Kultūra
Teātris un kino

Ielīgošana ar Blaumaņa “Skroderdienām” 0

Publicitātes foto

No 16. līdz 23. jūnijam sešās Latvijas pilsētās – Rīgā, Alūksnē, Rēzeknē, Smiltenē, Saldū un Druvienā  – tiks izspēlētas Jāņu ielīgošanas svinības ar latviešu visu laiku visvairāk skatīto izrādi: Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”, kam šajā gadā aprit 115 gadu jubileja kopš pirmizrādes.

Vai ir iespējami Jāņi bez dziesmām, dejām, alus, siera, papardes zieda un, protams, R. Blaumaņa “Skroderdienām Silmačos”? Šogad Rūdolfa Blaumaņa populārākajai lugai tiek atzīmēta pirmizrādes jubileja. Kopš pirmo reizi tā tika iestudēta uz Rīgas Latviešu biedrības nama skatuves, pagājuši jau 115 gadi. Laiks iet, bet vērtības paliek! Arī “Skroderdienu” stāsts nenoveco un kļuvis par neatņemamu svētku sastāvdaļu, ko baudīt kopā ar ģimeni. Lugas sižets reti kuram ir svešs, tā pievilcība un spēks balstās Blaumaņa kā autora spējā caur vieglu formu paust latviešu nacionālās identitātes īpatnības, raksturus un pasaules uztveri.

Mīlestības līkločus, palaidnības un amizantus brīžus no Silmaču sētas dzīves izspēlēs izcilu aktieru ansamblis no teju visiem profesionālajiem Latvijas teātriem. Sižetu iedzīvinās Valmieras, Dailes, Liepājas un Nacionālā teātra aktieri. Kā arī mūziķi, kas iejutīsies jaunākās paaudzes tēlos. Par tradīcijas ievērošanu, lugas iestudējumu un Ābrama lomas izspēli rūpēsies vecmeistars Zigurds Neimanis. Viņš jau vairāk nekā 20 gadus uz vasaras saulgriežu laiku iejūtas “Skroderdienu” vecā žīda un tirgotāja Ābrama ādā. Z. Neimanis, iespējams, zina, kāpēc skatītāji katru gadu gaida “Skroderdienas”? “Tā ir mīkla, ko neviens neatminēs. Manuprāt, Blaumaņa kungs iekodējis ko tādu, ka katrs latvietis lugā atrod ko īpašu. Lielākais veiksmes stāsts šim gabalam ir tas, ka tas domāts visiem vecumiem – no jauniešiem līdz vecenēm. Priecājos par iespēju būt šajā izrādē arī no tāda viedokļa, ka te var sanākt kopā aktieri no dažādiem teātriem. Tā gadās reti. Daļa – no Valmieras, daļa – no Rīgas teātriem, viens – no Liepājas,” stāsta Z. Neimanis un par savu lomu nosaka: “Manuprāt, tā ir kolorīta loma šajā izrādē, kas aktierim ļauj parādīties vispusīgi. No tādām lomām, kas piesējušas sirdi, Ābrams noteikti ir TOP piecniekā. Bijusi iespēja nospēlēt vairāk nekā 100 “Skroderdienas”, esmu tik ļoti tur iekšā, ka, šķiet, varētu ielēkt visās lomās.” Ieviņas lomas atveidotāja Ieva Sutugova smaidot nosaka: “Piedalīties “Skroderdienās” ir stipri citādi nekā spēlēt kādā citā izrādē, jo ir sajūta, ka esi daļa no kādas lielākas vērtības. Es uzskatu, ka “Skroderdienas” ir jāspēlē katru gadu, jo paaudzes mainās, bet mums ir jārūpējas, lai vērtības nepazūd.” Kolorītās Tomuļmātes lomā šajā reizē skatītāji redzēs Inesi Ramuti, kas atklāj savu “Skroderdienu” popularitātes noslēpumu: “Kamēr būs latviešu tauta, tikmēr svinēs Jāņus un skatīsies “Skroderdienas Silmačos”. Tas ir mūžīgs rituāls cauri gadu desmitiem, tā laikā viss gaišais pamostas, un, kā saule stāv taisni debesīs, tā labais nostājas mums apkārt.”

Silmaču saimi atveidos: Antonija – Elīna Vāne, Aleksis – Edgars Pujāts, Dūdars – Ģirts Ķesteris, Elīna – Ieva Puķe, Pindacīša – Regīna Devīte, Pindaks – Gints Grāvelis vai Andrejs Volmārs, Joske – Imants Strads, Zāra – Dārta Daneviča, Ābrams – Zigurds Neimanis, Tomuļmāte – Inese Ramute, Bebene – Inta Tirole, Rūdis – Kārlis Neimanis, Ieviņa – Ieva Sutugova, Kārlēns – Nikolajs Puzikovs. Izrādi ar latviešu tautas dejām bagātinās tautas deju kolektīvs “Auda”, bet par Līgo svētku gaisotni palīdzēs rūpēties arī vietējie amatierkolektīvi, kas priecēs gan ar dejām, gan dziesmām.

 

Galerijas nosaukums

 

16. VI 20.00 Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā

17. VI 20.00 Alūksnē Pilssalas estrādē

19. VI 19.00 Latgales vēstniecībā “Gors” Rēzeknē

21. VI 20.00 Smiltenes brīvdabas estrādē “Jāņu kalns”

22. VI 20.00 Saldū Kalnsētas parkā

23. VI 17.00 Druvienas pagasta Silmačos

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv un brīvdabas estrādēs arī pirms pasākuma tā norises vietā.

Cena no EUR 8 līdz EUR 25

LA.lv