×
Mobilā versija
Brīdinājums +29°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
20. marts, 2018
Drukāt

Anda Līce: Mēs nedrīkstam kalpot tikai saviem instinktiem (9)

Lice_VI

Anda Līce

Institūcijas sabiedrībai nelabprāt rāda savas darbības pilnu bildi, aizbildinādamās, ka tā esot iekšējā lieta, to neparedzot noteikumi, cilvēki no malas to varot pārprast, jo attiecīgajos jautājumos neesot zinoši, savā labā to varot izmantot konkurenti un kādi naidīgi spēki. Atrunas atrodas vienmēr. Tomēr tas visbiežāk ir amatpersonu savtīgums vai nespēja veikt savus pienākumus. Lai amatā noturētos, sākas norobežošanās no spējīgākajiem, pakļāvīgo pietuvināšana. Tāda abpusēja atkarība šauram lokam ir izdevīga, bet institūcijai graujoša, jo notiek atkāpšanās no sākotnējiem principiem, lavierēšana, kad saka vienu, bet dara pavisam ko citu. Tas rada neuzticību, aizdomas un baumas, citiem vārdiem, neveselīgu klimatu un kļūst par neapmierinātības cēloni.

Arī garīgajās institūcijās notiek kaut kas līdzīgs. Kādu laiku var izlīdzēties ar pareizām formulām, atsaukties uz tradīcijām un visaugstākajām autoritātēm, kādas kristīgajā pasaulē neapšaubāmi ir Bībele, apustuļi un pats Kristus, tomēr viss aizvien vairāk apaug ar liekulību un demagoģiju, līdz kādā brīdī iet pušu. Latvijas gadījumā par detonatoru kļuva mācītāja Jura Rubeņa amata pilnvaru nolikšana. Diemžēl arī pēc tam LELB neparādīja sabiedrībai pilnu bildi un problēmu sakni. Skanēja atrunāšanās, ka tā esot baznīcas iekšējā lieta, baznīca no valsts esot šķirta, amata pilnvaru nolikšana (īstenībā skandalozs notikums) esot mācītāja brīva izvēle. Ne vārda par šāda soļa īstajiem iemesliem un notikumu fonu.

Baznīcas pilnīgs nošķīrums no valsts nemaz nav iespējams, jo draudžu locekļi ir reizē arī sabiedrības locekļi un strādā valsts labā, kristīgās vērtības ir ierakstītas Latvijas Satversmē. Tāpēc gar baznīcu mums visiem ir daļa un arī tiesības paust savu viedokli, nedzīvojam taču vairs laikos, kad, tiklīdz baznīcā (un ne tikai tur) mēģināja ienākt kaut kas jauns, baznīca reaģēja, brīvdomātājus nolādot un cepinot.

Kādas izjūtas mani pārņēma pēc 12. martā Torņakalna draudzes namā rīkotās atklātās diskusijas, kas ļāva ieraudzīt pilno bildi? Izbrīns mijās ar kaunu un nožēlu, tomēr piedzīvoju to atvieglojuma sajūtu, kāda mēdz būt, kad augonis beidzot ir pārgriezts. Paldies mācītājam Rubenim un viņa kolēģiem!

Valstī neizdodas izskaust slepenību tāpēc, ka par daudzām institūcijām trūkst pilnas bildes. Tās slēpšana nav tikai padomju mantojums, tā ir cilvēka dabā, to diktē tāda vajadzīga lieta kā pašsaglabāšanās instinkts. Tomēr, ja gribam kļūt par garīgi un intelektuāli nobriedušu sabiedrību, mēs nedrīkstam kalpot tikai saviem instinktiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Par ko sacīts paldies bankrotējušam mācītājam Rubenim? Es šo nesapratu.

 2. Tiesības reaģēt uz katru notikumu ir tikai normāla prakse, tāpēc atļaušos izteikt arī savas domas. 21. gs. Svētie Raksti nav gluži tas, ko sludina daži mācītāji šobrīd presē, radio, TV un publiskajās sejas grāmatās. Ja paseko un pavēro notiekošo, ļoti labi var ieraudzīt, ka mācītāji ieguvuši labu izglītību ( tas nav noslēpums, ka teologs ir labs cilvēku pazinējs, Rakstu pārzinātājs un šos divus momentus spēj izmantot gan labiem, gan ne tik labiem nodomiem), ja vien pacenšas mīļi uzrunāt sabiedrību par “draugiem”, žestikulēt, ieturēt pauzes… un prot uzrakstīt labus sprediķus, kur vajag. Protams, izmantot savas zināšanas jaunākajās tehnoloģijās ir daudz ienesīgāks amats, kā, teiksim, būt kalpošanā. Dažiem mācītājiem šķiet, ka cilvēki neredz šīs manipulācijas. Ļoti labi redz, ka veikli paslēpta izdevīguma kārts, vēlme likt pārkāpt Baušļus… Tā ir smaga atklāsme par šiem mācītājiem. Lūk, modernā pasaule jau reiz ir situsi krustā sevi, noliedzot Dieva kārtību, ar kā rokām…Tad nu tomēr varētu vienoties ar savu sirdsapziņu un pasacīt beidzot paši – godīgi, bez manipulācijas ar ļaužu prātiem, ko no labas izglītības var “iztaisīt”? Labu biznesu. Lai tā būtu, tikai tos Baušļus atstājiet mierā. Tāpēc nav vajadzīga ne jauna Bībele, ne jauni evaņģēliju sarakstītāji. Tam, ko piedāvā, jau ir atrasts apzīmējums – neirolingvistiskā programmēšana (NLP). Pēc manām domām ir tā, ka ikviens cilvēks, jo vairāk mācītājs, atbild Dieva priekšā, kam kalpot, pieņemot, ka draudzes cilvēki ir ļoti atšķirīgi un katrs gaida atbildi sev. Baznīca nav politiskā skatuve. Labā ziņa visā ir tikai tā, ka cilvēki palūkojas uz dievnamu pusi un atrod tajā Dievu, neatkarīgi, vai iestāsta, ka esam traumēti kara, varmācības vai citu likstu pārņemti. Neviens mācītājs nedrīkst iespaidot, vienīgi kalpot draudzei, lai netaptu elks, tā es saprotu amatu, ko apgūst. Varbūt tāpēc, ka mācītājiem, kuri skaļi tagad runā visādas blēņas, ir neērti tā godīgi paust, ar ko viņi nodarbojas, ne intervijās, ne sejas grāmatās, nemin ne gavēņa laika klusumu un mieru sirdī, ne to, ka ir Svēto Rakstu kalpotāji. Zinātne ir laba tad, ja tā ved uz humānu sabiedrību, Dieva pasaule vienmēr ir dziļāka un pilnīgāka. Tā nav jāskaidro teorētiski, tā nav nekādi iekšējā ES meklējumi, bet nekad neatklājamas, nenoskārstas bagātības. Viss pārējais ir zelta naudiņas. Kristīgs cilvēks to saprot. Jo vairāk saprot paši mācītāji ar gudrām galvām. Labs vai slikts, to zina katrs pats. Svētie Raksti jau nav domraksts. Skolā būtu jāskaidro ticības jēga, dievnamā jāiet labākam būt.

 3. nevajag pārcensties Atbildēt

  Publiska netīrās veļas mazgāšana nu gan nav nekāds intelektuālais pasākums. Katrs ticīgais cilvēks pats to zinās vislabāk, kam un kādēļ viņš tic un nekādi “pārapgaismotie labvēļi” viņam nav vajadzīgi, īpaši jau no
  ārzemēm. Mēs esam par savu baznīcu ar arhibīskapu Vanagu, kam nepatīk, tā ir viņu problēma.

 4. Pravietisnejaukais Atbildēt

  Bērniņi, lasiet Svētos Rakstus paši! Lai Dievs jūs svētī un pasargā!

 5. Naivis Kvadrātā Atbildēt

  Mjāā, patiesi nesaprotami, par ko A.Līce izsaka pateicību Torņķalna draudzes “modernajiem”ganiem?!!

  Jau tā visa šī melnsvārču varza, pilnībā, bez mazākās atdeves parazitējoša uz tautas rēkina un to gadsimtiem muļķojoša ir savā būtībā naudas izspiedēju un visām varām izdevīgs tautas gara apspiedēju nicināms instruments. Un visas viņu zirnekļu cīņas burkā to tikai pastiprina, kad alkatīgākie un slavas kārākie zili rozā neoliberāļi sutānās kašķējas ar ortodoksālajiem melnsvārčiem par ietekmi un vietu “zem saules”! Visi viņi ir dziļi pretīgi liekuļi un gara tumsas nesēji cilvēku galvās. P R E T Ī G I!

 6. viss šajā rakstā ir sajaukts Atbildēt

  šeit runa nav par teoloģiju, bet gan par ideoloģiju. Tiešām, beidziet muldēt anda līce

 7. Tieši tā, paldies! Visa nesaprašanās tieši tur slēpjas, ka ir milzīgas bailes no atklātības, milzīgas bailes no gudrākiem un spējīgākiem (kādi neapšaubāmi ir Lutera draudzes mācītāji) un milzīgas bailes atzīt savas kļūdas un uzdrošināties par tām runāt!! Ir briesmīgi, ja LELB vadībai jādzīvo tikai bailēs, tumsā un skaudībā! Aicinājums uz diskusiju 12. martā bija adresēts VISIEM kristiešiem. Žēl, ka neviens no LELB vadības sevi pie tiem nepieskaita (izņemot divus tkko ordinētus mācītājus no teoloģijas komisijas).

 8. tas ir ārprāts, kad komuniste spriedelē par reliģiju! Atbildēt

  tas ir ārprāts, kad komuniste spreidelē par reliģiju! ‘Latvijas Avīze’, vai jūs visiem, kas vien grib ļaujat publicēties jūsu plāsaziņā? Kāoēc tiek dots vārds šai komunistei Andai Līcei? Ar ko viņas spriedelējumi atšķiras no jeburas tirgus sievas spriedelējumiem? Ar ko viņa ir pārāka, lai viņas viedokli publicētu? Vai tas ir zinātnisks, izzimošs? Nē! Tā ir muldēšana par neko. .. Ko gan pārliecināta komuniste var pateikt par reliģiju? Neko! Tikai vidusmēra neizglītota cilvēka emocionālas muļķības. Bet varbūt šī Anda Līce ir kādam priekšniekam radiniece? … Latvijas Avīze, izveidojiet sleju vai sadaļu, kur būtu zinātnieku, zinošu cilvēku skaidrojoši raksti. Piemēram, par ideoloģijām, par reliģijām u.t.t. ! Latvijas Avīze, pietiek sludināt emocinālas muļķības, kuras nespēj neko izglītojošu pateikt par reliģijām, par filosofiju, par ideoloģijām – tās salīdzinot un izvērtējot.

  • Tieši Jūsu komentāra stils demonstrē “vidusmēra neizglītota cilvēka emocionālas muļķības”. Paštaisnums un agresija ir tipiskas neizglīota pūļa cilvēka pazīme

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+