet plkst.21 sāksies zaļumballe, kuru spēlēs grupa “Naktsputni”.

Ielīgošana Rīgā

Gaidot Līgo svētkus, ielīgošanas pasākumi notiek arī galvaspilsētā. Sestdien Zāļu tirgus notiek Kalnciema kvartālā, bet kultūras centra “Iļģuciems” pagalmā – lustīga dejošana, dziedāšana, seno amatu prasmju demonstrējumi un Latvijas lauku labumu, kā arī amatniecības tirdziņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Ko var uzzināt par Spiganu dejām ezera atspulgā Gaigalavas.

Draugiem Facebook Twitter Google+