×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Emīls, Egita, Monvīds
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. novembris, 2014
Drukāt

IeM rosina no 2017.gada mājokļus nodrošināt ar ugunsgrēka detektoriem (9)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Iekšlietu ministrijas (IeM) izstrādātie jaunie Ugunsdrošības noteikumi paredz, ka no 2017.gada dzīvojamās telpas būs jānodrošina ar ugunsgrēka detektoriem.

IeM norāda, ka šobrīd spēkā esošajos Ugunsdrošības noteikumos nav ietverta prasība par telpu nodrošinājumu ar autonomiem ugunsgrēka detektoriem. Ņemot vērā to, ka ugunsgrēki lielākoties izceļas dzīvojamās mājās, noteikumu projektā ietverta prasība no 2017.gada dzīvojamās telpas nodrošināt ar autonomiem ugunsgrēka detektoriem.
Noteikumu projekts paredz, ka detektoru var aizstāt ar automātisko ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu.

Projekts paredz, ka viena dzīvokļa objekta un daudzdzīvokļu objekta katrā stāvā izvieto vismaz vienu autonomo detektoru. Detektoru uzstāda un uztur darba kārtībā, ievērojot ražotāja prasības.

IeM prognozē, ka pēc šādas normas ieviešanas administratīvais slogs palielināsies aptuveni 90% dzīvokļu un dzīvojamo māju īpašniekiem.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš skaidroja, ka jaunā norma paredzēta iepriekšējos gados uzceltajām ēkām, jo jaunajos projektos jau līdz šim ir spēkā prasība ieviest detektorus.

Ja normu ieviesīs, VUGD masveida represīvus reidus nerīkos, taču aicinās sabiedrību aizdomāties par detektora nepieciešamību un to nozīmi bojāgājušo skaita samazināšanā. Viens detektors maksā, sākot no pieciem eiro.

“Šāda obligāta prasība attiektos uz katru dzīvokli, lai katrs varētu reaģēt, ja izceļas ugunsgrēks. VUGD inspektoru skaits ir ierobežots, un katru dzīvokli pārbaudīt mēs fiziski nespējam. Tā kalpotu kā preventīva prasība,” norādīja Lagzdiņš un piebilda, ka līdzīga prakse ieviesta ārzemēs.

Ugunsdzēsēji gan konstatējuši, ka nereti iedzīvotāji diezgan vieglprātīgi izturējušies pret savu drošību. Latvijā ir bijuši projekti, kad pagastos iedzīvotājiem izdalīti detektori, taču vēlāk konstatēts, ka tie izbeigušos bateriju dēļ nedarbojas vai ir pārdoti.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā šobrīd ir pants, kurā paredzēta atbildība par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu. Kodekss par šādu pārkāpumu fiziskajām personām paredz naudas sodu no 30 līdz 280 eiro, bet juridiskajām personām – no 280 līdz 1400 eiro.

Ja noteikumus apstiprinās, grozījumi kodeksā nebūs vajadzīgi. “Pēc šī panta teorētiski ir iespējams sodīt, taču mēs diez vai uz to iesim,” piebilda Lagzdiņš.

Tāpat jaunie noteikumi paredz, ka būvniecību, izmaiņas objekta plānojumā vai objekta un teritorijas izmantošanas veida maiņu veic, ievērojot ugunsdrošību regulējošos normatīvajos aktos noteiktās ugunsdrošības prasības.
IeM izstrādāto noteikumu projektu ceturtdien skatīs valsts sekretāru sanāksmē.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Kārtējā shēma lai kādam kaut ko atkal atņemtu.

 2. Ko tad tas detektors dos ,ja īpšnieks tai laikā neatrodas savā miteklī. Svils tāpat.

 3. Kas ir ugusgrēka detektors, pagaidām zinu dūmu detektoru. Ar ko tie ātšķiras?

 4. Ak tad VUGD nolēma lobēt kādu firmu, kas nodarbojas ar ugunsdrošības signalizācijas tirgošanu un uzstādīšanu…

 5. sviestā sagājuši Atbildēt

  IeM ir liela iestāde… kas mūžīgi ir naudas badā un VUGD saņem vismazāko naudas kušķi no visa tā pīrāga,(pirms šiem ir robežsardze, policija utt.) kas tiek IeM un viņiem labāk vajadzēja celt traci, ka nevar nodrošināt ekipāžu ekipējumu un benzīnu, nevis domāt, kā iekasēt soda naudas. Ja sunim nav ko darīt – tas kasa pautus…

  Tās sirēnas neko nepasargās ja saimnieks ir pālī un viņa dīvāns svilst nost, tad viņš nedzirdēs un nodegs ar visu. Diemžēl tā sirēna nepasargā arī kaimiņus, jo ar labu dzīvokļa izolāciju un dienas trokšņiem tā var tikt nesadzirdēta. Un ja mājā ir plastmasas kam degt – linolejs, vai cita apdare, tāpat tā neko daudz nepalīdz – ugunsdzēsēji tiek izsaukti tikai tad, kad ir redzami dūmi un liesma – tā nav nekāda rūpnīcas ugunsgrēka sistēma, kuras nostrādāšanas gadījumā patiešām cilvēki tiek evakuēti – vai ir vai nav reāls iemesls – to pārbauda ugunsdzēsēji. Ja jums tur VUGD patiešām ir nepieciešama nauda, tad vajag pārbaudīt biznesu, nevis automātiski sūkt kā vampīriem iedzīvotājus, kuriem tāpat nekā nav palicis.

  Man mammai ar tāds verķis ir mājās(UK – ne Latvijā) un rauju tam bateriju laukā, tiklīdz pārbaude ir prom, jo viņai māja nesvils nost, bet ja pavēlu cep pankūkas, tad tas detektors auro bez iemesla un ja mājā ir plānas sienas… labāk lai ir miers ar kaimiņiem.

  • sviestā sagājuši Atbildēt

   Vispār, interesē kāpēc Lagzdiņam ir tik aktuāla šī problēma, nevis Zolitūdes bojā gājušo ugunsdzēsēju nodrošinājums? Vai tur patiešām viss ir sagādāts tā lai nekas tamlīdzīgs neatkārtotos? Un patiešām VUGD pārvaldē nevajadzēja veikt kādu revidēšanu un izmest lielu daļu no pautu kasītājiem? Tā jau neko… dzīres turpinās.

 6. Labaak uzreiz automaatisko sprinkler sisteemu! Ajuusu cenaam jau esam paziistani!

 7. Labs bizness detektoru ražotājiem! Bet kas attiecas uz lietotājiem tad pankūkas vairs nevarēs tā svilināt ka ieraduši – detektori ies vaļā pat pie mazākā dūma un arī nakts vidū, ja izdomāsi uzsēķēt cigareti.

Draugiem Facebook Twitter Google+