×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
11. septembris, 2012
Drukāt

Iepazīstamies – jaunas vietējās ābeļu šķirnes

Foto - Inese DrudzeFoto - Inese Drudze

Iepazīstinām ar desmit jaunām Iedzēnos izveidotām un Pūres Dārzkopības centrā pārbaudītām ābeļu šķirnēm. Latvijas mainīgajos klimata apstākļos vietējās selekcijas ābeles izceļas ar ziemcietību. Tām ir arī ļoti garšīgi un izskatīgi augļi.


 

‘Vasara’ (selekcijas numurs AMD 35-16-37, vecais nosaukums – Jaunā Melba) ir agra, ļoti ražīga vasaras šķirne, āboli ienākas aptuveni reizē ar ‘Balto Dzidro’. Koki ir vidēji liela auguma, veselīgi, viegli veidojami. Tiem ir teicama ziemcietība, vidēji augsta izturība pret kraupi.

Augļi vidēji lieli vai lieli, dzelteni ar sarkanu vaidziņu, glezni un skaisti. Garša saldskāba ar izteiktu salduma pārsvaru. Mīk­stums ļoti sulīgs, kožot izdalās sula līdzīgi kā šķirnes ‘Melba’ āboliem.

‘Saiva’ (selekcijas numurs AMD 20-33-23) – agra rudens šķirne, taču laikus novāktus ābolus vēsā pagrabā iespējams saglabāt vismaz līdz novembra beigām. Koki ir liela auguma, ar izplestu, spēcīgu zarojumu un ražas smaguma ietekmē pusnokareniem zariem. Šķirnei raksturīga vidēji augsta ražība, augļ­aizmetņi nav jāretina.

Āboli, ļoti skaisti, koši oranžsarkani, vidēji lieli vai lieli, smagi, ar blīvu mīkstumu. Tie ir vidēji sulīgi, saldskābi, dažreiz jūtams patīkams bumbieriem līdzīgs aromāts. Vējainās dienās gatavie augļi var viegli nobirt.

Kokiem ir augsta ziemcietība, samērā laba izturība pret kraupi un puvēm.

‘Laine’ (selekcijas numurs AMD 19-54-15, vecais nosaukums – Laima) ir agra rudens šķirne. Koki aug diezgan stāvi, veido augstu, šauri piramidālu vainagu – kaut kas starp parasto un kolonnveida ābeļu vainagu. Ražība augsta, bet ir tieksme ražot periodiski, tādēļ vēlams retināt augļaizmetņus.

Augļi ļoti izskatīgi – lieli, koši sarkani. Mīkstums balts, sulīgs, vidēji blīvs, ar saldskābu garšu un šķirnei ‘Lobo’ raksturīgo aromātu.

Kokiem ir augsta ziemcietība, tie ir samērā izturīgi pret kraupi, ar vidēji labu izturību pret augļu puvēm lietainās vasarās. Āboli neienākas visi reizē, bet pakāpeniski, novācami aptuveni divās nedēļās. Vēsā pagrabā iespējams saglabāt vēl apmēram divus mēnešus. No koka laikus nenovākti gatavākie augļi vējainā laikā viegli birst.

‘Joko’ (selekcijas numurs AMD 55-29-21, vecais nosaukums – Yoko, Yokko) atkarībā no novākšanas laika ir rudens – agra ziemas šķirne. Augļi novācami vairākos paņēmienos apmēram divu nedēļu laikā. Ja atļauj ienākties kokā, izlietojami tūlīt. Ja novāc tehniskajā gatavībā, tad vēsā pagrabā spēj saglabāties līdz februārim vai martam.

Koki ir vidēji liela auguma, veido diezgan kompaktu vainagu ar smalkiem zariem. Izceļas ar ļoti augstu ražību, labi ražo katru gadu. Ražas smaguma ietekmē zari var noliekties līdz pat zemei.

Augļi ļoti skaisti – dzelteni, ar oranžu sārtumu saules pusē, izlīdzināti pēc formas un lieluma. Raža nav jānormē, koks pats spēj labi nomest visu lieko. Mīkstums sulīgs, kraukšķīgs, vidēji stingrs ar patīkamu, diezgan neparastu garšu – saldskābs ar ananasu aromātu.

Koku ziemcietība ir vidēji augsta. Sliktās dārzu vietās ieteicamāk audzēt, iepotējot vainagā. Izturība pret kraupi – vidēji laba, pret augļu puvēm – laba. Vējainā laikā gatavie augļi var birt.

‘Sapnis’ (selekcijas numurs AMD 12-15-16, vecais nosaukums – Latstark) ir vēla rudens – agra ziemas šķirne. Augļi vācami septembra beigās, glabājami līdz februārim vai martam. Koki liela auguma ar resniem, spēcīgiem zariem. Vēlams audzēt uz augumu ierobežojošiem potcelmiem. Augstražīga šķirne, bet ar tieksmi uz periodiskumu. Augļaizmetņus vēlams retināt.

Āboli ir vidēji lieli un izskatīgi, gandrīz viscaur klāti ar tumši rozā svītrām un lāsojumu. Tiem ir vidēji sulīgs, kraukšķīgs, salds, ļoti garšīgs mīkstums. Miza ir pabieza, tāpēc birstot nesadauzās, ir piemēroti transportēšanai.

Šķirnei piemīt laba izturība pret augļu puvēm, vidēja izturība pret kraupi, kokiem laba ziemcietība.

‘Eksotika’ (selekcijas numurs AMD 20-40-14) – vēla rudens – agra ziemas šķirne. Augsta ražība, tāpēc vēlams retināt augļaizmetņus. Augļi vācami septembra beigās vai oktobra sākumā. Vēsā pagrabā glabājas līdz februārim vai martam.

Augļi vidēji lieli, bet izskatās ļoti skaisti un neparasti – koši, tumši sarkani, spīdīgi. Tiem ir sulīgs, kraukšķīgs, balts, vidēji stingrs mīkstums. Saulainās vasarās mīkstumā ir rozā plankumi un svītras. Garša ļoti laba, saldskāba ar salduma pārsvaru.

Kokiem ir laba ziemcietība, pietiekami augsta izturība pret augļu puvēm un kraupi.

‘Madona’ (selekcijas numurs AMD 19-14-23) ir agra ziemas – ziemas šķirne. Augļi vācami septembra beigās. Vākšanu nedrīkst nokavēt, jo, tuvojoties gatavībai, tie vējā viegli birst.

Koki aug vidēji spēcīgi, veido kompaktu vainagu ar samērā platiem zarošanās leņķiem. Vainags ir viegli veidojams.

Ražība augsta, labi ražo katru gadu. Augļi vidēji lieli, dzelteni ar košu, mālaini sarkanu sārtumu, kas aizņem lielāko daļu augļa virsmas. Mīkstums sulīgs, kraukšķīgs, vidēji stingrs. Garša ļoti patīkami saldskāba, sabalansēta.

Koki ir ar augstu ziemcietību, labu izturību pret kraupi un augļu puvēm.

‘Daina’ (selekcijas numurs AMD 19-5-6) – ziemas šķirne.

Augļi vācami septembra beigās vai oktobra sākumā, vēsā pagrabā glabājami līdz martam – aprīlim. Koki ir vidēja auguma ar samērā viegli veidojamu vainagu. Šķirnei ir tieksme ražot pārbagāti, tāpēc noteikti jānormē augļaizmetņi.

Augļiem ir reta, āboliem neparasta krāsa – koši purpursarkana ar baltu apsarmi līdzīgi kā plūmēm. Mīkstums sulīgs, balts, kraukšķīgs, vidēji blīvs. Garša teicama – saldskāba, ar salduma pārsvaru. Kokiem ir laba ziemcietība un izturība pret augļu puvēm, vidēja – pret kraupi.

‘Pure Ametist’ (selekcijas numurs AMD 31-10-5, vecais nosaukums – Ametists) ir ziemas šķirne. Augļus vāc oktobra sākumā, vēsā pagrabā glabā līdz aprīlim vai maijam. Vidēji spēcīga auguma koki ar viegli veidojamu vainagu. Tā kā ražība ir augsta, jānormē augļ­aizmetņu daudzums.

Augļi vidēji lieli vai lieli, divkrāsaini – ēnas pusē dzelteni un saules pusē – koši oranžsarkani, ļoti izskatīgi. Mīkstums sulīgs, stingrs, kraukšķīgs. Garša var būt izcila – salda, ar vāju skābumu un karameļu piegaršu, aromātu. Augļi ir garšīgi arī vēsās un lietainās vasarās.

Intensīva tipa šķirne, prasīga pēc kalcija. Šķīstošā kalcija preparātu smidzinājumi uz lapām ļoti būtiski uzlabo augļu krāsu un glabāšanās kvalitāti.

Koku ziemcietība un izturība pret kraupi ir laba, pret augļu puvēm – ļoti laba. Ja uzņemts par maz kalcija, cieš no rūgtās korķplankumainības.

‘Laila’ (selekcijas numurs AMD 20-19-21) ir ziemas šķirne, kuras augļi vācami oktobra sākumā. Tos var saglabāt līdz maijam, pat jūnijam.

Koki vidēji liela auguma, ar viegli veidojamu vainagu – spēcīgiem zariem, platiem atzarošanās leņķiem. Ražība vidēji augsta un vienmērīga katru gadu. Augļaizmetņi parasti nav jānormē.

Augļi vidēji lieli, viscaur ļoti tumši sarkani, ar baltu, vidēji sulīgu, stingru, kraukšķīgu mīkstumu. Āboli ir ļoti garšīgi – saldskābi (ar salduma pārsvaru), aromāts līdzīgs šķirnes ‘Spartan’ augļiem.

Ziemcietība ir augsta, izturība pret augļu puvēm – teicama, pret kraupi – vidēji laba.

 

 

Uzziņa

• Dažas no pērnruden un šogad reģistrētajām ābeļu šķirnēm pazīstamas no mūsu augļu izstādēm. Tur šie āboli bija eksponēti ar hibrīda selekcijas numuru vai šķirnes kandidāta nosaukumu.

• Pēc starptautiskajiem standartiem, šķirņu nosaukumiem ir ļoti stingras prasības. Piemēram, jaunajā vārdā vismaz diviem burtiem jāatšķiras no jebkura cita pasaulē reģistrēta nosaukuma, nedrīkst lietot latviešu alfabētam raksturīgos mīkstinājumus un garumzīmes u.tml.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+