Sports
Citi sporta veidi

Ienesīgais boksa farss: viena vakara cīņa ļaus nopelnīt pusmiljardu 16


Mediju pasākumos asāka mēle bijusi Konoram Makgregoram (no labās), bet ringā kā pārliecinošs favorīts kāps Floids Meivezers.
Mediju pasākumos asāka mēle bijusi Konoram Makgregoram (no labās), bet ringā kā pārliecinošs favorīts kāps Floids Meivezers.
Foto – AFP/LETA

Cirks, joks un vienlaikus viena no visu laiku ienesīgākajām cīņām. Amerikāņa Floida Meivezera un īra Konora Makgregora došanās boksa ringā sestdien Lasvegasā ASV radījusi milzu interesi visā pasaulē.

Fenomenāls darbs

Četrdesmit gadus vecais Meivezers ir viens no visu laiku izcilākajiem bokse­riem, kurš kopumā izcīnījis 15 pasaules čempiona jostas un profesionāļa karjerā nav piedzīvojis zaudējuma rūgtumu – 49 uzvaras, 26 – ar nokautu. Par viņu 11 gadus jaunākais Makgregors ir šobrīd atpazīstamākais MMA (jauktās cīņas māk­sla bez noteikumiem) cīkstonis, kurš ringā aizvadījis 24 cīņas, izcīnot 21 uzvaru, bet profesionālajā boksā sestdien būs viņa debija.

Jautājums – kā ellē ratā no būtībā kardināli atšķirīgiem cīņas veidiem nākošu vīru duelis var kļūt tik traki ienesīgs? Tā nav cīņa, kurā tiks noskaidrots čempions vai labākais, un īsti pat nav intrigas, jo visi, izņemot Makgregora atbalstītājus, uzskata, ka Meivezers uzvarēs bez grūtībām un bukmeikeru skatījumā viņš ir pārliecinošs favorīts.

Taču cīņas veidotāji pastrādājuši fenomenāli, izmantojot visus instrumentus, lai to pataisītu par notikumu ar lielo burtu. Jūlija vidū cīkstoņi četras dienas pēc kārtas satikās preses konferencēs dažādās pilsētās (no Losandželosas līdz Londonai), viens otru burtiski apberot ar mēsliem. Netrūka arī kolorīta humora, taču prastu rupjību bija tik daudz, ka mati cēlās stāvus, īpaši no Makgregora puses. Uz kurieni iet pasaule, ja tas ir veids, kā piesaistīt uzmanību? No otras puses – pasakot standarta frāzes un to, ka ciena pretinieku, grūti cerēt uz ekstra publicitāti.

“No Toronto uz Londonu viņi lidoja kopā privātajā lidmašīnā un diez vai deviņas stundas tika turēti katrs savā stūrī,” Latvijas boksera Maira Brieža pārstāvis Raimonds Zeps norāda, ka tiek spēlēts liels publisks teātris. Jau labu laiku pirms cīņas tika prognozēts, ka, lai sabiedrībā līdzsvarotu abu vīru izredzes, internetā parādīsies video, kurā Makgregors treniņā kādu nokautē, pēc tam – ka Meivezers tiek nolikts uz dēļiem. “Tas viss ir piepildījies,” piebilst Zeps, skaidrojot, ka organizatoriem nepieciešama intriga, lai saņemtu pēc iespējas lielāku peļņu.

Dieva pirksts

Tiek lēsts, ka šī varētu būt visu laiku ienesīgākā boksa cīņa, kuras ienākumi kopumā pārsniegs pusmiljardu eiro. Sportistiem atlēks daļa – Meivezeram garantēti vairāk nekā 80 miljoni eiro, viņa oponentam par ceturtdaļu mazāk, tomēr viss atkarīgs no kopējiem ienākumiem un, visticamākais, ka arī vakara galvenie varoņi beigās saņems vairāk.

Viens no galvenajiem ienākumu avotiem ir televīzija, un ASV darbojas tā saucamais “pay per view” (maksājums par katru skatījumu) modelis. Amerikā par iespēju noskatīties šo maču jāšķiras no 100 dolāriem, Anglijā un Īrijā – no četras piecas reizes mazākas summas. Attiecīgi – jo vairāk skatītāju pieslēgsies, jo vairāk naudas. Papildus vēl standarta televīzijas translācijas tiesību pārdošana, un kopumā cīņu pasaulē varētu noskatīties aptuveni miljards cilvēku. Tāpat rokas berzē totalizatoru kompānijas – arī viņi gatavojas jauniem rekordiem. Biļešu cenas 20 tūkstošus skatītāju ietilpīgajā arēnā maksā no diviem līdz pat vairāk nekā 20 tūkstošiem eiro. Uz cīņu akreditējušies ap tūkstoš mediju pārstāvju.

“Dievs radījis tikai vienu perfektu lietu – manu cīņu bilanci,” tā pirms došanās ringā izteicies Meivezers, kura dzīvē gan gadījušies klupieni. Viņš vairākkārt bijis apcietināts par dažādiem konfliktiem un arī vairākus mēnešus pavadījis ieslodzījumā par uzbrukumu savai draudzenei un bērnu mātei. Pirms nepilniem diviem gadiem Meivezers atvadījās no boksa, tomēr miljonu smarža lika atgriezties. Tas, ka viņam bijis ilgs pārtraukums, ir viens no Makgregora komandas izmantotajiem trumpjiem.

“Konors nav pietiekami meistarīgs, lai boksētu ar Floidu,” kodolīgi savu favorītu nosauc slavenais Maiks Taisons, bet viņa kolēģi uzskata, ka īra vienīgā priekšrocība ir raksturs un cīņasspars.

Mairis Briedis: Šovs vai sports?

Mairis Briedis, Pasaules boksa padomes čempions: “Noņemu cepuri to speciālistu priekšā, kuri strādā pie šīs cīņas, jo par to radīta interese visā pasaulē. Bet jautājums – ko cilvēki grib sagaidīt? Šovu vai sportu? Ja skatās no sportiskā viedokļa, par šo cīņu nebūtu jābūt tādai ažiotāžai, jo tā būs ņirgāšanās, protams, ja vien pirms cīņas nebūs sarunāts kā citādi, proti, ļaus Makgregoram izskatīties cienīgāk, jo realitātē viņam nav variantu uzvarēt. Galvenais, lai līdzjutēji nav vīlušies. Šo cīņu noraudzīsies arī tie, kas par boksu interesējas mazāk, un, ja redzēs pilnīgu cirku, tad zudīs interese turpmāk sekot līdzi boksam.”

LA.lv