LLMMF publicitātes foto

Tiešraide: Iepazīstina ar Laikmetīgās mākslas muzeja metu konkursa darbiem 0

Pirmdien, 6. jūnijā, Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātē publiskā pasākumā septiņi starptautisko arhitektu biroju un Latvijas arhitektu tandēmi prezentē žūrijai Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja (LLMM) metu konkursa darbus.

Reklāma
Reklāma

Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

LLMM tiek veidots kā valsts nozīmes un starpreģionāli funkcionējoša kultūras institūcija, kurā mājos nozīmīgs krājums par laikmetīgās mākslas un vizuālās kultūras aspektiem Baltijas jūras reģionā un īpaši Latvijā no 1960. gada līdz mūsdienām.

Muzeja ēka ar tai pieguļošo pilsētas dārzu plānota kā New Hanza City centrālais kvartāls, iezīmējot ieceri Skanstes apkaimei kļūt par Rīgas moderno centru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Muzeju paredzēts atklāt 2021. gadā. Ieceres īstenošanai ir izveidots Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeja fonds (LLMMF). To nodibināja ABLV Charitable Foundation un Borisa un Ināras Teterevu fonds, kopīgi muzeja būvniecībai atvēlot 30 miljonu eiro un parakstot nodomu protokolu ar Kultūras ministriju par sadarbību muzeja izveidē un darbībā pēc atklāšanas.

2015. gadā LLMMF uzticēja Eiropā respektētam konkursu rīkotājam Malcolm Reading Consultants organizēt topošā muzeja ēkas metu konkursu ar uzaicinātu dalībnieku sastāvu. Piedalīties pirmajā konkursa kārtā tika aicināti divdesmit pieci pazīstami arhitektu biroji.

Septiņi starptautiskas nozīmes arhitektu biroji turpināja nākamo sāncensības posmu. Konkursa nosacījumos tiem tika izvirzīts uzdevums metus izstrādāt radošā partnerībā ar Latvijas arhitektiem.

Konkursa rezultāts būs zināms līdz jūnija beigām. Visas septiņas arhitektu komandas saņems atlīdzību un viena no tām turpinās darbu pie turpmākās LLMM projekta izveides.

Īsas ziņas par konkursa dalībniekiem.

Adjaye Associates (Lielbritānija) par sadarbības partneri izvēlējies AB3D (Latvija). 2009. gadā izveidotā arhitektu biroja Adjaye Associates dibinātājs Deivids Adžejs ir projektējis muzejus un ēkas visā pasaulē, tostarp Smitsona Nacionālo Afroamerikāņu vēstures un kultūras muzeju Vašingtonā, Mariannas Gudmenas galeriju Londonā. Pērn Venēcijas mākslas biennāles rīkotāji viņam uzticēja īslaicīga muzeja ēkas vajadzībām pielāgot 16. gadsimta kuģu būvētavas apjomīgās noliktavas, kā arī izveidot īpašu performanču telpu.

LLMM metu konkursā Adjaye Associates Latvijas partneris ir arhitekta Jura Mitenberga dibinātais arhitektu birojs AB3D. Vairāki AB3D projekti saņēmuši augstus novērtējumus Latvijā un pasaulē – Rēzeknes Augstskolas Inženieru fakultātes studiju korpuss 2015. gadā ieguvis Latvijas Arhitektūras gada balvu un THE PLAN AWARD atzinību izglītības ēku kategorijā. Savukārt arhitektu biroja projektētais dzīvojamās mājas komplekss Čiekurkrasti ieguvis godalgotu vietu starptautiskā arhitektūras konkursā Architizer A+Awards.

Reklāma
Reklāma

Lahdelma & Mahlamäki Architects (Somija) sadarbojas ar firmu MADE arhitekti. Somijas arhitektu birojs Lahdelma & Mahlamäki Architects ir pazīstams pasaulē kā ilgtspējīgas arhitektūras projektu autors. Biroja projektētais Somijas dabas centrs Haltia pērn saņēma Eiropas Gada muzeja balvas īpašo atzinību par ilgtspējību. Lahdelma & Mahlamäki Architects radījis dizainu vairākiem muzejiem un mākslas centriem, starp tiem Polijas Ebreju vēstures muzejs Varšavā, kurš ieguvis pirmo Somijas balvu arhitektūrā, Polijas Arhitektu asociācija to atzinusi par 2013. gada labāko ēku, bet pērn projekts tika nominēts Eiropas Savienības balvai laikmetīgajā arhitektūrā – Mīsa van der Roes balvu (Mies van der Rohe Award). Miķeļa Putrāma un Lindas Krūmiņas 2007. gadā izveidotais arhitektu birojs MADE arhitekti. Arhitektu birojs guvis atzinību metu konkursos Latvijā, Igaunijā, Somijā, Zviedrijā un Slovēnijā. MADE arhitekti projekts tika izraudzīts par labāko metu konkursā par Latvijas paviljonu izstādē Expo Milano 2015, bet Saldus Mūzikas un mākslas skolas projekts 2012. gadā ieguvis Latvijas Arhitektu savienības gada balvu.

Arhitektu biroja Caruso St John Architects (Lielbritānija) dibinātājiem Adamam Karuso un Pīteram Sentdžonam ir 25 gadu kopīga darba pieredze, tostarp arī mākslas telpu projektēšanā, tostarp Demiena Hirsta personīgajai mākslas kolekcijai domātā Newport Street Gallery Londonā. Kopš 2007. gada Caruso St John Architects strādā pie Tate Britain muzeju ēkas rekonstrukcijas. Caruso St John Architects Latvijas partneris ir Arhitektu birojs Jaunromāns un Ābele, kura projekti novērtēti Latvijā un starptautiskos konkursos – Dzintaru koncertzāles pārbūves projekts šogad saņēma Latvijas Arhitektūras gada balvu, Latvijas būvniecības gada balvu rekonstrukcijas nominācijā, otro vietu Latvijas Būvniecības gada balvas restaurācijas nominācijā un trešo vietu skatē Gada labākā būve Latvijā nominācijā Pārbūve. Arhitektu biroja projektētā Skārņu ielas ēka ieguvusi Latvijas Arhitektūras gada balvu 2015 un prēmiju Sestajā Minskas starptautiskajā biennālē jaunajiem arhitektiem.

Henning Larsen Architects (Dānija) sadarbojas ar MARK arhitekti (Latvija). Henning Larsen Architects Dānijā projektējuši arheoloģijas un etnogrāfijas muzeju Moesgaard un mākslas muzeju Ny Carlsberg Glytotek, Zviedrijā tapis Ūmeo Universitātes mākslas muzejs, bet Īslandē – Harpa koncerthalle un konferenču centrs. Arhitektu birojs vairākkārt saņēmis Eiropas arhitektūras balvu Civic Trust Award un 2013. gadā par koncertzāles projektu Īslandē ieguvis Mīsa van der Roes balvu. Henning Larsen Architects Latvijas partneris muzeja metu konkursā ir 2006. gadā dibinātais projektēšanas birojs MARK arhitekti, kuru ēkas projekts Piedrujas ielā, Rīgā, pērn ieguvis atzinību konkursā Gada balva Rīgas arhitektūrā. Sadarbībā ar Sudraba Arhitektūra un dizaina biroju H2E izstrādātais Rīgas pils Kastelas (Konventa) restaurācijas un rekonstrukcijas projekts 2014. gadā ieguvis augstāko novērtējumu.

Neutelings Riedijk Architects (Nīderlande) ir pieredze sarežģītu publisku ēku projektēšanā, viņu portfolio ir MAS muzejs Antverpenē, Skaņas un attēla institūts Hilversumā, muzejs un bibliotēka Eemhuis Amersfortā, STUK mākslas centrs Beļģijā un citi. Arhitektu biroja projekti vairākkārt nominēti Mīsa van der Roes balvai.

Neutelings Riedijk Architects Latvijas partneris ir arhitektu birojs Brigita Bula arhitekte. Arhitekte strādā rūpīgi un nelielā mērogā, veidojot dzīvojamo vidi, biroju, veikalu un kafejnīcu interjerus, kā arī izstāžu dizainu. Brigitas Bulas projektētā brīvdienu māja Lapiņas Kaltenē 2012. gadā saņēmusi Latvijas Arhitektūras gada balvu.

Sauerbruch Hutton (Vācija) darbu raksturo ilgtspējīga urbānā arhitektūra. Uzņēmuma portfolio ir Brandhorstu laikmetīgās mākslas muzejs Minhenē, Kultūras centrs un 20. gadsimta muzejs M9 Venēcijā, Emanuela baznīca Ķelnē un citi nozīmīgi projekti. 2015. gadā ieguva Vācijas Arhitektūras balvu, starptautiskās būvniecības izstādes IBA izcilības balva piešķirta viņu Pilsētvides attīstības un vides ministrijas ēkas projektam Hamburgā.

Sauerbruch Hutton Latvijas partneris ir Arhitekts Ingurds Lazdiņš. Arhitektu biroja portfolio ir vairāki projekti Rīgā, citastarp biroju komplekss “Ostas skati”, kas 2007. gadā ieguvis Latvijas Arhitektu savienības balvu kā Labākā publiskā ēka. Gadu vēlāk biroju komplekss novērtēts kā labākā jaunbūve Rīgā.

wHY (ASV), OUTOFBOX Architecture & ALPS (Latvija). Losandželosā un Ņujorkā bāzētajai starpdisciplinārajai dizaina studijai wHY ir plaša pieredze, izstrādājot kultūras un izglītības iestāžu ēku plānojumu. Biroja projektētais Grand Rapids mākslas muzejs Mičiganā bija pirmā jaunbūvētā muzeja ēka, kas saņēmusi “zaļā dizaina” sertifikāta LEED zelta kategorijas reitingu. Birojs projektējis arī Kentuki mākslas muzeju Speed Art Museum un Pomonas Koledžas mākslas fakultātes ēku Kalifornijā. Par izcilu starptautiskajā muzejnieku vidē tiek uzskatīts wHY izstrādātais ekspozīcijas zāļu dizaina risinājums Hārvardas mākslas muzejiem.

wHY Latvijas partneri laikmetīgās mākslas muzeja metu konkursā ir arhitektu birojs OUTOFBOX Architecture un ALPS. Arhitektu biroja OUTOFBOX Architecture projekts Riga Multimodal Terminal ir daļa no Baltijas paviljona izstādes Venēcijas Arhitektūras biennālē, savukārt divi no ainavu projektēšanas darbnīcas ALPS projektiem šogad nominēti Latvijas Arhitektūras gada balvai nominācijā Vides objekti – Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra ieejas mezgla apstādījumu rekonstrukcija un Rūjienas kultūras nama teritorijas labiekārtojuma rekonstrukcija.