×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
5. augusts, 2014
Drukāt

Iepazīstināt bērnus ar mākslu – “totāla laika izšķiešana”, uzskata britu mākslinieks

Foto: FotoliaFoto: Fotolia

Ilustratīvs foto

Britu mākslinieks Džeiks Čepmens (1966) laikrakstam “Independent” paziņojis, ka vest bērnus uz mākslas galerijām ir “totāla laika izšķiešana” un vecāki ir augstprātīgi, iedomājoties, ka bērns varētu saprast tādus māksliniekus kā Marks Rotko vai Džeksons Polloks, jo “bērni vēl nav cilvēki”.

Džeiks Čepmens un viņa brālis Dinoss (1962), kas veido kopīgus projektus mākslā kā brāļi Čepmeni, pazīstami ar savu darbu seksuāli izaicinošo raksturu, tomēr ne jau iespējamais bērnu nevainības aizskārums satrauc mākslinieku, bet gan atsevišķu mākslinieku stila vienkāršības pielīdzinājums bērnu zīmējumiem.

Tā Čepmens asi noraidījis Matisa darbu dēvēšanu par bērnišķīgiem, sakot: “Tajā nav pilnīgi nekādas saistības… Ikviens, kurš var tā sacīt, nav vairāk par ciema muļķīti.”

Tomēr citi mākslas pasaules pārstāvji Čepmenam nepiekrīt. “Ja spēj staigāt un redzēt, tu vari ko iegūt no mākslas,” norādījis Mākslas fonda vadītājs Stīvens Djūčers.

Tērnera balvas laureāts Entonijs Gormlijs Čepmenu nodēvējis par “provokatoru”. “Es domāju, mākslu nav jāsaprot, tā ir jāpiedzīvo. Izjūtas nāk pirms izpratnes,” viņš sacīja laikrakstam “The Times”.

Londonas Nacionālas galerijas sabiedrisko attiecību speciālists izteicies, ka bērni no muzeju un galeriju apmeklējuma iegūst daudz: “Tas paplašina viņu redzesloku un var veicināt vēlmi izzināt, kā arī interesi par pasauli.”

Līdzīgi uzskata ilggadīga Latvijas Nacionālā mākslas muzeja muzejpedagoģisko nodarbību “Es un māksla” vadītāja māksliniece Baiba Sprance, uzsverot vecāku un pedagogu atbildību. “Nevar teikt, ka bērni neko neiegūst galerijās un muzejos, un nevar arī viennozīmīgi apgalvot, ka iegūst. Tas lielā mērā atkarīgs no tā, kā bērnam to pasniedz,” viņa sacīja portālam LA.lv.

“Ir daudz bērnu, kuri, piemēram, atrazdamies dabā, neko nemana sev apkārt, jo spēlējas ar mobilo tālruni. Tieši tas pats attiecas uz muzeju vai galeriju, – galvenais ir piesaistīt bērna uzmanību un noturēt to. Un gleznošana muzejā ir viens no veidiem, kā piesaistīt bērna uzmanību,” māksliniece sacīja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+