×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Svētdiena, 20. maijs, 2018
29. janvāris, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Par ko liecina Latvijas kabeļtelevīziju operatoru piedāvātās “pakas” (24)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija konstatējusi acīmredzamo faktu, ka mūsu audiovizuālo pakalpojumu sniedzēju piedāvātajās telekanālu “pakās” dominē Kremļa kontrolēti kanāli, kas izceļas ne jau ar eiropeisku informācijas pasniegšanas veidu un saturu. Latvijas skatītāji tiek pakļauti attiecīgai smadzeņu “skalošanai”. Izskanējis arī viedoklis, ka minēto pakalpojumu sfēru apkalpojošajā “Lattelecom” 51% kapitāldaļu tomēr pieder valstij, tāpēc uzņēmumam būtu jāņem vērā ne vien peļņas radītāji, bet arī Latvijas politiskās intereses un valstiskās pamatvērtības.

Pārmetumi, protams, ir vietā. Taču iespējams, ka kabeļtelevīzijas operatori vienkārši pielāgojas Latvijas ārpolitiskajai līnijai, saskaņā ar kuru ekonomiskie aspekti ir galvenie. Eiropas Savienības mērogā Rīga sevi uzdod par lielāko pēcpadomju telpas speciālisti, kas, kā sacīts arī Straujumas valdības deklarācijas visai pieticīgajā ārlietu sadaļā, iestājas par aktīvu ES sadarbību ar Austrumu partnerības valstīm un Centrālāziju un veido attiecības ar Krieviju “uz divpusējas ieinteresētības, savstarpējas cieņas un Eiropas vērtību pamata”. Tikmēr ļoti liela daļa Latvijas iedzīvotāju sasmeļas, ja to tā var saukt, informāciju par notikumiem bijušajā PSRS telpā (un pasaulē) no Putina propagandas kanāliem. Iespējams, rīdzinieki no tiem iespaidojas vairāk un labprātāk nekā maskavieši, kuri dod priekšroku radio “Eho Moskvi” ziņām un domu daudzpusībai vai citiem zināmu neatkarību saglabājušajiem avotiem. Latvijas pretenzijām uz bijušo padomju republiku norišu pārzinātājas lomu it kā vajadzētu balstīties arī kritiskā attieksmē. Tāda raksturīga Rietumeiropas analītiķiem un plašsaziņas līdzekļiem. Ieskaitot sabiedrisko televīziju, kur netrūkst pārraižu, kas ir daudz asākas par franču režisora Žana Mišela Karē dokumentālo filmu “Putina sistēma”, kuras kasetei Latvijā 2007. gada nogalē sabojājās “horizontālais taimkods” (pēc dažu cilvēku nostāstiem, mūsu Ārlietu ministrija to silti neieteica rādīt paredzētajā datumā).

Vienmēr var aizbildināties, ka moderno tehnoloģiju laikmetā gandrīz jebkāda informācija, filma vai pārraide ir sameklējama, ja arī nav atrodama Latvijas operatoru “pakās”. To saturs tomēr liecina, kāds pasaules un vēstures skatījums Latvijas valstī ar valsts līdzekļiem tiek izplatīts. Un kādu personu viedoklis tiek izcelts. Pirms pāris mēnešiem aizgāja mūžībā viena no ievērojamākajām padomju disidentu kustības figūrām – Parīzē dzīvojusī no PSRS izdzītā dzejniece un tulkotāja Natālija Gorbaņevska, kura savulaik bija leģendārā pagrīdes izdevuma “Pašreizējo notikumu hronika” līdzautore un kura 1968. gadā bija nedaudzo drosminieku vidū, kas Sarkanajā laukumā protestēja pret iebrukumu Čehoslovākijā. Tāpēc Čehija un Polija Gorbaņevskas aiziešanu godināja oficiālā līmenī un viņas darbību plaši apcerēja teju visa lielā Rietumu prese. Savukārt Latvijā šo faktu, šķiet, vispār nepieminēja, un varēja likties, ka šī pagātne pirmām kārtām skar, teiksim, Franciju, nevis Latviju, kur toties veselām “pakām” plūst informācija par Kremļa diženajiem darbiem un nostalģija pēc PSRS.

Tāpēc ar nepacietību gaidīsim Latvijas jaunās valdības deklarācijā piesaukto apņēmību stiprināt “nacionālu un eiropeisku informācijas telpu”. Gaidīsim arī valstiskas pašcieņas saglabāšanu mūsu ārpolitikas veidošanā. Tā teikt, “uz Eiropas vērtību pamata”.

Pievienot komentāru

Komentāri (24)

 1. Ko tev tads samocits un drums gimis ! Vai tu ta pardzivo par Geiropas zilganliberalajam vertibam, par kuram Vermandarza tik sparigi cinijas Latvijas arlietu ministrs Rikevic. Tev tur Luxgeiburga sen vajadzeja saprast kas musu bedu tavu lielu bedu tautu gaida.

 2. DIKTI GRIBĒTOS ZINĀT, AR KO T.S. “EIROPEISKĀS VĒRTĪBAS” NO KRIEVISKAJĀM ATŠĶIRAS ???

 3. LATVIJA VESNAKOVS DARBOJAS KA SAVAS MAJAS UN JABKURAS DURVIS ATVER AR KAJU KA ISTS SAIMNIEKS .

 4. Mūsu tv1 un tv7 kanāli smadzenes skalo vēl vairāk, tā ka pārslēdzoties uz citurieni var no tā atpūsties . Te tad arī izlien tā propoganda, ka citur to pašu problēmu var atrisināt savādāk vai tā tiek pētīta dziļāk. Ziņu atlase ir atkarīga no žurnālista redzes leņķa un pēdējā laikā tas daudzreiz ir par šauru vai arī akcentēta uz sensāciju bet ne uz ziņu.

 5. Kas par nosaukumu – PAKAS ! Kad radās tas Lattelekoms man likās ka pēkšņi vairs nesaprotu latviešu valodu.Tik nesaprotami nosaukumi, tik ačgārni vārdu savienojumi teikumos, ka lasi un lasi un nav nekādas saprašanas. Es vairākkārt esmu par šo jautājumu griezies pie LA, bet mani nedzirdēja. Nu labi, ka Smitam nebija žēl samaksāt par rakstu – vismaz kādu saklausīja. Kā tas nākas, ka mēs dzīvojam ES , bet neredzam neko no Eiropas valstu tV, toties , kā te pareizi izteicās, krievu mēsli jāskatās gribot negribot. Vai tad PMLK nevar uzlikt krievu kanāliem tādas maksas, ka paši aizvāktos? Tad varētu paskatīties kādu vācu vai franču vai citu ES valstu kanālus.

  • Kabeļ tv skatītājs Atbildēt

   Pie citiem operātoriem, ir tādi paši nosaukumi!
   Tas ir bizness, ja viens no savas listes izņems, pārējie tikai berzēs rokas

 6. Kabeļ tv lietotājs Atbildēt

  Man personīgi Ktrievu kanāli nespej ietekmēt nekādi, sarakstā viņi man ir, bet tv to laiž garām! 🙂
  Lattelecom nav vienīgais, pārējie grēko tāpat, atliek vienam izņemt Krieviskos kanālos konkurenti berzēs tikai rokas
  Tas ir bizness!

 7. Pastāstīšu kā okupācijas gados tirgoja mēslus. Gribēju reiz bērnībā (~80.gadu vidū) sev nopirkt labu un politiski neitrālu grāmatu par dabu, bet to obligāti bija jāpērk kopā ar krievnacismu slavinošu grāmatu (tā bija grāmata par naidīgo ASV imperiālismu un tam pretī stāvošo “demokrātisko” PSRS). Atsevišķi iegādāties negādi nevarēja un lai tiktu pie mantas, tad bija jāpērk mēslu. Tāpat arī notiek 2014.gadā – cilvēki ar krievšovinistisko domāšanu izdomājuši, ka LNT un TV3 nopērkams tikai kopā ar mēsliem no Krievijas. Tas ir cilvēktiesību pārkāpums, jo cilvēkam atņemtam tiesības atteikties no Krievijas mēsliem!

  • Interesanti,iznāk, ka mums ir dažāds LNT un TV3 programmu saturs. Esmu spiesta skatīties, bet neskatos, ASV Mēslus. Bez dažiem raidījumiem šajās programmās nekā nav ko redzēt, kā vien minētie mēsli.

 8. Tehnoloģijas jau ir tādā līmenī ,ka skatītājam jādod iespēja pašam komplektēt šīs pakas. Man ,diemžēl,nav angļu valodas ,bet vācu satelītu Astra skatos jau 18 gadus un tādi izvairos no Kremļa kanāliem. Krievu valodā skatos ļoti reti un maz . Bērniem un mazbērniem ir desmitiem kanālu angļu valodā.Viss tomēr atkarīgs no paša cilvēka ,ja vēlās sevi nepiepūlēt un skatīt nebeidzamās krievu “ziepju operas” un kriminālus ,tad paliek šīs pakas.

 9. varbut jusu smadzenes var ietekmet krievu kanali,manas ne!kur ir aleternetiva?tv3,lnt,kuri paraida amerikanu vardarbigas,seksu pinas filmas?pat berniem multenes par neekstejosiem moskiem,ari vardarbibas pilnas!laiLatvijas televizija pati iestude latviesu proziku darbus!

 10. Tikai naivais var noticēt ka tā notiks ….. KĀRKLU KRIEVU VALDĪBA – LAVIEŠU NĀCIJAS KAPRACIS TO NEPIEĻAUS ….

 11. Paldies tv3 un LNT, piespieda noslēgt līgumu ar lattelekomu, tagad skatos gandrīz tikai krievu kanālus.

 12. kada velna pec man jamaksa par krievu kanalim

 13. vietējo kanālu saturs ir infantīls un plaģiātisks, bet Krievijas kanālus neviens ar pipku nedzen skatīties! Izvēle ir skatītāja privilēģija- skatos sev interesējošo no visa piedāvātā! Smadzenes vislabāk prot izskalot masu mediji!

 14. Viņi grib mūs pievienot krievijai.

 15. Paldies par rakstu! Nezinu vai to lasīs un padomās par to mūsu vadītāji.Ļoti šaubos.

 16. joprojām gaidām pašcieņu... Atbildēt

  Neviens tos kanālus neuzspiež. Ir arī “paciņas”, kur var skatīties muļķīgo “Ugunsgrēku”un 5x dienā klausīties vienas un tās pašas ziņas. Krievijas kanālos ir plašas ziņas par notikumiem ārvalstīs, zinātniskie raidījumi, reliģiskais kanāls u.t.t. un Atkal skauž – paši nevar un citiem neļaus. lai dzīvo kā Sūnu ciemā… bet par pašcieņu gan jādomā ārpolitikā, tas ir fakts – pats sevi necienīsi, citi arī nē. Kāds sevi apliecinošs vārds tomēr jāpasaka Eiroparlamentā. Ziņās neko tādu neesam manījuši. Vienas vienīgas cīņas pa ofšoriem un – kurš tiks Eiroparlamentā… Godmanis kad atbrauc mājās, tad nosimulē enerģisku rīcību un viss, vaidere rīko ekskursijas, mūsu šuvēja rūpējas par Latvijas gaiteni – tas ir viss, ko dzirdam par Latvijas pārstāvju darbu Eiroparlamentā… Ko tur visi lielie dienesti dara, ko? Nav ne jausmas, kas tur notiek!

 17. Krievu kanālos interesanti ir atsevišķi raidījumi. Pārējais ir nomācoša smadzeņu skalošana kremļa gaumē.
  Mūsu valsts vara to “neredz” visus šos neatkarības gadus.

 18. Sen bija laiks.Paldies par rakstu.

 19. Liecina tikai par to, ka šos operatoru kantorus vada pārstāvji no “atbrīvotāju” un okupantu tautas, kā arī gļēvlatvieši. Un viņi dara visu, lai no Latvijas pazustu latviskums, latviešu kultūra un latviešu tauta.

 20. Krievu programmas ir daudz interesantākas par to ko var redzēt latviešu kanālos

  • Latvijas kanāli iepaliek ar izdomu Krievijas kanāliem, taču ja paspaida pulti var atrast arī ļoti saistošus raidījumus rietumu kanālos – viss atkarīgs no paša gaumes un vēlēšanās. Iespējams, tas ir pieradums no padomijas gadiem – sākumā paskatīties austrumu virzienā, jo cita jau nekā taču nebija..

Draugiem Facebook Twitter Google+