×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2016
Drukāt

Ierēdņi pievīluši ministri (13)

Foto: LETAFoto: LETA

Kultūras ministre Dace Melbārde

Ministru kabinets kārtējo reizi pagarinājis termiņu, kura laikā Kultūras ministrijai (KM) jāgatavo priekšlikumi cīņai pret naida runu, aicinājumiem uz vardarbību vai valsts varas gāšanu publiskajā telpā, tostarp interneta sociālajos tīklos.

Par šo problēmu valdība sāka runāt 2014. gadā, gatavojoties Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē. Toreizējās tieslietu ministres Baibas Brokas vadībā tika sagatavots informatīvais ziņojums “Par tiesisko regulējumu attiecībā uz atbildību par nacionālā vai etniskā naida izraisīšanu, aicinājumu likvidēt valstisko neatkarību vai graut teritoriālo vienotību un valsts simbolu zaimošanu”. Izskatot šo dokumentu, Ministru kabinets 2014. gada 17. jūnijā uzdeva KM kopā ar citām ministrijām veikt normatīvo aktu un prakses analīzi, izstrādājot priekšlikumus, lai novērstu naidīgas informācijas izplatīšanu. Analīzes veikšanai un priekšlikumu sagatavošanai tika atvēlēts vesels gads. Nu jau būs pagājuši divi gadi, bet KM joprojām savus priekšlikumus nav sagatavojusi. Vakar valdība šī darba veikšanai atvēlēja laiku vēl līdz septembrim.

“Situācija ar naida runu izrādījās sarežģītāka, nekā sākotnēji šķita. To vēl vairāk saasināja Ukrainas notikumi un “Islāma valsts” aktivizēšanās. Iesākumā domājām, ka pietiks ar dažu normatīvo aktu grozījumiem, bet tagad saprotam, ka šajā jomā nepieciešamas sistēmiskas pārmaiņas,” skaidroja KM valsts sekretāra vietnieks starptautisko lietu, integrācijas un mediju jautājumos Uldis Lielpēters. Viņš arī sūkstījās, ka KM trūkst kapacitātes tik būtisku jautājumu risināšanai.

Ierēdņa skaidrojumi gan neizklausās īpaši pārliecinoši, un noprotams, ka arī kultūras ministre Dace Melbārde (NA) ar tiem nav īsti mierā. “Es neesmu sajūsmā par to, ka jālūdz termiņa pagarināšana. Tādēļ ministrijā man būs nopietna saruna ar Lielpētera kungu. Vienlaikus gan jāsaka, ka mēs esam īstenojoši ļoti konkrētus pasākumus informatīvās drošības virzienā. Piemēram, ir stiprināta NEPLP monitoringa kapacitāte. Redzam jau arī rezultātus. Taču, kas attiecas uz normatīvās bāzes sakārtošanu, es patiešām vēlētos, lai šis jautājums risinātos ātrāk,” vakar pirms valdības sēdes man teica ministre.

Par mediju politiku parlamentā atbild Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija. Tās priekšsēdētāja Inese Laizāne (NA) uzsvēra, ka jau pašreizējais normatīvais regulējums ļauj aizsargāt Latvijas informatīvo telpu no naidīgas informācijas. Kā piemēru deputāte atgādināja neseno “Rossija RTR” izplatīšanas ierobežošanu. Viņa arī solīja, ka komisija rūpīgi sekos līdzi, kontrolēs un palīdzēs, lai līdz septembrim KM pabeigtu doto uzdevumu. “Ilgus gadus vispār nebija nevienas administratīvās jumta iestādes, kas ar šiem jautājumiem strādātu. Tādēļ kultūras ministre, uzņemoties atbildību par mediju jautājumiem bez solītā papildu finansējuma, ir rīkojusies cienījami. Jaunizveidotā Mediju politikas nodaļa pirmā gada laikā ir paveikusi daudz,” atzinīgi vērtēja Laizāne.

Neoficiāli avoti izpildvarā gan zina stāstīt, ka mediju politikas un informatīvās drošības jautājumi Kultūras ministrijai savulaik tika uzspiesti bezmaz vai ar varu. Savukārt pašreizējā ministre Melbārde esot izteikts kultūras cilvēks, kuras galvenās prioritātes un rūpes ministres amatā saistītas ar kultūras attīstību un Latvijas simtgades organizēšanu, bet mediju politiku viņa atstāj ierēdņu ziņā. Šoreiz šī uzticība nav attaisnojusies. Ierēdņu neizdarības dēļ iniciatīvu pārņēma drošības dienesti, sagatavojot priekšlikumus Krimināllikumā, kas izraisīja asas diskusijas. Ja pirms šiem grozījumiem būtu sagatavota analīze un priekšlikumi, tad pretestība sabiedrībā un parlamentā pret likumprojektu, visticamāk, būtu bijusi mazāka.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. nu nau diezko simpatiska ,bet gudra gan ta ministre…kad vinja runa klausos ar interesi…

 2. Hmm...>Nemākulība? Atbildēt

  Ministriju cenšas vadīt Belēvičs.

 3. Par daudz mums to ministriju! Latvijai jāseko Vācijas,Nīderlandes,Ungārijas,Japānas,Urugvajas,Paragvajas,Samoa,Bahamu un Zimbabves piemēram-Kultūras ministriju jāapvieno ar Izglītības un zinātnes ministriju.Būs vilks pāēdis un kaza dzīva!

 4. Par daudz saražoti!

 5. Savulaik ēlerte iegrūda KM šo tēmu! Bet protams, ka šis nav KM lauciņš!

 6. Melbārde - atkāpies un dod ceļu gudrākam cilvēkam! Atbildēt

  Ja ministri interesē tikai un vienīgi 100gades svinības (šai “kultūras” sievietei ir ļoti šaura specializācija – izskatās, ka bez 100gades un Dziesmu svētkiem viņai nekas cits kultūras laukā neeksistē), bet viņu neinteresē drošība, mediju telpas politika un tāpēc motivācijas, kā arī zināšanu trūkuma dēļ ministre šīs lietas (drošība, mediju politika) ignorē, tad šādai ministrei ir jāatkāpjas.
  Iedomājieties Vides un reģionālās attīstības ministriju. Ministrs pateiktu, ka viņu interesē tikai zaļās lietas, bet reģionālā attīstība viņam riebjas, neinteresē, rada galvassāpes, kā arī ministrs atklāti pateiktu, ka reģionālajā attīstībā neko nesajēdz un tieši tāpēc ministrs nolēmis, ka pats ar reģionālo attīstību nenodarbosies, bet šo darbību uzticēs ierēdņiem. Tad jau ierēdņi var vadīt ministriju un ministrs ir lieks amats!

  • Ja tevi ieliktu katalažkā, tad nekādus likumus vairāk nebūtu jāgroza…
   Muld te čekists !

   • Lai dzīvo 15.maijs un NA! Atbildēt

    Tieši tā – tikai čekisti kritizē NA, ministri Melbārdi, Dzintaru, Parādnieku un dižvadoni, nācijas līderi, pasaulē gudrāko latvieti Kārli Ulmani.
    Tikai čekisti smejas par Gerhardu, kurš apreiba un dabūja promiles no iesnu pilieniem.
    Tikai čekisti apsmej godīgo Parādnieku, kurš neslēpj savas 2 sievas.
    Ja kāds saka ko sliktu par NA un nācijas līderiem (Melbārdi, Gerhardu, Dzintaru, Parādnieku), tad viņš automātiski ir čekists un Putinam simpatizējošs cilvēks.

 7. Hm..man gan liekas nedaudz dīvaini, ka ar valsts iekārtai bīstamu runu atpazīšanu/apkarošanu jānodarbojas Kultūras ministrijai. Mēs runājam par valsts drošību, tad par to ir jādomā drošības struktūrām. KM var atbildēt par kultūras jautājumiem. Atkal uzticam svarīgu jautājumu kūrēšanu ne gluži tai iestādei un brīnīsimies ka kaut kas nestrādā?

  • Runas nevis jāapkaro,bet jāklausās, lai justu noskaņojumu.
   Te izvēlēta strausa politika.
   Nav brīnums, ka atklāj tikai pēc notikušā…

 8. Sprungułu mešana? Sabotāža? Kurš vada ministriju? Ministre vai birokrāti? Neatbildēti jautājumi. Vai nav laiks atsvabināties no nemākulīgiem birokrātiem?

  • Protams ka ierēdņi vada ministrijas, jo mēs te darbojamies no Padomijas laikiem, bet ministri nāk un aiziet. No ES regulas, ka ierēdnis var ieņemt savu vietu 2 -3 maksimums 5. gadus mūs nesatrauc, jo mēs esam neaizvietojami speciālisti, bet ministri ir tikai politiķi.

  • Kaut kā aizdomīgi entuziastisks !
   Jau jūti asiņu smaku, vampīr ?

Draugiem Facebook Twitter Google+