Dabā
Zaļā dzīvošana

Labirints ar tautas nerātnajām dainām. Ciemos Brenguļu pagastā pie Jāņa un Intas Jākobsoniem 1


Brīvmākslinieks Jānis Jākobsons izveidojis 630 metrus garu labirintu, kurā ar latviešu tautas nerātnajām dainām iepazīstina 120 pikantas koka skulptūras.
Brīvmākslinieks Jānis Jākobsons izveidojis 630 metrus garu labirintu, kurā ar latviešu tautas nerātnajām dainām iepazīstina 120 pikantas koka skulptūras.
Foto – Gundega Skagale

Beverīnas novada Brenguļu pagastā Jānis un Inta Jākobsoni izveidojuši koka skulptūru un labirintu parku. Atpūtas parkā 2,5 ha platībā apskatāmas 370 no koka veidotas skulptūras un ceļš rodams piecos labirintos.

Papildus jau esošajām āra spēlēm “Beverīnas labirintos” līdz nākamā gada pavasarim tiks izveidota orientēšanās spēle, kas iepazīstinās apmeklētājus ar Latvijas augiem. Spēles uzdevums būs pēc fotogrāfijām atrast un iepazīt parkā augošos kokus un krūmus. Tā būs parka saimnieku dāvana Latvijai 100 gadu jubilejā. “No Rīgas brauc bērni, un ļoti daudzi nezina ne bērzus, ne ozolus. Viņi pat nezina, kas ir dūmi, kad iekurina ugunskuru. Spēles ietvaros bērni saņems darba lapu, tur būs kāda auga lapas, sēklas vai augļi, zīle, piemēram, un viņiem būs parkā jāatrod un jānosaka, kas tas par koku vai krūmu. Pie kokiem būs, es vēl īsti nezinu, cipars vai nosaukums. Vēl neesam izdomājuši,” teic parka saimniece Inta.

“Beverīnas labirinti” apmeklētājiem pieejami jau sešus gadus. Ideja izveidot lauku tūrisma objektu Jānim radusies, zāģējot malku un pievēršot uzmanību interesantajiem zīmējumiem, ko veido koka šķiedras.

“Man par to ir vislielākais prieks, ka te nāk visi – nesen divas kundzes te 90 gadu jubileju brauca svinēt. Ģimenes ir vairākumā, bet ir arī pensionāru autobusi no pansionātiem, par skolas bērniem nemaz nerunājot. Ārzemnieki, ja nav organizētā grupā, reti te iemaldās, taču bieži brauc latviešu meitenes ar saviem ārvalstu vīriem un ģimenēm, kuri nerunā latviešu valodā. Igauņi nesen atklājuši šo parku, bet lietuviešu gan mazāk,” stāsta amatnieks.

Viņš ir visu 370 koka skulptūru un 60 āra spēļu un atrakciju autors. Vienā parka stūrī paslēpusies 15 metrus gara ozolkoka dižslieka, caur kuru var ložņāt gan bērni, gan pieaugušie. Meža malā ir tā sauktais maņu strops – tur ir pudelītes, kuras var paošņāt, un vietiņas, ko pataustīt. Biezi saaugušā eglājā paslēpusies putnu taka, kur apskatāmi 16 Latvijas dobumperētāju putnu būrīši, kā arī īstas ligzdas. Egļu mežā paslēpies arī šausmu labirints – te no zemes lien ārā raganas, bet no celma milzīgas čūskas un zirnekļi. Meža vidū ir raganas māja. “Ir bērni, kam tur patiesi kļūst bail. Te var pārģērbties un palidot ar slotām,” stāsta Inta.

Pašiem mazākajiem domāts labirints upenēs, kas veidots latviskās noskaņās. Upeņu stādījumā izveidots 25 metru labirints ar uzdevumu, kurā bērni var iepazīties ar Poruka dzejoļa “Tracis” notikumiem – mazs zaķītis, mazs kaķītis… Labirinta noslēgumā bērnus sagaida brīvdabas koka silueta teātris.

Vislielāko interesi gan raisa nerātnais labirints, kas izveidots 630 m garā un 2 m augstā košumkrūmu dārzā. Tas ir viena virziena labirints, kurā ar latviešu tautas nerātnajām dainām iepazīstina 120 pikantas koka skulptūras.

Ir arī puķu labirints, ko Inta sauc par meditatīvo, jo, to izejot, piepildās iecerētais.

Latvijas simtgadei veltītās vides iniciatīvas “100 darbi Latvijai” ierosinātājs ir atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “ZAAO”.

LA.lv