Latvijā
Vēsture

Iepazīstinās ar atradumiem Valmieras pils izrakumos0

Foto: Valmieras dome

Trešdien, 1. augustā, arheologi iepazīstinās ar atradumiem Valmieras pils izrakumos, LA.lv uzzināja pilsētas domē.

Monētas, krāsns podiņi, svečturis, zābaku papēžu apkalumi, sprādze un saktas, naglas eņģes, sirpis, garšvielu trauciņš – šie ir tikai daži atradumi, ko, aizrokoties vairākus simtus tālā pagātnē, atraduši arheologi, veicot izpēti pils ZR korpusa aizgruvušajā pagrabtelpā. Ko vēl arheologi atraduši, vai viņiem izdevās aizkļūt līdz liecībām no 14. gadsimta, varēs uzzināt 1. augustā plkst.15 pie izrakuma vietas.

Pirmie arheoloģiskās izpētes darbi Valmieras pils teritorijā notikuši 1937. gadā. Darbi turpinājušies arī 1938. gadā. No 1988. līdz 1993. gadam šeit izpēti uzsāka Latvijas vēstures institūta arheoloģe Tatjana Berga, kura ir arī viena no darbu vadītājiem arī pašreizējiem izrakumiem. Valmieras pils ZR korpuss ir pēdējais, kas vēl bija palicis neizpētīts visā Valmieras pils teritorijā.

Pašreiz arheoloģiskās izpētes darbus vada Latvijas Universitātes Latvijas vēstures institūta pētnieks Dr.Hist. Rūdolfs Brūzis. Arheologs stāsta, ka izpētāmā teritorija ir 8×7 metrus liela un trīs – dziļa, bet izpētāmā kultūrslāņa apjoms ir 168 kubikmetri. “Pētījumi tiks veikti līdz pamatzemei, kā tas ir darīts arī iepriekš ar jau izpētītajiem pagrabiem. Ja pašlaik esam 17.gadsimta sākumā, tad plānojam tikt līdz pat 14.gadsimtam. Pašlaik sākas tipiskais viduslaiku pils slānis, kurā ir gan būvgruži, gan daudzi vērtīgi atradumi no pils interjera, tās arsenāla un dažādas par pils iemītnieku sadzīvi vēstošas senlietas.”

Saistītie raksti
LA.lv