×
Mobilā versija
+10°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
29. septembris, 2013
Drukāt

IeM bez konkursa vēlas par 11 miljoniem latu iegādāties rācijas

racijaLET_7196695

Iekšlietu ministrija (IeM) slepenībā gatavojas par 11 miljoniem latu iegādāties rācijas, taču negatavojas sludināt konkursu, bet gan tā vietā plānots runāt tikai ar vienu firmu, 29.septembrī vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”.

Plānots, ka nākamgad visām drošības iestādēm, policijai, armijai un ātrajai medicīniskai palīdzībai būs jauni un moderni sakari, arī rācijas, tāpēc IeM steidzamības kārtā nolēmusi veikt radiosakaru modernizāciju. Kopējās projekta izmaksas tiek lēstas 11 miljoni latu, kas būtu viens no lielākajiem pēdējo gadu ministrijas pirkumiem.

IeM nolēmusi nevis sludināt konkursu un publiski izvērtēt piedāvājumus, bet, iepirkumam uzliekot ierobežotas pieejamības statusu, sākusi sarunas ar ASV kompāniju “Motorola”. Konkurenti uzskata, ka IeM vadībā kāds lobē “Motorolas” intereses.

Pie “Motorola” rācijām Latvija tika 1994.gada februārī, kad bija beigušās Lillehammeres olimpiskās spēles un Latvija no norvēģiem pārņēma toreiz lielajā sporta forumā izmantoto rāciju sistēmu “Motorola Smart Zone” ar dažādām radio stacijām un rācijām. Visi sakari darbojās amerikāņu “APCO 25” radiosakaru sistēmā, un tagad jau 20 gadus ceļu policija, drošības iestādes un visi ātrās reaģēšanas dienesti strādā ar “Motorola”.

Gadu laikā sakari novecojuši un jebkurš radio amatieris varot uztvert policijas vai ātrās palīdzības sarunas, tādēļ IeM nolēmusi steidzamības kārtā sistēmu modernizēt. Sakaru modernizācija uzdota IeM informācijas centram, kas par 11 miljoniem latu plāno iepirkt serverus, programmatūras licences un 6082 jaunas rācijas. Informācijas centra eksperti veikuši savu analīzi un secinājuši, ka Latvijai jāturpina strādāt “APCO 25” sistēmā, izmantojot “Motorolu”.

“Sakaru tirgū būtībā ir divi lieli spēlētāji. Viens ir “Tetra”, otrs – APCO. Katra strādā savā standartā. APCO lielākais spēlētājs ir “Motorola”. Nav lietderīgi organizēt konkursu pie ierobežota tirgus spēlētāju skaita,” uzskata IeM Informācijas centra eksperts Artis Jurkevics, tikmēr Jaunzēlandes kompānijas TAIT pārstāvji šādam apgalvojumam nepiekrīt un uzsver, ka viņu veiktie testi parādījuši, ka TAIT rācijas un radio stacijas arī var strādāt “Motorola” tīklā, kas nozīmē, ka līdz šim ieguldītais operatīvo dienestu sakaru sistēmā nepazustu. “Motorola” konkurenti uzsver, ka viņu piedāvājums sakaru modernizācijā ir par trešdaļu lētāks.

Arī Satiksmes ministrija ir vērsusi uzmanību, ka “APCO 25” sistēma sadārdzina projekta ieviešanas un uzturēšanas izmaksas, jo tai ir tikai viens piegādātājs – “Motorola”, kamēr Eiropas Savienības noteiktajā “Tetra” sistēmā ir vismaz četri piegādātāji. Turklāt visas Eiropas Savienības valstis, izņemot Latviju, jau esot izvēlējušās sakaru sistēmu “Tetra”.

Finansējums rāciju iegādei paredzēts no Eiropas Savienības naudas caur Vides un reģionālās attīstības ministriju, kura, uzzinot par to, ka par rāciju iegādi nav bijis konkurss, plāno izveidot darba grupu, lai izvērtētu, vai “Motorola” piedāvājums valstij ir visizdevīgākais.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+