×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
20. decembris, 2013
Drukāt

“Ierēdniecība ir valsts mugurkauls”. Bet vai vesels? Saruna ar Valsts kancelejas direktori Dreimani (26)

Foto - Timurs SubhnakulovsFoto - Timurs Subhnakulovs

Ar Valsts kancelejas (VK) direktori Elitu Dreimani valdības maiņas dienās sarunājās “Latvijas Avīzes” žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Ģirts Zvirbulis.

V. Krustiņš: – Ko Valsts kancelejai nozīmē Ministru prezidenta nomaiņa? Tikai jāgatavo jaunas plāksnītes pie durvīm, vai arī pašu kanceleju skars personāla izmaiņas? Varbūt pie reizes nomaina arī kancelejas direktoru?


– Juridiski valsts civildienests ir apolitisks un likumīgai valdībai lojāls. Tādēļ netiek paredzēts, ka valdības maiņas laikā tiktu mainīts Valsts kancelejas direktors vai citi civildienesta ierēdņi. Tas arī ir būtiski, lai Valsts kanceleja varētu nodrošināt visu iesākto darbu un reformu pēctecību. Politiķi mainās, bet te cilvēki, kas viņu pieņemtās reformas praktiski īsteno un piemēro, paliek un turpina strādāt. Viņi zina, kā šis darbs darīts iepriekšējās valdības laikā, un gatavi to turpināt arī pie jaunās valdības.

– Jūs droši vien zināt, ka starpkaru periodā Latvijā Valsts kancelejas direktors bija nostādīts augstā postenī. Viņš arī bija ministrs, valdības loceklis. Kādēļ šī tradīcija nav turpināta?


– Arī mūsdienās pasaules valstīs ir dažāda prakse. Igaunijā tā ir politiska persona, Latvijā tas ir civildienesta ierēdnis – tātad pēc definīcijas apolitisks un nav nevienas partijas biedrs. Taču pēdējā laikā esam sajutuši, ka mums trūkst politiskā atbalsta tām reformām, ko esam iecerējuši valsts pārvaldes jomā īstenot. Arī pati valsts pārvaldes joma ir sadrumstalota. Valsts kanceleja atbild par cilvēkresursiem, savukārt ierēdņu atalgojuma politika ir Finanšu ministrijas kompetencē, par politikas plānošanu atbild Pārresoru koordinācijas centrs. Manuprāt, būtu nepieciešama tāda vienota institūcija, kuras rokās atrastos visas šīs lietas un kurai būtu arī politisks atbalsts. Tas, protams, nenozīmē, ka jāveido jauna iestāde – šīs funkcijas varētu apkopot kādā no esošajām. Tādēļ es pat atbalstītu, ja šo iestādi vadītu kāds politiķis, kurš par visām šīm lietām turētu rūpi un saziņā ar pārējiem ministriem risinātu civildienesta problēmas.

Nesen pārrunājām šīs lietas ar Egilu Levitu, un viņš piekrita, ka nesakārtots civildienests ir lielākā valsts problēma, jo ierēdniecība būtībā ir valsts mugurkauls. Ar nepilnīgu civildienestu mums nebūs jēgpilnas politikas realizācijas, nebūs ekonomikas izrāviena, nebūs kvalitatīvas valsts interešu aizstāvības Briselē.

– Un kā tad piedāvājat uzlabot civildienesta kapacitāti? Jāceļ ierēdņu atalgojums?


– Šeit nepieciešams komplekss risinājums, kurā atalgojums ir tikai viena no sastāvdaļām, kaut arī būtiska. Krīzes laikā ierēdņiem tika noņemtas visas sociālās garantijas, bet atstāti tikai ierobežojumi. Tādējādi jauniem, izglītotiem un daudzsološiem cilvēkiem nav motivācijas nākt strādāt civildienestā. Ļoti daudzi esošie valsts darbinieki ir neapmierināti ar savu atalgojumu, bet tā skala ir tāda, kāda ir. Esam piesaistīti pie Ministru prezidenta algas, un likumā ir noteikts, ka neviens ierēdnis nevar saņemt vairāk kā Ministru prezidents. Atveseļojoties ekonomikai, privātais sektors var piedāvāt labāku atalgojumu. Un privātie ir īpaši ieinteresēti pieredzējušos civildienesta kadros, kuriem ir labi sakari, prasmes un kuru izglītošanā valsts ir ieguldījusi ne mazums līdzekļu.

Par laimi, beidzot virzāmies pareizā virzienā. Man ir prieks, ka beidzot ir atbalstīta Cilvēkresursu koncepcija un ka arī sabiedrība arvien labāk apzinās nepieciešamību pēc kvalitatīva civildienesta. Mums ir padomā jauns 
Valsts dienesta likums, līdz maijam kopā ar Finanšu ministriju izstrādāsim jauno ierēdņu motivācijas sistēmu. Turpinām arī funkciju izvērtēšanu, lai vairāki cilvēki dažādās ministrijās nedarītu vienu un to pašu darbu vai pavisam nevajadzīgas lietas.

 

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. nevienam nenovēlu tādu mugurkaulu, labi, ka man savs

 2. Dreimanei tā jārunā, bet fakts ir cits = augstākie ierēdņi ir tie, kas izlaupa valsti, taisa likumus pret tautu, tie sagrābj valsts mantu un padalās pat ļoti nopietni ar augstāko varu. Kā citādi augstmani tiktu pie miljoniem – godmann, Šleser, gailis, šķēle, gundars bojārs, daži simti vēl.

  Pat 1.klases skolnieks saprot, ka ar algu valsts iestādē visi šie valsts bagātnieki būtu ubagi. Nozaga tautai un valstij, katrs saprot, bet vergi neceļ skandālu, jo vergiem šie Dreimanes iedomātie ierēdņi atņēma visu, arī brīvību uz presi, uz vārdu TV un uz naudu, mantu.

  Latvija ir vergu valsts. Šos ierēdņus korumpantus neizdzīvot no Latvijas vēl 50 gados. PPPPPPPPPPPPPPPPPievienoto vērtību rada tikai vergi un viņiem to nolaupa Dreimanes iedomātie ierēdņi.

  • Laikam ne Šķēle, ne Šlesers, ne Lembergs, ne Gundars Bojārs nebija ierēdņi tanī laikā, kad tika pie savas bagātības. Viņi bija politiķi, kas prasmīgi izmantoja sabiedrības uzticēšanos, lai nokārtotu sev labus ienākumus.

  • Tu esi kārtējā vaimanājošā depresijas slimniece, kura patoloģiski neieredz Latvijas valsti. Vācies prom uz kādu Baltkrievijas kolhozu un liec Latvijai un latviešiem mieru, depresīvā padomju “tautības” kolhoza verdzene.

 3. Skumji lasit murgus ,ja pasi nesaprot VALSTS PARVALDI. ATTOPIETIES?

 4. Valsti var dibinat politiki vai noziedznieki,bet Valsti pazudinas ieredni.

 5. Kāpēc intervijā nebija jautājuma par to, vai šī priekšniece negribētu atkāpties pēc visiem nesmukumiem, ko valdības mājā sastrādājusi??

 6. Ja tā tad mugurkauls ir deformējies,skriemeļu nobīde, nepieciešama hirurga iejaukšanās.

 7. Tieši pretēji – kāds ar doktora grādu no privātā sektora labprāt strādātu Valsts kancelejā un saņemtu 700-800 latu algu, kā tas ir iespējams tur – ar vidējo izglītibu , pie tam iegūtu apmācībā krievu valodā ( ar ģimenes tradīcijām čekā), bet izglītības līmenis nav jāpaaugstina gadu desmitiem… Sapņu zeme arī tiem, kuriem, piemēram, diplomā rakstīts “padomju celtniecības fakultāte” , bet kabatā apliecība par latviešu valodas pārzināšanu. ierēdņi – tieši kā ekonomiskajam izrāvienam un sadarbībai ar Briseli. Privātais sektors knapi velk dzīvību…

 8. Izmocījos ar jūsu “Futbolu “internetā uz saites “mazaksslogs”( tā viņš saucas mīļā) un nekā.Tur jums vēl ir ko darīt, lai nebūtu slogs. Bet turpināšu, jo vēlos, lai paskaidro – kāpēc pensionārus apliek ar nodokli, tā teikt, dubultā apikšana ar nodokli, jo strādājot jau viss ir samaksāts un tagad no uzkrājuma atkārtoti jāmaksā nodoklis. Tad kāpēc no nomaksātajiem no pensijas nodokļiem nevar pārrēķināt pensijas apmēru, piemēram, pēc gada, bet tikai tad pārrēķina pensijas apmēru, ja maksā nodokļus esot pensijā un strādājot? Kad sāksiet domāt par cilvēkiem, tad , varbūt, jūs arī mīlēs…

 9. Kā var nesaprast “augstas raudzes”(pēc pašu ieskatiem) speciāliste tik vienkāršu lietu – tauta būs apmierināta ar ierēdniecību tikai tad, ja valsts būs sakārtota un pārtikusi. Šobrīd ejam pilnīgi pretējā virzienā – 4. nabadzīgākā valsts, bet ierēdņu Valsts kancelejā ( ar kratīšanu vai bez tās) vairāk kā vajadzīgs. Taču priekšlikumus valsts sakārtošanai gaida no iedzīvotājiem, šķiet tikai, bet konsultē tos pašus ierēdņus svarīgos valstij jautājumos firmas, piemēram “Prudentia” par lielām naudām. Par to, ka jūs esiet un tikai par to, nodokļu maksātāji noteikti jūs nemīlēs, vēl jo vairāk, ka jūs “cepaties”tikai un vienīgi ap sevi un par sevi, ieskaitot ES sociālos fondus, kurus vienīgos veiksmīgi esiet apguvuši – ar privātmājām un lielām algām, vēl papildus saņemot samaksu darba grupās, projektos un valdēs…

 10. Dzimtļaužu aktrise… Pie vistuvākā līdzgaitnieka bija kratīšana. Mugurkaula nav pašiem…

 11. Katram ierēdnim vidējo algu valstī un ne santīma vairāk. Paliks tikai patrioti, pārējie aizbēgs un paldies Dievam.

 12. Cik stulbai ir jābūt, lai kaut ko tādu apgalvotu.
  Kā var balstīt valsti uz neražojošu struktūru, muļķe, līdzekļi tavam “mugurkaulam” no kurienes? No sorosīdu aizdevumiem? Cik ilgi? Vot **.

 13. Vai kādreiz kāds ierēdnis ir teicis, ka šim alga par lielu? Vai privātuzņēmēji stāv rindā, lai ADOPTĒTU no siles izmestos ierēdņus? Pajautājiet tautai, kā tā vērtē ierēdniecību – kā mugurkaulu vai kaulu rīklē …

 14. Un kas ir tauta? Vai sēžamvieta? Būtu jānodefinē, pie reizes.

 15. Tā kā ar Voiku abas gribēja Zolitūdes ēnā izzagt no budžeta 190 tūkst., būtu laiks pašai prasties Aiziet AR GODU!

 16. Dreimane izskatas ka pornozvaigzne. Es labprat iedotu aiz vaiga.

 17. Manuprāt Latvijā pietiktu ar 60 Saeimas deputātiem un 30 Rīgas domniekiem.

 18. Arī ministriju skaits mums ir jāsamazina,tās apvienojot! Kādēļ gan Latvijai būtu vajadzīgs divreiz vairāk ministriju nekā Kiprā,Šveicē,Rumānijā,Ungārijā un pat Lielbritānijā,vairāk nekāBriselē (Beļģijā)?

  • Atvainojiet, cienītais kungs – nupat MK mājaslapā pārbaudīju, ka mums ir 13 ministru, tātad arī ministriju. Vai gan Jūs gribat teikt, ka Jūsu nosauktās valstīs ir 6-7 (ja divreiz mazāk)? Vikipēdija mums vēsta, ka britu kabinetā esot 22 ministri, kas gan man kā nezinātājam nesaka, ka tur būtu 22 ministrijas – viņiem var būt savādāka valdības struktūra, nekā mums.

 19. Ar Levitu kāps otro reizi uz grābekļa!

  • Galvenais ir process, štrunts par rezultātu!
   E.Levits, 1998:”Integrācijas process ceļā uz ES ievirza Latviju rietumnieciskā gultnē dažādās svarīgās jomās – ekonomiskajā politikā, ārpolitikā, iekšpolitikā, tiesību politikā, sociālajā politikā. Es šo procesu – neatkarīgi no gala rezultāta! – tādēļ redzu kā galveno Latvijas sabiedrības attīstības motoru, bet ilgākā laikposmā – arī kā pārdzīvošanas garantiju.” (Pārejas periods Latvijā tuvojas nobeigumam , Diena.lv)

 20. Sen jau ta VAJADZEJA NE TIKAI DOMAT ,BET DARIT.

Draugiem Facebook Twitter Google+