Uncategorized

IeM rosina konkrētāk noteikt piketu pieteikumu vērtēšanas soļus 0

Foto-LETA

Iekšlietu ministrija (IeM) ierosina konkretizēt pašvaldības tiesības, pieņemot lēmumu par sapulču, gājienu un piketu norises ierobežojumu noteikšanu vai lēmumu par pasākuma norises aizliegšanu, liecina valdības komitejas pirmdienas darba kārtība.

IeM izstrādājusi grozījumus likumā “Par sapulcēm, gājieniem un piketiem”.

Likumprojekts konkretizē pašvaldības tiesības un veicamās darbības attiecībā uz pieteikumu izskatīšanu un lēmumu pieņemšanu par pasākumu norisi pašvaldībās, bet reālajā pienākumu apmērā, paskaidroja IeM Normatīvo aktu nodaļas vadītāja Gunta Kurme.

Viņa norādīja, ka ar grozījumiem precīzāk noteikti pasākumu pieteikumu izvērtēšanas posmi un uzsvērts, ka lēmums par pasākuma norises aizliegšanu ir pats radikālākais pulcēšanās brīvības ierobežojums.

Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā, ka tiesa vairākkārt ir atcēlusi Rīgas domes pieņemtos lēmumus par pasākuma norises aizliegšanu. Tādēļ jākonkretizē pašvaldības tiesības attiecībā uz lēmuma pieņemšanu par pasākuma norises ierobežojumu noteikšanu vai lēmumu par pasākuma norises aizliegšanu.

Šāda iekšlietu ministra Riharda Kozlovska iniciatīva nākusi, lai uzlabotu valsts iespēju nodrošināt pulcēšanās tiesību brīvību. Mērķis ir panākt, ka pulcēšanās brīvības aizliegums tiek piemērots kā radikālākais līdzeklis, kad ir izvērtētas visas iespējas.

Grozījumi izstrādāti, ņemot vērā Latvijas tiesu praksi šādās lietās un valsts pienākumu nodrošināt sabiedrisko drošību un kārtību.

IeM uzskata, ka grozījumi nosaka skaidrākus kritērijus, ar kuriem pieļaujams sapulces vai gājiena pieteikumu noraidīt, un to, kādas izvērtēšanas stadijas pirms šāda pasākuma aizliegšanas lēmuma pieņemšanas ir jāiziet.

Rīgas dome (RD) bija iesniegusi savus priekšlikumus paredzētajiem grozījumiem, tostarp lūdzot svītrot no likuma pasākumu pieteikuma termiņus, jo tie ierobežojot demokrātiju. RD ieteikumi gan nav ņemti vērā.

LA.lv