Publicitātes foto

Senā dzīvesveida skola Bauskā iepazīstinās ar renesanses mūziku 0

Bauskā šogad 16.-17.jūlijā iecerēts organizēt Kurzemes-Zemgales hercogu Ketleru laika mūzikas un mākslas festivālu “Vivat Curlandia!”. Lai klausītājus sagatavotu festivālam, Bauskas pils muzejs piedāvā lekciju ciklu par viduslaiku, renesanses un baroka mūziku. Šo sestdien, 12. martā plkst. 15 Bauskas pils muzejā Senā dzīvesveida skolas ietvaros notiks jau otrā lekcija – “Renesanses mūzika”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Vārds renesanse tulkojumā no itāliešu valodas nozīmē atdzimšana. Šis jēdziens radies 16. gadsimtā, lai apzīmētu tā laika kultūras uzplaukumu, ko laikabiedri raksturoja kā antīkās kultūras atdzimšanu. Mūzikas galvenajiem žanriem – mesai, motetei un daudzbalsīgajai dziesmai – pievienojas jauns žanrs: madrigāls. Tie visi ir daudzbalsīgas vokālās mūzikas žanri, kur noteicošie ir polifonās rakstības paņēmieni. Tādēļ renesansi dēvē par vokālās polifonijas ziedu laikiem.

Visā renesanses laikmetā galvenā loma ir vokālajai mūzikai, taču pārsteidz renesanses mākslinieku gleznās tēloto mūzikas instrumentu daudzveidība. Tos izmanto visur – galmos, augstmaņu namos, izglītoto ļaužu akadēmijās, pilsētnieku sadzīvē, amatnieku un zemnieku svētkos. Daudzveidīga ir pūšaminstrumentu saime – šalmejas, raketes, blokflautas, krumhorni, sevišķi iecienīta ap 1500. gadu ir lauta. Tai pirmajai radīts savs repertuārs – deju mūzika un dziesmu pārlikumi. Renesanses laikā vokāli instrumentālo ansambļu sastāvs veidojas brīvi. Kādi instrumenti spēlētājiem ir “pie rokas”, tādi arī tiek iesaistīti muzicēšanā, dublējot vai aizstājot vokālās balsis, veidojot priekšspēles un pēcspēles. Lielākoties tā ir mūzika “per centare o suonare” (dziedāšanai vai spēlēšanai), kā nereti bija rakstīts renesanses laika izdevumu titullapās. Renesanses laikā dejas kļūst par galma svinību un augstmaņu svētku neatņemamu sastāvdaļu. Atšķirībā no vokālajā daudzveidībā valdošās polifonās rakstības, deju mūzikā parasti skan melodija ar pavadījumu, ko izceļ bungu ritms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Senā dzīvesveida skolas apmeklētāji uzzinās par renesanses perioda mūzikas attīstības dinamiku un žanru daudzveidību, ieklausoties mūzikas paraugu ierakstos. Lekciju lasīs Dr. art., RPIVA mūzikas vēstures profesors un Mūzikas akadēmijas docētājs Boriss Avramecs.